Trwa ładowanie...

Pielęgnacja okolic intymnych

 Agnieszka Gotówka
25.11.2018 13:40
Pielęgnacja okolic intymnych
Pielęgnacja okolic intymnych (123RF)

By zapobiec infekcjom intymnym konieczna jest odpowiednia pielęgnacja pochwy oraz okolic sromu.

To newralgiczne miejsca ciała kobiety. Panuje w nich specyficzne środowisko, które sprzyja rozwojowi chorobotwórczych mikroorganizmów.

Najważniejsza jest higiena okolic intymnych, ale co ważne – i z nią nie należy przesadzać. Wystarczy podmywać się raz-dwa razy dziennie, a w czasie miesiączki – w zależności od potrzeby. Częstsze mycie okolic intymnych powoduje wypłukiwanie ochronnej mikroflory. Niewskazane są również irygacje. Do mycia pochwy używać należy delikatnych środków myjących przeznaczonych do higieny intymnej.

Nie należy również nadużywać środków higienicznych. Używanie wkładek higienicznych polecane jest w okresie owulacji, gdy zwiększa się ilość śluzu. W okresie miesiączki zaś lepiej sięgać po podpaski niż tampony. Z tych ostatnich należy zrezygnować zwłaszcza wówczas, gdy infekcje intymne mają charakter nawracający. Na co dzień nie powinno się również używać chusteczek do higieny intymnej (przydadzą się np. w czasie podróży, ale również wówczas należy sięgać po nie z rozwagą). Perfumowane artykuły higieniczne (podpaski, wkładki), jak również dezodoranty do okolic intymnych, nie są dobrym pomysłem. Zawarte w nich substancje zapachowe mogą prowadzić do podrażnień. Dobrze mieć osobny ręcznik do osuszania miejsc intymnych, który warto często zmieniać i prać w wysokich temperaturach.

Zobacz film: "Nieregularne miesiączki"

Istotny jest również sposób mycia okolic intymnych. Zdecydowanie lepszy będzie prysznic, gdyż kąpiel w wannie z dodatkiem płynów do kąpieli wysusza błonę śluzową pochwy, co sprzyja infekcjom. Z kąpieli w wannie warto zrezygnować również przebywając poza domem, np. w hotelu. Nie jest ona wskazana także w czasie menstruacji, gdyż ciepła woda rozszerza naczynia krwionośne, co może nasilić krwawienie.

Zapalenie pochwy i pęcherza może z kolei pojawić się, gdy okolice intymne narażone będą na chłód. Należy zatem zrezygnować z siadania na zimnych kamieniach, a zaraz po kąpieli w basenie lub w morzu czy jeziorze – zmienić bieliznę na suchą.

Infekcjom intymnym sprzyja również źle dobrana bielizna oraz odzież. Istotne jest zatem, by na co dzień zrezygnować z obcisłych stringów na rzecz bawełnianych majtek. Przepuszczają one powietrze i nie powodują podrażnień.

Ryzyko infekcji intymnych zwiększają częste kontakty seksualne, zwłaszcza z przypadkowymi parterami. W każdej takiej sytuacji należy używać prezerwatywy (nawet, jeśli kobieta stosuje doustną antykoncepcję hormonalną), a po stosunku konieczne jest podmycie się i opróżnienie pęcherza (zmniejsza to ryzyko zapalenia pęcherza moczowego).

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze