Pielęgnacja skóry niemowlaka - dlaczego jest tak ważna, produkty do pielęgnacji, kąpanie, przewijanie
Pielęgnacja skóry niemowlaka to niezwykle ważna sprawa. Dla młodych rodziców kąpiele, przewijanie i karmienie malucha to spore wyzwanie. Wszystkie te czynności to nowość, a delikatne ciało dziecka przysparza wielu obaw. Noworodek, który zmienił środowisko z bezpiecznego brzucha mamy wymaga szczególnej troski. Radzimy jak prawidłowo pielęgnować malucha i po jakie kosmetyki sięgnąć.
- 1. Pielęgnacja skóry niemowlaka
- 2. Jakie produkty do pielęgnacji skóry niemowlaka wybrać?
- 3. Dlaczego pielęgnacja skóry niemowląt jest taka ważna?
- 4. Jak kąpać noworodka?
- 5. Pielęgnacja twarzy, oczu i uszu dziecka
- 6. Mycie włosów dziecka
- 7. Przewijanie dziecka
- 7.1. Przewijanie dziewczynki
- 7.2. Przewijanie chłopca
- 8. Przewijak dla niemowląt
1. Pielęgnacja skóry niemowlaka
Pielęgnacja skóry niemowlaka to temat, który interesuje wielu młodych rodziców. Narodziny malucha dziecka są szczególnym momentem w życiu każdego człowieka. Kiedy dziecko pojawia się na na świecie, rodzice odczuwają nie tylko ogrom szczęścia i radości, ale również troskę. Priorytetem dla wielu rodziców jest to, by maluch czuł się szczęśliwy, był zdrowy, najedzony i uśmiechnięty. Chcąc zapewnić mu najlepszą ochronę i bezpieczeństwo, warto wybierać wyłącznie te produkty do pielęgnacji, które cechują się wzrowym składem.
Skóra niemowlaka jest szczególnie podatna na działanie czynników zewnętrznych, dlatego tak istotna jest jej właściwa ochrona przed licznymi drobnoustrojami tj. bakterie czy grzyby. Skóra noworodka jest delikatna, cienka i skłonna do podrażnień. Niedługo po urodzeniu dziecko właśnie poprzez skórę odbiera bodźce zewnętrzne i poznaje wszystko co je otacza. Zmysł dotyku jest w tym czasie stanowi jeden z najważniejszych zmysłów.
Mimo że w sklepach najbardziej kuszą nas kolorowe i mało praktyczne gadżety, na kilka tygodni przed narodzeniem dziecka trzeba się też zaopatrzyć w najpotrzebniejsze akcesoria do pielęgnacji skóry niemowlaka.
Rodzice powinni zaopatrzyć się w niezbędne kosmetyki i środki higieniczne dla maluszka. Absolutnie niezbędne są również inne przedmioty, takie jak przewijak, wanienka, ręczniki kąpielowe oraz zapas pieluch. Pierwsza kąpiel dziecka powinna być przeprowadzona ostrożnie. Świeżo upieczeni rodzica malucha powinni zadbać o odpowiednią temperaturę wody w wanience, w tym celu warto zaopatrzyć się w specjalny termometr. Oprócz tego, niezbędne będą takie rzeczy jak gaziki czy szczotka do czesania włosów maluszka.
Spośród produktów do pielęgnacji skóry niemowlęcia warto zwrócić uwagę na mydła do kąpieli, koniecznie o obojętnym odczynie 5,5 pH. Jeśli maluch będzie miał suchą skórę, lepiej sięgnąć po emolienty, czyli specjalne natłuszczające płyny do kąpieli. Sklepy z asortymentem dla najmłodszych, drogerie czy apteki oferują nam również oliwki, kremy na odparzenia, szampony, czy chusteczki nawilżane. Rodzice na swojej liście zakupów powinni uwzględnić również hipoalergiczny proszek do prania, waciki i sól fizjologiczną w ampułkach.
2. Jakie produkty do pielęgnacji skóry niemowlaka wybrać?
Jakie produkty do pielęgnacji skóry niemowlaka wybrać? To pytanie spędza sen z powiek wielu rodzicom. Kosmetyki przeznaczone dla niemowląt znacznie różnią się od tych przeznaczonych dla osób dorosłych. Skóra dziecka jest niezwykle wrażliwa, z tego względu należy myć ją wyłącznie produktami dla najmłodszych.
Wybierając produkt dla dziecka, należy zwrócić szczególną uwagę, czy dany preparat zawiera szeroki wachlarz substancji uzupełniających się i tym samym zapobiegających podrażnieniom i nadmiernej utracie wody z naskórka, na przykład pantenol, który dzięki zawartości witaminy B5 łagodzi wszelkie zaczerwienia i podrażnienia oraz reguluje prawidłowy stopień nawodnienia skóry. Kojąco działa również alantoina, dzięki czemu zmniejsza pieczenie i podrażnienia powstałe w wyniku złej pielęgnacji. Olej canola natomiast działa jak płaszcz hydrolipidowy skóry, zapewniając prawidłowy stan jej nawodnienia oraz barierę ochronną dla drobnoustrojów.
Wybierając produkty do pielęgnacji skóry niemowlaka nie należy zapominać o kremie ochronnym. Oczywiście, nie należy przesadzać z ilością i częstotliwością. Stosowanie zbyt dużej ilości kremu może zatykać pory malucha. Rodzice powinni uwzględnić w pielęgnacji niemowlaka nie tylko krem, ale również oliwkę, mleczko oraz puder. Pył z pudru w połączeniu z kremem, oliwką lub mleczkiem zbija się w drażniące wałeczki, dlatego należy nakładać go wtedy, kiedy skóra dziecka jest już osuszona.
Jeśli chodzi o szampony dla dzieci, warto wybierać wyłącznie jedynie te łagodne. W składzie szamponu nie powinny znajdować się konserwanty, sztuczne barwniki, oleje mineralne czy parafinowe. Warto wybierać również szampony rekomendowane przez specjalistów.
Jednym z kluczowych produktów do pielęgnacji skóry noworodka jest krem przeciw odparzeniom, który można stosować już od pierwszego dnia życia dziecka. Przed zakupem takiego produktu rodzic powinien dokładnie przeczytać etykietę. W składzie kremu nie powinny znajdować się następujące substancje: barwniki, kompozycje zapachowe, które mogą powodować uczulenie, parabeny, czy alkohol etylowy. Pielęgnacja skóry wrażliwej powinna przeciwdziałać wszelkim odparzeniom, a nie powodować dodatkowe problemy skórne takie jak alergia.
W przypadku problemów z dobraniem odpowiedniego kosmetyku na odparzenia, warto wybrać się do apteki. Kosmetyki dermatologiczne, mające atesty zdrowotne, są o wiele bezpieczniejsze w użyciu niż kosmetyki dostępne w supermarketach czy drogeriach. Jeśli skóra maluszka jest nadto wrażliwa, nie należy używać produktów, które nie posiadają odpowiednich testów i rekomendacji. Rodzice dzieci ze skórą wrażliwą powinni zaopatrywać się w kosmetyki wyłącznie w sprawdzonych miejscach.
Aby przeciwdziałać odparzeniom pieluszkowym, należy też wystawiać pupę dziecka na działanie świeżego powietrza – niech maluch poleży choć przez chwilę na golasa na plecach. Rozwój bakterii jest tym większy, im mniejszy dostęp tlenu.
3. Dlaczego pielęgnacja skóry niemowląt jest taka ważna?
Dlaczego pielęgnacja skóry niemowląt jest taka ważna? Odpowiedź na to pytanie jest niezwykle prosta. Dziecko nie ma jeszcze tak rozwiniętej budowy skóry jak dorosły. Po pierwsze, u malucha powierzchnia skóry jest zdecydowanie mniejsza. Po drugie, jego delikatna skóra jest bardziej sucha i wrażliwa. Po trzecie, jest znacznie cieńsza niż skóra dorosłego człowieka. Pielęgnacja skóry dziecka jest tak ważna ze względu na jej niedojrzałość. Kosmetyki dla noworodka nie powinny mieć w swoim składzie czynników drażniących.
4. Jak kąpać noworodka?
Jak kąpać noworodka? Najlepiej jeśli przy pierwszych kąpielach malucha będzie obecnych oboje rodziców. Pozwoli to uniknąć stresu i podzielić się obowiązkami.
Płaszcz hydrolipidowy skóry (u ludzi dorosłych szybko się regeneruje) nie jest w pełni dojrzały, w związku, z czym przy nieprawidłowej jej pielęgnacji nie stanowi bariery ochronnej. Dlatego też wielu pediatrów nie zaleca codziennych kąpieli noworodków i ogranicza je, do co drugiego dnia, tak, aby nie ingerować zbytnio w naturalny płaszcz ochronny.
Niezbędna będzie wanienka na specjalnych stojaku oraz miejsce na którym przebierzemy dziecko, np. przewijak. Podczas kąpieli temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić ok. 24-25°C, a temperatura wody w wanience 36-37°C. Najlepiej zmierzyć ją specjalnym termometrem lub zamoczyć w niej łokieć.
Na dnie wanienki należy położyć kilka pieluszek lub specjalną podkładkę z gąbki. W łazience przygotujmy ubranka do przebrania, pieluszkę, ręcznik i wszystkie kosmetyki pielęgnacyjne (oliwkę, krem do pupy, sól fizjologiczną do przemycia oczek, gaziki, waciki i płyn lub mydełko.
Dobrą alternatywą są także emulsje do kąpieli dla niemowląt, które dzięki obojętnemu pH nie wypłukują lipidów, są hipoalergiczne i doskonale natłuszczają delikatną skórę malucha.
Dziecko kładziemy na przewijaku i rozbieramy do body. Wtedy możemy przemyć jego buzię, oczka i uszy. Po tym zabiegu rozbieramy malucha i przenosimy go do wanienki. Jeśli w kąpieli uczestniczy tylko jedna osoba, noworodka może namydlić już na przewijaku. To znacznie ułatwi kąpiel.
Malucha nie moczymy całego w wodzie. Jego główka powinna być oparta o nasz łokieć, a ręką podtrzymujemy plecki. Poziom wody w wanience nie powinien być zbyt wysoki - bobasa oblewamy wodą stopniowo. Do mycia malucha najlepiej wykorzystać własną dłoń lub tetrową ściereczkę.
Wszelkiego rodzaju gąbki i myjki gromadzą w sobie bakterie, więc można ich użyć wyłącznie pod warunkiem dokładnego wyprania i wysuszenia. Trzeba pamiętać, aby dokładnie umyć niemowlaka we wszystkich zgięciach, zwłaszcza przy szyjce. W tych miejscach często gromadzą się resztki mleka i brudu.
Zaleca się aby kąpiel trwała kilka minut, po wyjęciu z wody natychmiast owijamy noworodka w ręcznik. W trosce o delikatną skórę nie należy go intensywnie szorować. Jeśli maluch ma wyjątkowo suchy i wrażliwy naskórek po kąpieli można sięgnąć po oliwkę lub balsam. Przed założeniem nowej pieluszki należy też użyć kremu przeciw odparzeniom.
Pielęgnacja skóry niemowląt opiera się na kąpielach wykonywanych dwa lub trzy razy w tygodniu. Dzięki temu, nie zostanie uszkodzona naturalna warstwa ochronna skóry niemowlaka. W dni, w które dziecko nie będzie kąpane, warto oczyścić skórę nawilżanymi chusteczkami pielęgnacyjnymi na bazie wody. Ważne, by nie były one stucznie perfumowane i nie zawierały zbędnych składników czy olejków, które mogą podrażnić delikatną skórę maluszka.
5. Pielęgnacja twarzy, oczu i uszu dziecka
Twarz dziecka najlepiej umyć przed kąpielą, kiedy maluch jest jeszcze ubrany. Jeśli bobas lubi wodę i w wanience zachowuje się spokojniej, zabiegi można wykonać w trakcie kąpania. Buźkę myjemy przegotowaną i ostudzoną wodą (może być także woda mineralna) oraz wacikami kosmetycznymi.
Oczka przemywamy solą fizjologiczną w ampułkach, każde oddzielną gazą jałową. Uszy myjemy tylko na zewnątrz, złożonym wacikiem lub rogiem ręcznika. Do ich pielęgnacji nie używamy patyczków higienicznych. Jałowym gazikiem przemywamy również dziąsła malucha.
Zimą przydadzą się specjalne kosmetyki dla noworodka. Uszy, nosek i twarz dziecka należy smarować tłustym kremem, w składzie którego nie ma żadnych barwników, substancji zapachowych czy substancji alergizujących. W porach letnich warto zabezpieczać skórę dziecka kremami zawierajacymi filtr przeciwsłoneczny.
6. Mycie włosów dziecka
Niemowlę w pierwszych miesiącach życia powinno być szczególnie objęte opieką. Dbałości w pielęgnacji potrzebuje skóra główki dziecka. Główkę malutkiego dziecka najlepiej myć tym samym mydełkiem z obojętnym pH, którego używamy do kąpieli. U kilkutygodniowego bobasa można je zastąpić na specjalne szampony dla dzieci. Włosków nie trzeba myć codziennie, chyba że maluch ma problemy z łojotokowym zapaleniem skóry, czyli ciemieniuchą. Ciemieniucha czasami nie daje się rozczesać, na główce tworzą się twarde, zasklepiałe skorupy, które koniecznie trzeba natłuszczać
Przy tym problemie najlepiej systematycznie przed kąpielą smarować główkę oliwką i miękką szczoteczką wyczesywać z włosków łuski. Po każdej kąpieli warto delikatnie rozczesać włoski malucha. Masaż delikatną szczoteczką dobrze wpływa na ukrwienie głowy i sprzyja wzrostowi włosów. Kiedy ciemieniucha trochę namięknie, łatwiej jest ją usunąć, wyczesać z włosków szczoteczką z miękkim włosiem.
7. Przewijanie dziecka
Zmienianie pieluszek nie należy do najprzyjemniejszych czynności młodych rodziców. Na szczęście dziś do wyboru jest mnóstwo rodzajów jednorazowych pieluszek, chusteczek nasączanych, a pralki z funkcją suszenia ułatwiają życie mamom, które używają pieluch tetrowych.
Mimo to dziecko wymaga przewijania około 12 razy na dobę, co daje ponad 4000 razy zanim nauczy się załatwiać na nocnik. Żeby uniknąć odparzenia, podrażnień i infekcji, podczas zmiany pieluchy trzeba pamiętać o kilku ważnych elementach.
Po pierwsze, należy zdecydować czy będziemy używać jednorazowych pieluszek, czy pieluch tetrowych wielorazowego użytku. Pierwsza opcja jest wygodniejsza, a także bardziej ekonomiczna ponieważ nie wymaga prania, wygotowywania i prasowania.
Pieluchy jednorazowe są łatwe w zakładaniu i bardzo chłonne, co doskonale sprawdzi się podczas spacerów. Za pieluchami tetrowymi przemawia ekologia. Co więcej skóra dziecka lepiej w nich oddycha i jest mniej narażona na alergie.
Decydując się na pieluchy jednorazowe należy pamiętać o systematycznym przewijaniu, nawet jeśli pieluszka wydaje się być sucha. Dzięki dużej chłonności dopiero po wadze poznamy, że trzeba ją wymienić. Aby uniknąć odparzeń warto odczekać chwilę przed ubraniem malucha, aby skóra mogła wyschnąć i pooddychać.
Używając pieluch tetrowych nie można zapomnieć o systematycznym wygotowywaniu i prasowaniu w celu pozbycia się bakterii. Wielu rodziców przewijając popełnia zasadniczy błąd, którym jest unoszenie pupy dziecka i trzymanie go za łydki.
Taki sposób może spowodować uszkodzenie stawów kolanowych lub wywichnięcie bioderek. Aby prawidłowo zmienić pieluszkę, należy delikatnie chwycić niemowlaka za uda i przygiąć je do brzuszka. Następnie ułożyć je na boku, by w łatwy sposób oczyścić zabrudzone okolice plecków i kości ogonowej.
7.1. Przewijanie dziewczynki
Różnica w sposobie przewijania chłopca i dziewczynki wynika z naturalnej różnicy w budowie narządów płciowych, a co się z tym wiąże, z odmiennego sposobu oddawania moczu. Aby prawidłowo przewinąć dziewczynkę, powinnaś rozpocząć oczyszczanie od sromu i przeciągnąć chusteczkę w kierunku odbytu.
Odmienny sposób może spowodować przeniesienie resztek kału w okolice układu moczowego i stać się przyczyną zapalenia układu moczowego. Przewijając dziewczynkę, musisz także pamiętać o rozchyleniu warg sromowych i oczyszczeniu wacikiem wydzieliny, która się między nimi zebrała.
Omijaj błonę śluzową, nakładając krem przeciw pieluszkowemu zapaleniu skóry – nawet najdelikatniejszy kosmetyk może ją podrażnić. Nie powinna cię dziwić różowa lub biała wydzielina z pochwy. Jest ona wytwarzana przez hormony, które dostały się do jej organizmu w czasie ciąży.
7.2. Przewijanie chłopca
Zmieniając pieluszkę chłopcu, należy pamiętać o uniesieniu penisa, pod którym zbierają się często resztki kału, i dokładnym oczyszczeniu tych okolic. Nie powinno się też ściągać napletka, a jedynie odsłonić ujście cewki moczowej i przemyć ją wacikiem zmoczonym w rumianku.
Przekrwione jądra są efektem obecności hormonów w ciele dziecka, a objaw ten ustępuje po kilku dniach, dlatego nie powinny budzić twoich obaw. Niepokój może wywołać gorączka u dziecka połączona ze stękaniem podczas oddawania moczu lub nieprawidłowy kształt napletka – zbyt długi lub zbyt wąski.
8. Przewijak dla niemowląt
Najdogodniejszym sposobem przewijania niemowlaka jest położenie go na przewijaku. Mata znacznie ułatwia zmianę pieluszki, gdyż może być stosowana na różnych podłożach. Wybierając przewijak, pamiętaj, że dziecko dość szybko rośnie, dlatego należy kupić większą matę, wtedy starczy dłużej.
Nieprzemakalna cerata na przewijaku musi być wykonana z materiału, który nie powoduje uczulenia. Rulon wokół przewijaka powinien osłaniać niemowlę przed upadkiem lub uderzeniem.
- nie stosuj jednocześnie kremu i pudru – ich połączenie powoduje powstawanie grudek,
- nie jest konieczne mycie pupy podczas każdego przewijania niemowlaka – ze względu na sporą trudność w wykonywaniu tej czynności, możesz stosować odpowiednie chusteczki nawilżające,
- zamiast chusteczek możesz również używać wacików zmoczonych w ciepłej wodzie lub naparze z rumianku,
- nie zapinaj zbyt mocno pieluszki, by umożliwić swobodny przepływ krwi,
- smaruj pupę niemowlaka kremem zapobiegającym odparzeniom skóry.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.