Trwa ładowanie...

Pielęgnacja skóry wcześniaków - ryzyko atopowego zapalenia skóry

Pielęgnacja skóry wcześniaków - ryzyko atopowego zapalenia skóry
Pielęgnacja skóry wcześniaków - ryzyko atopowego zapalenia skóry (Shutterstock)

Wcześniakiem nazywamy dziecko, które urodziło się między dwudziestym ósmym a trzydziestym siódmym tygodniem ciąży. Takie dzieci mają niezwykle delikatną, cienką i wrażliwą skórę. Nie ma ona jeszcze w pełni rozwiniętej warstwy rogowej oraz gruczołów. Tkanka podskórna jest skąpa, praktycznie pozbawiona tłuszczu. Skóra jest wrażliwa, poddana na podrażnienia i otarcia. To wszystko sprawia, iż przez skórę wcześniaka łatwiej przenikają bakterie, toksyny czy substancje zawarte w kosmetykach. Do tego dochodzi jeszcze naturalny, charakterystyczny dla wcześniaków, zasadowy odczyn skóry maluszka, który stwarza idealne warunki do rozwoju bakterii i grzybów.

spis treści

1. Czynniki wywołujące atopowe zapalenie skóry

Natomiast atopowe zapalenie skóry (AZS) jest przewlekłą chorobą skóry, która dotyczy coraz większej liczby dzieci oraz niemowląt. Do szeregu czynników wywołujących AZS należą m.in. czynniki genetyczne, alergeny, zanieczyszczenie powietrza, a także czynniki niealergiczne drażniące takie jak mechaniczne bądź chemiczne. Poza tym u wcześniaków i niemowląt rozwojowi AZS sprzyja niedojrzałość skóry. Cienka i delikatna skóra łatwo ulega uszkodzeniom i niewystarczająco chroni przed przenikaniem substancji do wewnątrz. W takich warunkach skóra nie stanowi prawidłowej bariery ochronnej wobec czynników drażniących i alergenów. Istotne jest niedopuszczanie do nadmiernego wysuszenia skóry, ponieważ suchość także sprzyja rozwojowi atopowego zapalenia skóry.

2. Pielęgnacja skóry wcześniaków w profilaktyce atopowego zapaleniu skóry

Nie ulega więc wątpliwości, że skóra wcześniaków wymaga szczególnej troski i odpowiedniej pielęgnacji. Musimy o nią należycie dbać, bo tylko w ten sposób uda nam się zachować jej zdrowie. Pielęgnacja skóry wcześniaków polega na wykonywaniu podstawowych zabiegów (kąpiel, przewijanie i ubieranie) z jednoczesnym zachowaniem maksymalnej ostrożności i delikatności. Wszystkie czynności pielęgnacyjne powinny być wykonywane ze szczególną dokładnością i starannością. Głównym celem pielęgnacji skóry wcześniaków jest zabezpieczenie jej przed uszkodzeniami i podrażnieniami, a także wspomaganie jej funkcji fizjologicznych.

Zobacz film: "Witaminy w ciąży"

Kąpiel należy do codziennego zabiegu pielęgnacyjnego i powinno się ją wykonywać o stałej porze, dzięki czemu wplata się w stały rytm dnia. Powinna odbywać się w wodzie o temperaturze ciała oraz trwać maksymalnie 10-15 minut. Do mycia wcześniaków nie powinno się używać zwykłego mydła, nawet tego dla niemowląt - przez pierwsze tygodnie zaleca się stosowanie specjalnych płynów lub kostek myjących. Zawierają one syndenty - nowy rodzaj środka myjącego, który nie uszkadza bariery lipidowej naskórka. Główkę dziecka można myć tym samym środkiem co resztę skóry (dbając o to, aby nie dostał się on do oczu dziecka) lub szamponem – te przeznaczone dla dzieci nie powodują łzawienia. Zalecane jest szybkie wysuszenie skóry, bez pocierania, oraz zastosowanie emolientów w ciągu 5 minut od wyjęcia dziecka z wanienki.

Odpowiednie preparaty nawilżające i natłuszczające, zwane emolientami powinny być regularnie i stale stosowane, przynajmniej dwa razy dziennie. Emolienty silnie wiążą wodę w skórze, dostarczają niezbędnych lipidów oraz kwasów tłuszczowych potrzebnych do odbudowy bariery naskórkowej. Nie bez znaczenia jest także efekt przeciwzapalny tych preparatów, które tłumią proces zapalny w skórze, który ma miejsce w przypadku atopowego zapalenia skóry. Wśród preparatów pielęgnacyjnych są także te, które w swoim składzie zawierają mocznik (5-10%) utrzymujący odpowiednie nawilżenie warstwy rogowej naskórka, czy brakujące komponenty naskórka, jak np. ceramidy. Emolienty zmniejszają nadmierne złuszczanie naskórka, łagodzą podrażnioną skórę oraz chronią ją przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych. Ważne z punktu widzenia pielęgnacji jest używanie dermokosmetyków o pH 5,5, bez substancji o potencjalnie alergizującym i drażniącym działaniu, które wspomagają odtworzenie kwaśnego lipidowego płaszcza skóry.

Istotny jest dobór odpowiednich dla danego dziecka preparatów do pielęgnacji skóry, zależnej od indywidualnej tolerancji maluszka.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze