Pieniądze zamiast miłości rodzicielskiej

Wkroczyliśmy w XXI wiek, który charakteryzuje się szybkim postępem nowoczesnych technologii i ekonomicznych priorytetów. Można zaryzykować stwierdzenie, że ekonomia rządzi światem, a człowiek stał się przedmiotem nowego systemu. Świat nauki pracuje nad tworzeniem sztucznej inteligencji, a od człowieka wymagany jest perfekcjonizm. Wszyscy w tym uczestniczymy, mimo że tak naprawdę nie podoba się nam ten tak zwany„wyścig szczurów”. Mamy pretensje do świata, a przecież to właśnie my tworzymy rzeczywistość, która nas otacza. To my, wszyscy razem i każdy z osobna, nadajemy sens i wartość temu, co nas otacza.

Gdzie szukać pomocy w przypadku uzależnień i innych problemów psychologicznych?

Wartość kontaktów opartych na otwartości i autentyczności

Jaką wartość mają dla nas uczucia, emocje, spontaniczność i kontakty interpersonalne oparte na otwartości i autentyczności?

Mój apel kieruję do wszystkich, ale w szczególności do rodziców, bo to oni mają największy udział w kształtowaniu człowieka. Dorośli uczestniczą w gonitwie za pieniędzmi, które to miałyby ułatwić życie ich dzieciom ‒ otworzyć drogę do prestiżowych szkół i uczelni, pomóc w karierze oraz łatwym i przyjemnym życiu. Ale gdzie jest granica, i tak naprawdę, czyje ambicje chcą zaspokoić ‒ dzieci czy własne?

Wpływ rodziców na wychowanie dziecka

Dzieci uczone rywalizacji i przymusu osiągnięcia sukcesu przez duże „S” nie są zdolne do budowania przyjaźni i kontaktów z innymi opartych na tolerancji i akceptacji. Musisz być najlepszy ‒ mówi ojciec do syna, reszta się nie liczy.Często dzieci nie są w stanie sprostać wymaganiom rodziców, dochodzi do rozczarowań ze strony rodziców i poczucia winy ze strony dzieci. Kiedy zapytać rodziców, są oni przekonani, że robią wszystko dla dobra swoich dzieci, ale tak naprawdę nie znają swoich dzieci, nie poświęcają im czasu, bo przecież muszą pracować, właśnie dla nich. Rodziców nie interesuje, co czują, czego pragną i jakie mają rozterki ich dzieci. Rodzice nie mają czasu na okazywanie miłości, pieniądze mają zastąpić tę potrzebę.

W latach trzydziestych ubiegłego stulecia Harry Harlow przeprowadził bardzo ciekawy eksperyment na małpach. Małe małpki oddzielono od matek, w zamian dano im dwie sztuczne matki ‒ jedna zrobiona z zimnego drutu karmiła małe, druga ciepła z pluszu, ale pozbawiona pokarmu. Okazało się, że małpki cały czas przebywały z ciepłą matką, a do zimnej chodziły tylko, aby zaspokoić głód.

Apel do rodziców

Drodzy rodzice, sami wysnujcie właściwe wnioski.
Zastanówcie się, czy zaspokajacie emocjonalne potrzeby waszych dzieci, czy stworzyliście im prawidłowe warunki rozwoju? Czy miłość, bliskość, zrozumienie, akceptacja, empatia i tolerancja są obecne w waszych relacjach z dziećmi? Czy chcecie być kochającymi ciepłymi rodzicami, czy zimnymi bankomatami?

Artykuł autorstwa Doroty Kotarskiej

Dorota Kotarska, ponad rok temu

Relacje z dziećmi

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Relacje z dziećmi
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Relacje z dziećmi
Relacje z dziećmi

Młodsze rodzeństwo

Młodsze rodzeństwo

Wychowanie najmłodszych polega na zapewnieniu im poczucia bezpieczeństwa i na nauce odpowiedzialnego postępowania w stosunku do innych.

Relacje z dziećmi

Nadopiekuńczość

Nadopiekuńczość

Nadopiekuńczość może łatwo przerodzić się w rozpuszczenie dziecka. Nie można dać dziecku zupełnej swobody, w tej kwestii należy zachować umiar.

Relacje z dziećmi

Rodzeństwo

Rodzeństwo

Należy oswajać dziecko długo przed narodzeniem braciszka lub siostrzyczki do nowej sytuacji. Warto rozmawiać o tym, co będzie działo się po przyjściu na świat rodzeństwa.

Relacje z dziećmi

Najbardziej zaskakujące zmiany w życiu rodzica

Najbardziej zaskakujące zmiany w życiu rodzica

, masz wrażenie, że to nigdy się nie skończy, a zanim się obejrzysz, dziecko jest duże i samodzielne. I wtedy często zaczynasz tęsknić za wcześniejszą relacją. (...) Cały czas spędzasz z dzieckiem Gratulacje,...

Relacje z dziećmi

Rozsądne dziecko

Rozsądne dziecko

Dziecko musi słuchać drogowskazów i rad rodziców, pozostawienie go bez nadzoru nie przyczyni się do jego rozwoju. Najlepiej stosować w tym przypadku zasadę „złotego środka".

Relacje z dziećmi

Brutalna prawda o świętym Mikołaju. Jak przekazać ją dziecku?

Brutalna prawda o świętym Mikołaju. Jak przekazać ją dziecku?

, a postraszone rózgą zamiast prezentu natychmiast zamieniają się w najgrzeczniejsze dzieci na świecie. Przynajmniej na chwilę. Przychodzi jednak moment (...) , w którym wreszcie trzeba wyprowadzić je z tego słodkiego błędu. Jak powiedzieć...

Relacje z dziećmi

Słowa, które każde dziecko powinno usłyszeć

Słowa, które każde dziecko powinno usłyszeć

Każdego dnia bombardujemy swoje dzieci setkami zdań w myśl zasady: „Do dziecka trzeba DUŻO MÓWIĆ". Słowotok ma swoje uzasadnienie w pierwszych trzech (...) lub czterech latach życia malucha, gdy po oswojeniu się z dźwiękami...