Trwa ładowanie...

Piersi po karmieniu

Avatar placeholder
20.03.2024 17:39
Piersi po karmieniu
Piersi po karmieniu

Piersi po karmieniu wcale nie muszą być obwisłe i rozciągnięte. Ćwiczenia, masaże, stosowanie odpowiednich preparatów kosmetycznych oraz właściwie dobrany stanik pozwolą ci długo cieszyć się zdrowym i jędrnym biustem. Oczywiście, od momentu zakończenia karmienia dziecka minie kilka tygodni, zanim piersi powrócą do formy sprzed ciąży. Nieprawdą jest jednak, że zostając mamą, musisz pożegnać się z pięknym biustem. Twoje piersi mogą być nadal jędrne i kuszące. Wystarczy im w tym pomóc.

spis treści

1. Karmienie piersią

Natura zaprogramowała kobiety na mniej więcej dwuletni okres laktacyjny. Jednak matki tak długo karmiące dzieci piersią należą do rzadkości. Karmienie naturalne trwa z reguły kilka miesięcy, a potem niemowlę odstawiane jest od piersi i przysposabiane do jedzenia mleka modyfikowanego. Powodem tej decyzji jest częste przekonanie wśród pań, że karmienie piersią negatywnie wpływa na wygląd biustu.

Takie myślenie jest błędne. Po pierwsze, szkodzi dziecku, dla którego pokarm matki jest najlepszym pożywieniem bogatym w liczne przeciwciała. Po drugie, skrócenie okresu laktacji sprawia, że zostaje zakłócony naturalny cykl powrotu do dawnej sylwetki, a skóra piersi – które wciąż są przygotowane do gromadzenia mleka –nadal pozostaje rozciągnięta. Zanim skóra samoczynnie zacznie się kurczyć, musi minąć kilka miesięcy.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

2. Biustonosze do karmienia piersią

Nienoszenie stanika, zwłaszcza przy wysiłku fizycznym i obciążeniu piersi zgromadzonym w nich mlekiem, sprawia, że więzadła podtrzymujące biust rozciągają się. Piersi w okresie laktacji są bardziej wrażliwe, dlatego należy unikać biustonoszy wykonanych ze sztucznego materiału. Syntetyczne włókna staników mogą podrażniać skórę piersi i prowadzić do zapalenia brodawek sutkowych. Noś w miarę możliwości biustonosze do karmienia z odpinanymi miseczkami lub z tzw. klapą z przodu, by dyskretnie przystawiać malucha do piersi w dzień, a także w nocy.

Jeśli piersi w czasie karmienia stają się większe i mają tendencję do lekkiego opadania, nie wolno nosić staników typu push-up. Aby uniknąć bólu piersi i spłaszczenia brodawek, zrezygnuj z zakładania biustonoszy zbyt ciasnych i mocno przylegających do skóry. Gdy biust w czasie ciąży i laktacji znacznie się powiększył, a po karmieniu gwałtownie stracił swoją krągłość, warto sprawić sobie dopasowany, ale nie ciasny stanik z wymodelowanymi wkładkami. Najlepszy jest taki, który ma szerokie regulowane ramiączka i wyprofilowane miseczki, dodatkowo wzmocnione skośnymi taśmami przy dekolcie.

Ważne jest, by kształt miseczki biustonosza odpowiadał naturalnemu ułożeniu piersi. Jeśli po karmieniu piersi obwisły, albo twardnieją i bolą na kilka dni przed miesiączką, możesz wkładać stanik także na noc. Do spania najlepszy jest biustonosz bawełniany bez usztywniających wkładek – przy większych piersiach, a dla drobniejszych – sportowy top na ramiączkach.

3. Pielęgnacja piersi w czasie karmienia

Na nabrzmiałe i obolałe piersi dobrym sposobem jest okład z liści białej kapusty. To warzywo ma lecznicze właściwości – doskonale ochładza i likwiduje obrzęki. Aby piersi w czasie karmienia nie utraciły swej jędrności, masuj je podczas kąpieli szczotką z wypustkami, taką jak do masażu cellulitu. W ten sposób możesz zapobiegać zapaleniom piersi i powstawaniu bolesnych guzków.

Ponadto myj piersi delikatnym mydłem dla dzieci. Maluch dużo i często ssie, więc nie możesz stosować żadnych chemicznych kosmetyków, aby dziecko nie miało z nimi kontaktu. Przed podaniem piersi umyj lub przynajmniej przetrzyj brodawkę wodą. Okolice sutka warto po każdym karmieniu spryskać wodą termalną w sprayu. Woda leczy podrażnienia i przynosi ulgę bolącym sutkom. Następnie nasmaruj brodawki specjalną maścią do ich pielęgnacji. Jeśli zmniejszysz ilość karmienia piersią lub dziecko będzie mniej jadło w nocy, możesz stosować kremy ujędrniające biust.

4. Jak dbać o piersi po karmieniu?

Odpowiednia bielizna w czasie karmienia piersią to nie wszystko. Aby pobudzić skórę biustu do szybszego kurczenia się i zadbać o jej większą elastyczność, należy stosować odpowiednie kremy i żele pielęgnacyjne oraz wykonywać codzienne ćwiczenia gimnastyczne. Jeśli masz taką możliwość, choć raz w tygodniu idź na basen. Pływanie, zwłaszcza żabką, świetnie modeluje kształt piersi. Bardzo dobrze na biust po karmieniu wpływają wodne masaże, które możesz wykonywać podczas wieczornej kąpieli. Przez około pięć minut naprzemiennie na każdą pierś kieruj strumień raz zimnej, raz ciepłej wody, wykonując okrężne ruchy.

Ciepła woda rozszerza naczynia krwionośne, zwiększa więc ukrwienie skóry. Zimna natomiast obkurcza naczynka. W ten sposób pobudzane jest krążenie, co wpływa ujędrniająco na skórę. Po kąpieli należy delikatnie osuszyć piersi ręcznikiem i wmasować okrężnymi ruchami krem lub żel ujędrniający biust. Sposobem na pozbycie się uczucia ciężkości piersi w ciągu dnia jest proste ćwiczenie. Najpierw napnij mięśnie barków, unosząc ramiona jak najwyżej. Taką pozycję utrzymaj na kilka sekund, po czym powoli, wraz z wydechem, rozluźnij je, swobodnie opuszczając ramiona do normalnej pozycji. Ćwiczenie powtórz kilka razy, pamiętając, by ruchy skoordynować z oddychaniem.

5. Badania kontrolne piersi

Każda kobieta, która ukończyła 25 lat, powinna co roku poddawać się specjalistycznym badaniom USG piersi. Po 35. roku życia zwykle lepszy obraz daje mammografia. Zrobienie samego zdjęcia to za mało – o wiele ważniejszy jest jego fachowy opis. Im wcześniej zostaną wykryte zmiany w piersiach, tym większa szansa na ich wyleczenie. Większość zgrubień, jakie wyczuwają kobiety przy samokontroli piersi, to niezłośliwe torbiele, których się nie operuje. Wymagają one jednak ciągłej obserwacji. Czasem lekarz zaleca terapię hormonalną lub nakłuwanie torbieli.

Należy pamiętać, że laktacja może się utrzymywać do dwóch lat od porodu. Jeśli wyciek poza okresem karmienia dotyczy obu piersi i nie zawiera krwi lub surowicy, to najprawdopodobniej spowodowany jest zaburzeniami hormonalnymi. Konieczna jest wówczas konsultacja ginekologa-endokrynologa. O wiele groźniejszym sygnałem jest krwisty lub surowiczy wyciek z sutka, który może wskazywać na zmianę rozrostową w przewodzie mlecznym. Właściwa pielęgnacja piersi w okresie laktacji i po jej zakończeniu ma ogromny wpływ na wygląd biustu i stan zdrowia kobiety.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze