Trwa ładowanie...

Objawy pierwszej miesiączki – zwiastuny pierwszego okresu, PMS

Organizm kobiety funkcjonuje między innymi w oparciu o cykl miesiączkowy. Nawet, jeśli kobieta nie prowadzi kalendarza menstruacyjnego, jest w stanie przewidzieć, kiedy nadejdą te dni. Objawy miesiączki związane są z wahaniami stężenia hormonów. O pierwszych symptomach może również świadczyć zespół napięcia przedmiesiączkowego – tak zwany PMS.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

spis treści

1. Zwiastuny pierwszego okresu

Pierwsza menstruacja pojawia się u polskich nastolatek mniej więcej około 13. roku życia. Dziewczynki mogą jednak rozpocząć dojrzewanie wcześniej. Pierwsza menstruacja może być również opóźniona. Nastolatki, które rozpoczynają miesiączkowanie, nie odczuwają zazwyczaj przez pierwsze dwa lata dokuczliwych symptomów. Na dodatek – pierwsza menstruacja pojawia się zwykle nieoczekiwanie, a objawy miesiączki mogą być niezauważone.

Objawy pierwszej miesiączki to przede wszystkim PMS
Objawy pierwszej miesiączki to przede wszystkim PMS

Dolegliwości są dosyć charakterystyczne. Warto jednak pamiętać, iż cały cykl menstruacyjny jest mocno zindywidualizowany. Objawy miesiączki z pewnością łatwiej jest rozpoznać dorosłej kobiecie niż nastolatce. Zdarza się również, że krwawienie miesięczne nie daje wcześniej żadnych symptomów. Do typowych objawów miesiączki zaliczyć można przede wszystkim bóle podbrzusza.

To też warto wiedzieć

Dlaczego boli nas dolna partia brzucha? Dolegliwości te związane są przede wszystkim ze skurczami macicy wywołanymi przez hormony. Aby pozbyć się strzępków endometrium, macica doznaje skurczy. Inne objawy miesiączki to bolące piersi, które są bardziej niż zwykle wrażliwe na dotyk. Zaraz przed wystąpieniem menstruacji piersi stają się też opuchnięte. Przyczyną takiego stanu znowu są zmiany na tle hormonalnym. Dosyć częstym symptomem miesiączki jest mniej obfita wydzielina z pochwy. Przedstawicielki płci pięknej mogą zaobserwować ciemnobrunatny śluz.

2. Co to jest PMS?

Objawy miesiączki to przede wszystkim PMS. O zespole napięcia przedmiesiączkowego krążą już niemalże legendy. Tak naprawdę nie każda kobieta musi na niego cierpieć. Uznaje się, że to niedobór progesteronu w stosunku do estrogenów odpowiedzialny jest za takie objawy miesiączki, jak: wahania nastroju, rozdrażnienie, płaczliwość, przejściowe problemy związane z trądzikiem, obniżenie koncentracji, bóle głowy, obrzmienie wywołane najczęściej przez zatrzymanie wody w organizmie, zwiększony apetyt na słodkie przekąski, wzrost masy ciała (średnio o około 3 kilogramy), przygnębienie itp.

Okres - odpowiedzi na 11 najczęściej zadawanych pytań
Okres - odpowiedzi na 11 najczęściej zadawanych pytań [12 zdjęć]

Uspokój się, to normalne, że okres może być nieregularny, zwłaszcza w pierwszych latach. Miesiączka może...

zobacz galerię

Objawy miesiączki mogą występować grupami lub pojedynczo. Nasilenie poszczególnych symptomów to kwestia spersonalizowana. Czy jest jakiś sposób na PMS? Lekarze zalecają przede wszystkim łagodzenie nieprzyjemnych objawów. W dolegliwościach przedmiesiączkowych mogą pomóc następujące czynności: delikatny wysiłek fizyczny, zdrowy sen, dieta bogata w witaminy i składniki mineralne, właściwe nawadnianie organizmu, przyjmowanie leków uspokajających. Nie wolno lekceważyć zespołu napięcia przedmiesiączkowego. W skrajnych przypadkach PMS wymaga leczenie antydepresyjnego.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.