Trwa ładowanie...

Pierwsze badanie kliniczne na ludziach ukierunkowane na rolę białka tau w chorobie Alzheimera

Avatar placeholder
14.12.2016 14:17
Pierwsze badanie kliniczne na ludziach ukierunkowane na rolę białka tau w chorobie Alzheimera
Pierwsze badanie kliniczne na ludziach ukierunkowane na rolę białka tau w chorobie Alzheimera

Do tej pory wiele leków opartych na przeciwciałach proponowanych w leczeniu choroby Alzheimera było opartych tylko na amyloidach. Pomimo tego, że ostatni test kliniczny okrzyknięto najlepszym jak dotąd przypadkiem w dążeniu do leczenia choroby Alzheimera, wszystkie późniejsze badania fazy nie powiodły się, a u wielu pacjentów spowodowały poważne skutki uboczne, takie jak nieprawidłowe gromadzenie się płynu i zapalenie mózgu.

Wielu naukowców spekuluje, że jednym z powodów wystąpienia tych skutków ubocznych, jest fakt, że przeciwciała kierują reakcję w kierunku normalnych amyloidów obecnych w naczyniach krwionośnych lub po prostu uwalniają beta-amyloid znaleziony w ścianie naczyń.

Autorzy tych badań opracowali szczepionki, które stymulują wytwarzanie przeciwciał, które są konkretnie ukierunkowane na patologiczne białko tau, odkrywając jego tzw. "piętę Achillesową".

Przeciwciało jest w stanie to zrobić, ponieważ zdrowe białko tau przechodzi szereg zmian w swojej strukturze, dzięki czemu tworzy nowy region, który jest atakowany przez przeciwciała.

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"
Naukowcom udało się w końcu wyjaśnić rolę białka tau w chorobie Alzheimera
Naukowcom udało się w końcu wyjaśnić rolę białka tau w chorobie Alzheimera (Shutterstock)

Ten nowy obszar ("pięta achillesowa"), nie występuje w zdrowym białku tau, natomiast występuje w chorym białku tau od początku. W związku z tym przeciwciało jest w stanie się uporać z wszystkimi różnymi odmianami patologicznego białka tau.

Dodatkowo do tej ważnej specyficznej cechy, przeciwciało jest sprzężone z cząsteczką nośnika, który generuje znaczną odpowiedź immunologiczną z taką dodatkową korzyścią, że nie występuje u ludzi, dzięki czemu unika się rozwój reakcji immunologicznej wobec samego organizmu.

Działania niepożądane obejmowały miejscowe reakcje w miejscu wstrzyknięcia. Ta reakcja skóry, jednak zachodzi ze względu na wodorotlenek glinu, adiuwant stosowany w szczepionkach do zwiększenia własnej produkcji przeciwciał w organizmie.

ZOBACZ TAKŻE:

Żadne inne poważne skutki uboczne nie były bezpośrednio związane ze szczepionką. Ogólnie, bezpieczeństwo leku i jego zdolność do wywoływania odpowiedzi odpornościowej są godne uwagi.

Chociaż wiele badań nad chorobą Alzheimera nadal uparcie kieruje leczenie na amyloid, nasze badanie odważyły się zaatakować chorobę z innego punktu widzenia. Jest to pierwsza aktywna szczepionka wykorzystująca zdolność organizmu do wytwarzania przeciwciał przeciwko patologicznemu białku tau.

Mimo że badanie to jest tylko jedną fazą procesu, jego sukces do tej pory daje autorom pewność, że może to być odpowiedź, jakiej szukamy, aby powstrzymać postęp tej wyniszczającej choroby.

Według licznych badań, w ciągu kilku najbliższych lat problem choroby Alzheimera może dotyczyć już nawet 400 tys. osób w naszym kraju. Choroba Alzheimera nie jest tylko problemem i ciężarem emocjonalnym dla najbliższego otoczenia osoby chorej, dla jej głównego opiekuna i najbliższej rodziny, ale jest to również dla nich problem finansowy.

Należy podkreślić, że w Polsce nadal wiele osób leczy się w swoich prywatnych domach. Według ekspertów może to być nawet 95 proc. wszystkich osób chorych, co daje obraz, jak dużym obciążeniem finansowym jest choroba dla rodzin.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze