Pierwsze badanie kliniczne na ludziach ukierunkowane na rolę białka tau w chorobie Alzheimera

Do tej pory wiele leków opartych na przeciwciałach proponowanych w leczeniu choroby Alzheimera było opartych tylko na amyloidach. Pomimo tego, że ostatni test kliniczny okrzyknięto najlepszym jak dotąd przypadkiem w dążeniu do leczenia choroby Alzheimera, wszystkie późniejsze badania fazy nie powiodły się, a u wielu pacjentów spowodowały poważne skutki uboczne, takie jak nieprawidłowe gromadzenie się płynu i zapalenie mózgu.

Wielu naukowców spekuluje, że jednym z powodów wystąpienia tych skutków ubocznych, jest fakt, że przeciwciała kierują reakcję w kierunku normalnych amyloidów obecnych w naczyniach krwionośnych lub po prostu uwalniają beta-amyloid znaleziony w ścianie naczyń.

Autorzy tych badań opracowali szczepionki, które stymulują wytwarzanie przeciwciał, które są konkretnie ukierunkowane na patologiczne białko tau, odkrywając jego tzw. "piętę Achillesową".

Przeciwciało jest w stanie to zrobić, ponieważ zdrowe białko tau przechodzi szereg zmian w swojej strukturze, dzięki czemu tworzy nowy region, który jest atakowany przez przeciwciała.

Ten nowy obszar ("pięta achillesowa"), nie występuje w zdrowym białku tau, natomiast występuje w chorym białku tau od początku. W związku z tym przeciwciało jest w stanie się uporać z wszystkimi różnymi odmianami patologicznego białka tau.

Dodatkowo do tej ważnej specyficznej cechy, przeciwciało jest sprzężone z cząsteczką nośnika, który generuje znaczną odpowiedź immunologiczną z taką dodatkową korzyścią, że nie występuje u ludzi, dzięki czemu unika się rozwój reakcji immunologicznej wobec samego organizmu.

Działania niepożądane obejmowały miejscowe reakcje w miejscu wstrzyknięcia. Ta reakcja skóry, jednak zachodzi ze względu na wodorotlenek glinu, adiuwant stosowany w szczepionkach do zwiększenia własnej produkcji przeciwciał w organizmie.

Żadne inne poważne skutki uboczne nie były bezpośrednio związane ze szczepionką. Ogólnie, bezpieczeństwo leku i jego zdolność do wywoływania odpowiedzi odpornościowej są godne uwagi.

Chociaż wiele badań nad chorobą Alzheimera nadal uparcie kieruje leczenie na amyloid, nasze badanie odważyły się zaatakować chorobę z innego punktu widzenia. Jest to pierwsza aktywna szczepionka wykorzystująca zdolność organizmu do wytwarzania przeciwciał przeciwko patologicznemu białku tau.

Mimo że badanie to jest tylko jedną fazą procesu, jego sukces do tej pory daje autorom pewność, że może to być odpowiedź, jakiej szukamy, aby powstrzymać postęp tej wyniszczającej choroby.

6 produktów, które chronią mózg i zapobiegają chorobie Alzheimera

Alzheimer to ciężka choroba. Wyniszcza układ nerwowy i sprawia, że chory nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Traci pamięć, nie poznaje bliskich,...

Według licznych badań, w ciągu kilku najbliższych lat problem choroby Alzheimera może dotyczyć już nawet 400 tys. osób w naszym kraju. Choroba Alzheimera nie jest tylko problemem i ciężarem emocjonalnym dla najbliższego otoczenia osoby chorej, dla jej głównego opiekuna i najbliższej rodziny, ale jest to również dla nich problem finansowy.

Należy podkreślić, że w Polsce nadal wiele osób leczy się w swoich prywatnych domach. Według ekspertów może to być nawet 95 proc. wszystkich osób chorych, co daje obraz, jak dużym obciążeniem finansowym jest choroba dla rodzin.

Marta Pawlak, 10 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowa terapia dla pacjentów z zaawansowanym rakiem płuc

Pembrolizumab może stać się nową opcją w leczeniu pierwszej linii u pacjentów z zaawansowanym rakiem płuc i wysoką ekspresją PD-L1, w zależności od wyników fazy III testów. Jest to wniosek badań, które zaprezentowane zostały na Kongresie ESMO w Kopenhadze...

Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Czy wszystkie leki będzie można podawać przez skórę?

Naukowcy z Japonii prawdopodobnie wykonali milowy krok w sposobie dystrybucji leków w naszym organizmie. Odnaleźli drogę, jak przygotować skórę, aby była ****bardziej przepuszczalna dla leków. Skóra człowieka jest nieprzepuszczalną barierą dla środowiska,...