Pierwsze badanie kliniczne na ludziach ukierunkowane na rolę białka tau w chorobie Alzheimera

Do tej pory wiele leków opartych na przeciwciałach proponowanych w leczeniu choroby Alzheimera było opartych tylko na amyloidach. Pomimo tego, że ostatni test kliniczny okrzyknięto najlepszym jak dotąd przypadkiem w dążeniu do leczenia choroby Alzheimera, wszystkie późniejsze badania fazy nie powiodły się, a u wielu pacjentów spowodowały poważne skutki uboczne, takie jak nieprawidłowe gromadzenie się płynu i zapalenie mózgu.

Wielu naukowców spekuluje, że jednym z powodów wystąpienia tych skutków ubocznych, jest fakt, że przeciwciała kierują reakcję w kierunku normalnych amyloidów obecnych w naczyniach krwionośnych lub po prostu uwalniają beta-amyloid znaleziony w ścianie naczyń.

Autorzy tych badań opracowali szczepionki, które stymulują wytwarzanie przeciwciał, które są konkretnie ukierunkowane na patologiczne białko tau, odkrywając jego tzw. "piętę Achillesową".

Przeciwciało jest w stanie to zrobić, ponieważ zdrowe białko tau przechodzi szereg zmian w swojej strukturze, dzięki czemu tworzy nowy region, który jest atakowany przez przeciwciała.

Ten nowy obszar ("pięta achillesowa"), nie występuje w zdrowym białku tau, natomiast występuje w chorym białku tau od początku. W związku z tym przeciwciało jest w stanie się uporać z wszystkimi różnymi odmianami patologicznego białka tau.

Dodatkowo do tej ważnej specyficznej cechy, przeciwciało jest sprzężone z cząsteczką nośnika, który generuje znaczną odpowiedź immunologiczną z taką dodatkową korzyścią, że nie występuje u ludzi, dzięki czemu unika się rozwój reakcji immunologicznej wobec samego organizmu.

Działania niepożądane obejmowały miejscowe reakcje w miejscu wstrzyknięcia. Ta reakcja skóry, jednak zachodzi ze względu na wodorotlenek glinu, adiuwant stosowany w szczepionkach do zwiększenia własnej produkcji przeciwciał w organizmie.

Żadne inne poważne skutki uboczne nie były bezpośrednio związane ze szczepionką. Ogólnie, bezpieczeństwo leku i jego zdolność do wywoływania odpowiedzi odpornościowej są godne uwagi.

Chociaż wiele badań nad chorobą Alzheimera nadal uparcie kieruje leczenie na amyloid, nasze badanie odważyły się zaatakować chorobę z innego punktu widzenia. Jest to pierwsza aktywna szczepionka wykorzystująca zdolność organizmu do wytwarzania przeciwciał przeciwko patologicznemu białku tau.

Mimo że badanie to jest tylko jedną fazą procesu, jego sukces do tej pory daje autorom pewność, że może to być odpowiedź, jakiej szukamy, aby powstrzymać postęp tej wyniszczającej choroby.

6 produktów, które chronią mózg i zapobiegają chorobie Alzheimera

Alzheimer to ciężka choroba. Wyniszcza układ nerwowy i sprawia, że chory nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Traci pamięć, nie poznaje bliskich,...

Według licznych badań, w ciągu kilku najbliższych lat problem choroby Alzheimera może dotyczyć już nawet 400 tys. osób w naszym kraju. Choroba Alzheimera nie jest tylko problemem i ciężarem emocjonalnym dla najbliższego otoczenia osoby chorej, dla jej głównego opiekuna i najbliższej rodziny, ale jest to również dla nich problem finansowy.

Należy podkreślić, że w Polsce nadal wiele osób leczy się w swoich prywatnych domach. Według ekspertów może to być nawet 95 proc. wszystkich osób chorych, co daje obraz, jak dużym obciążeniem finansowym jest choroba dla rodzin.

Marta Pawlak, 8 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Depresja może być leczona lekami przeciwzapalnymi

Po ustaleniu, że układ immunologiczny odgrywa ważną rolę w ochronie zdrowia psychicznego, badacze uzyskali kolejne dowody, że leki, które redukują stan zapalny w wielu chorobach autoimmunologicznych, mogą również pomóc w leczeniu objawów depresji. Kierownik...

Newsy

Czy kręgarz przyniesie ulgę w migrenie?

Ludzie cierpiący z powodu migreny często poszukują pomocy u kręgarza, ale nowe badanie sugeruje, że ulga w bólu może być efektem placebo. Kiedy badacze zastosowali na pacjentach prawdziwą formę chiropraktyki (kręgarstwa) oraz jej fałszywą wersję,...