Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Tomasz Szafarowski

Pierwsze objawy cukrzycy

Avatar placeholder
18.02.2022 13:07
Pierwsze objawy cukrzycy
Pierwsze objawy cukrzycy (Zdjęcie pomiaru poziomu glukozy we krwi / Shutterstock)

Objawy kliniczne cukrzycy są bardzo różnorodne, a ich nasilenie znacznie zróżnicowane: od stanów zagrożenia życia (kwasica ketonowa, śpiączka do bezobjawowych pacjentów z przypadkowo wykrytą cukrzycą. Objawy, jakie mogą pojawić się u chorego, związane są z typem cukrzycy (typ 1, 2) zależą od etapu, na jakim została zdiagnozowana choroba.

spis treści

1. Objawy cukrzycy typu 1

Cukrzyca typu 1 najczęściej dotyka młodych ludzi, u których objawy pojawiają się nagle, nasilają się w ciągu kilku dni, dając dość charakterystyczny obraz choroby. Objawy cukrzycy typu 1:

  • wzmożone pragnienie (chory wypija nawet kilkanaście litrów wody dziennie),
  • wielomocz,
  • częste oddawanie moczu w nocy,
  • zmniejszenie masy ciała,
  • zmęczenie i osłabienie.
Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Objawy cukrzycy typu 1 to: bardzo szybkie chudnięcie (nawet o 10 lub więcej kilogramów w krótkim czasie 1–2 mies.), znacznie zwiększone pragnienie (kilka litrów w ciągu doby) oraz zwiększone oddawanie moczu, częste infekcje (np. angina), senność, osłabienie. Objawy cukrzycy typu 2 to: częste infekcje bakteryjne oraz grzybicze (np. skóry), senność, osłabienie, czasami zwiększone pragnienie i oddawanie moczu (ale nie tak nasilone, jak w cukrzycy typu 1), oraz pogorszenie widzenia.

Powyższe objawy (pragnienie, wielomocz) wynikają z osmotycznych właściwości glukozy. Jej wysokie stężenie we krwi uniemożliwia nerkom prawidłowe funkcjonowanie i w wyniku tego w moczu pojawiają się duże stężenia glukozy. Łącznie z glukozą przedostają się do moczu znaczne ilości wody (działanie osmotyczne) – obserwujemy wówczas wielomocz. Narastający wielomocz powoduje kompensacyjne wzmożone pragnienie, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu. Jednak bardzo szybko równowaga ta zostaje zachwiana i dochodzi u pacjentów do odwodnienia oraz w konsekwencji spadku masy ciała, zmęczenia i osłabienia. Spadek masy ciała jest także spowodowany rozpadem (katabolizmem) białek i tłuszczów organizmu. Dochodzi do tego w wyniku niedoboru insuliny. Ponadto dość często obserwowane są objawy dodatkowe:

  • skurcze mięśni (najczęściej łydek),
  • zaburzenia rytmu serca (uczucie kołatania),
  • zaburzenia widzenia,
  • zakażenia grzybicze (obejmujące jamę ustną oraz okolice narządów płciowych) i bakteryjne.
#dziejesienazywo: Objawy cukrzycy
#dziejesienazywo: Objawy cukrzycy

Cukrzyca typu II dotyka aż 90 proc. diabetyków. Czym różni się ona cukrzycy typu I? Jakie są najczęstsze

zobacz galerię

Zdarza się, że mimo występowania niepokojących objawów chorzy nie zgłaszają

się do lekarza. Gwałtowne zmiany, jakie zachodzą w organizmie chorego, doprowadzają do nasilenia zaburzeń i rozwoju kwasicy ketonowej. Stan ten jest wynikiem nadmiernego katabolizmu (rozpadu) tkanki tłuszczowej, do którego dochodzi w wyniku braku (niedoboru) insuliny. Podczas tych przemian powstają ciała ketonowe (kwasy), które są dla organizmu człowieka związkami toksycznymi. Cukrzycowa kwasica ketonowa jest pierwszym objawem choroby u około 5–10% pacjentów z cukrzycą typu 1. Głównymi objawami kwasicy ketonowej są:

  • nasilone pragnienie i wielomocz,
  • nudności, wymioty,
  • bóle brzucha,
  • odwodnienie,
  • zaburzenia świadomości,
  • oddech Kussmaula (głęboki i powolny).

Chorzy z objawami cukrzycowej kwasicy ketonowej wymagają hospitalizacji.

Zobacz także:

Apteki w okolicy nie posiadają Twoich leków? Skorzystaj z KtoMaLek.pl i sprawdź, która apteka ma na stanie potrzebny lek. Zarezerwuj go on-line i zapłać za niego w aptece. Nie trać czasu na bieganie od apteki do apteki.

2. Objawy cukrzycy typu 2

U większości pacjentów z cukrzycą typu 2 trudno jednoznacznie ustalić początek choroby. Rozpoznanie stawiane jest zazwyczaj bardzo późno i dość często przypadkowo. Objawy stwierdzane w momencie rozpoznania są znacznie zróżnicowane: od ich braku do groźnie przebiegających stanów zagrożenia życia. W związku z długim okresem bezobjawowym nierozpoznana i nieleczona cukrzyca niesie ryzyko podstępnie przebiegających uszkodzeń narządów wewnętrznych. Często dopiero objawy ze strony uszkodzonych narządów wewnętrznych doprowadzają do właściwego rozpoznania. Do zauważalnych objawów cukrzycy typu 2 zaliczamy:

  • objawy osmotyczne (podobnie jak w cukrzycy typu 1): wzmożone pragnienie, wielomocz, oddawanie moczu w nocy, zaburzenia widzenia, zmęczenie, osłabienie;
  • nawracające zakażenia grzybicze i bakteryjne (np. infekcje dróg moczowych);
  • makroangiopatię (choroby dużych naczyń): chorobę niedokrwienną serca, zawał, choroby naczyń mózgowych (udar mózgu), choroby naczyń obwodowych (wysiłkowy ból kończyn dolnych);
  • mikroangiopatię (choroby małych naczyń): upośledzenie widzenia (retinopatia), uszkodzenie nerek (nefropatia), neuropatię (uszkodzenie nerwów obwodowych) objawiającą się: owrzodzeniami stopy, zanikiem mięśni.

Większość chorych na cukrzycę typu 2 jest po 40 r.ż. i obserwuje się u nich znaczną nadwagę lub otyłość (nawet w 85%), najczęściej typu brzusznego.

Treść artykułu jest całkowicie niezależna. Znajdują się w nim linki naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Jak rozpoznać objawy cukrzycy?
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze