Trwa ładowanie...

Pierwsze objawy wylewu (WIDEO)

Kilka dni temu Polskę obiegła informacja o śmierci Agnieszki Kotulanki, aktorki znanej m.in. z roli Krystyny Lublicz w serialu "Klan". Jak się okazało, bezpośrednią przyczyną śmierci, był wylew krwi do mózgu.

Wylew ma charakter nagły. Obejrzyj wideo i poznaj charakterystyczne objawy. Być może dzięki temu uratujesz czyjeś życie. Wylew krwi do mózgu stanowi piętnaście procent przypadków udaru.

W wyniku wylewu zmarła aktorka Agnieszka Kotulanka, znana między innymi z serialu "Klan". Wylew to tak zwany udar krwotoczny, spowodowany przez pęknięcie ściany wewnątrzmózgowej.

Przyczyną pęknięcia może być tętniak lub zmiany zwyrodnieniowe ściany, związane z wieloletnim nadciśnieniem. W Polsce co osiem minut ktoś przechodzi udar mózgu. Jak rozpoznać pierwsze objawy wylewu? Ból głowy i mdłości.

Silny ból głowy pojawia się nagle i jest zależny od umiejscowienia krwawienia. Bólowi towarzyszą wymioty, mdłości, drgawki i zaburzenia widzenia.

Niedowład połowiczny występuje po przeciwnej stronie ciała niż wylew, jeśli krew jest w prawej półkuli, niedowład obejmuje lewą stronę ciała.

Na początku obejmuje mięśnie twarzy, a po czasie dochodzi do osłabienia kończyn górnych i dolnych. Po kilkunastu minutach od wystąpienia pierwszych objawów, chory traci przytomność. To stan zagrażający zdrowiu i życiu.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.