Trwa ładowanie...

Pierwszy etap w leczeniu zaburzeń erekcji to kompleksowa diagnostyka

Pierwszy etap w leczeniu zaburzeń erekcji to kompleksowa diagnostyka
Pierwszy etap w leczeniu zaburzeń erekcji to kompleksowa diagnostyka

Zaburzenia erekcji (impotencja) to schorzenie, które dotyczy około 3,5 miliona Polaków – innymi słowy jest to problem społeczny wpływający na jakość życia prawie 20% mężczyzn w naszym kraju.

Pomimo tak zastraszających danych epidemiologicznych, polskie społeczeństwo wciąż pozostaje niedoinformowane i obojętne. W naszej percepcji problemy z potencją nieodłącznie wiążą się z niebieską pigułką, która szybko i sprawnie potrafi zażegnać kryzys. Jak się okazuje w praktyce, nie jest to takie proste.

spis treści

1. Czy leczenie problemów z potencją "na własną rękę" działa?

Polscy mężczyźni, zanim skontaktują się z lekarzem, często próbują poradzić sobie sami, sięgając po wątpliwej jakości specyfiki oferowane w internetowych sklepach. Te nieatestowane i często zanieczyszczone substytuty Viagry przeważnie tylko pogarszają sprawę. Gdy „terapia” na własną rękę zawiedzie następną deską ratunku jest wizyta u lekarza urologa lub seksuologa, który zgodnie z polskimi realiami, po przepisaniu leku opartego na sildenafilu odsyła pacjenta do domu. Leki w mniejszym lub większym stopniu pomagają zniwelować objawy choroby, a pacjent staje się zależny od przewlekłego i kosztownego leczenia doraźnego. W większości przypadków, to właśnie na tym etapie kończy się leczenie zaburzeń erekcji w Polsce. By podkreślić istotność problemu społecznego, z którym mamy do czynienia należy dodać, że do lekarza zgłasza się zaledwie 7% mężczyzn, u których występują problemy ze wzwodem.

2. Możliwości leczenia zaburzeń erekcji

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Rzadko zdajemy sobie sprawę, że zaburzenia erekcji to schorzenie bardzo złożone, często występujące z powodu wielu współistniejących czynników m.in. natury organicznej, psychogennej, hormonalnej czy neurogennej. W kompleksowej diagnostyce męskiego problemu niezbędne są dokładne badania laboratoryjne, konsultacje specjalistyczne z urologiem, seksuologiem oraz psychologiem, a także ocena stanu naczyń krwionośnych doprowadzających i odprowadzających krew do prącia za pomocą aparatu USG Doppler. W niektórych przypadkach konieczne jest również wykonanie specjalistycznego badania kawernozografii. W naszym kraju wykonanie wszystkich niezbędnych badań we własnym zakresie może trwać miesiącami, a mało który specjalista będzie w stanie zaproponować odpowiednie leczenie na ich podstawie.

Obecnie jedyny w Polsce ośrodek specjalistyczny zajmujący się holistyczną diagnostyką i leczeniem zaburzeń erekcji znajduje się w podwarszawskim Grodzisku Mazowieckim. We wspomnianym ośrodku całą niezbędną diagnostykę można przeprowadzić w ciągu jednodniowej wizyty, a dalsze leczenie odbywa się pod okiem multidyscyplinarnego zespołu lekarskiego z zastosowaniem najnowocześniejszych dostępnych w Europie technologii.

Zaburzenia erekcji w wielu przypadkach poprzedzają pojawienie się poważnych schorzeń, takich jak cukrzyca, miażdżyca czy depresja. Z tego powodu wczesna interwencja specjalistyczna w leczeniu problemów ze wzwodem stanowi podstawę dla skutecznej terapii oraz profilaktyki chorób współistniejących.

Tekst przygotowany przez Centrum Seksuologiczne.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Impotencja
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze