Trwa ładowanie...

Pierwszy na świecie pacjent z przeszczepionym penisem zostanie ojcem

Rezultaty pierwszej na świecie operacji przeszczepu penisa, która miała miejsce kilka miesięcy temu, przeszły najśmielsze oczekiwania wykonującego ją chirurga. Świat obiegła bowiem zdumiewająca informacja – niedawno jeszcze poważnie okaleczony pacjent zostanie ojcem.

Zobacz film: "Jak długo trwa stosunek seksualny?"

spis treści
Zaburzenia erekcji (prezentacja edukacyjna)
Zaburzenia erekcji (prezentacja edukacyjna) [19 zdjęć]

Czym są zaburzenia erekcji? Zaburzenia erekcji (ED) występują wtedy, gdy mężczyzna ma częste problemy...

zobacz galerię

1. Ojcostwo na wagę złota

Udana operacja przeszczepu penisa to ogromna szansa dla wielu okaleczonych mężczyzn
Udana operacja przeszczepu penisa to ogromna szansa dla wielu okaleczonych mężczyzn

Doktor Van der Merwe – lekarz, który odmienił życie mężczyzny, dokonując pionierskiego przeszczepu penisa, jest zdumiony tym, jak szybko jego pacjent odzyskał sprawność seksualną, która, jak początkowo przewidywał, miała wrócić dopiero po upływie około 2 lat po innowacyjnym zabiegu. Tymczasem, choć operacja miała miejsce w grudniu ubiegłego roku, mężczyzna zakomunikował mu, że jego partnerka jest w czwartym miesiącu ciąży.

Do amputacji penisa doszło 3 lata temu, w wyniku komplikacji związanych z zabiegiem obrzezania, któremu poddał się mężczyzna. Lekarze pozostawili mu jedynie 1 cm narządu. Obrzęd obrzezania rutynowo przeprowadzany jest w wielu miejscach na całym świecie, jednak w Republice Południowej Afryki, gdzie miał miejsce ten przypadek, procedura ta jest dość ryzykowna. Istnieje wiele doniesień na temat nieprawidłowości związanych z jej przeprowadzaniem. Często odnotowuje się tu przypadki zgonów na skutek okaleczania chłopców.

2. Na ratunek męskości, na ratunek życiu

Przeszczep penisa nie należy do rutynowych zabiegów. Walka o możliwość wykonania takiej operacji także nie była prosta – chirurgom udało się jednak udowodnić, że korzyści z zabiegu znacznie przewyższają ewentualne ryzyko. Jak podkreśla Van der Merwe, operacja być może nie wybawia od śmierci w sensie dosłownym, ale radykalnie zmienia sytuację mężczyzn z amputowanym członkiem, którzy są z tego powodu napiętnowani i odrzuceni, co w istocie można porównać z ponownym obdarowaniem ich utraconym w pewnym sensie życiem.

Największym ryzykiem związanym z operacją jest możliwość, że organizm gospodarza odrzuci przeszczepiony narząd, tak jak miało to miejsce w Chinach. W tym przypadku, dzięki 9-godzinnej operacji 21-latek odzyskał pełną sprawność seksualną, fizjologiczną oraz, co bardzo ważne, psychiczną.

Ze względu na sukces procedury chirurg jest wręcz zasypywany prośbami od mężczyzn, którzy także przeszli amputację penisa. Van der Merwe nie jest w stanie przyjąć ich wszystkich, jednak ma nadzieję, że osiągnięty przez niego sukces na tym polu sprawi, że znajdzie się więcej dawców tego narządu.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.