Trwa ładowanie...

Tabletka antykoncepcyjna może chronić przed niektórymi typami raka

Debata nad skutkami stosowania pigułek antykoncepcyjnych trwa. W świetle najnowszych ustaleń, kobiety zażywające tabletki rzadziej chorowały na niektóre rodzaje nowotworów. Zdaniem naukowców z Uniwersytetu w Aberdeen efekt ochronny może utrzymywać się nawet ponad 30 lat.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy antykoncepcja jest szkodliwa dla organizmu kobiety?"

Okazuje się, że kobiety, które stosowały antykoncepcję doustną, były obarczone niższym ryzykiem raka jelita grubego, trzonu macicy i jajnika niż te, które nigdy nie brały tabletek.

Naukowcy przeanalizowali również ryzyko raka u kobiet przyjmujących pigułki w okresie rozrodczym i stwierdzili, że nie zwiększa to zagrożenia nowotworem w późniejszych latach.

Do podobnych wniosków naukowcy doszli wskutek najdłużej na świecie prowadzonego badania nad efektami stosowania tabletek antykoncepcyjnych.

Pigułki antykoncepcyjne chronią przed niektórymi rodzajami raka wiele lat po ich odstawieniu
Pigułki antykoncepcyjne chronią przed niektórymi rodzajami raka wiele lat po ich odstawieniu (Shutterstock)

Rozpoczęte przez Królewskie Kolegium Lekarzy Ogólnych w 1968 r. badanie miało na celu określenie długoterminowych efektów zdrowotnych wynikających ze stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych.

Dr Lisa Iversen z Instytutu Nauk Stosowanych o Zdrowiu na Uniwersytecie w Aberdeen poddała analizie 46 000 kobiet, których stan zdrowia monitorowany był przez kilkadziesiąt lat - nawet do 44.

7 powodów, dla których antykoncepcja może być nieskuteczna
7 powodów, dla których antykoncepcja może być nieskuteczna [10 zdjęć]

Wydawać by się mogło, że antykoncepcja gwarantuje 100% zabezpieczenia przed ciążą. Niestety bywają takie...

zobacz galerię

"Trwająca 44 lata obserwacja ujawniła, że kobiety, które kiedykolwiek stosowały doustną antykoncepcję hormonalną, były mniej narażone na raka jelita grubego, trzonu macicy i jajników" - mówi dr Iversen.

Ponadto ochrona wynikająca ze stosowania tej formy antykoncepcji w okresie rozrodczym trwała co najmniej 30 lat po ich odstawieniu.

Naukowcy chcieli również sprawdzić ogólną zachorowalność na raka wśród kobiet, które stosowały antykoncepcję doustną. Jednak wraz z wiekiem nie pojawiły się żadne nowe czynniki ryzyka.

Kobiety, a w szczególności młode dziewczyny rozpoczynające współżycie, mają wiele wątpliwości dotyczących bezpiecznej metody antykoncepcji. Niestety często z powodu mitów i niedomówień krążących wokół antykoncepcji doustnej rezygnują z tej formy zabezpieczenia.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Jednak wyniki nowego badania nad doustnymi środkami antykoncepcyjnymi uspokajają. W szczególności warto podkreślić, że użytkowniczki tabletek nie są narażone na raka w większym stopniu niż kobiety stroniące od tej metody hormonalnej, a także, że ochrona przed konkretnymi typami nowotworów może utrzymywać się przez co najmniej 30 lat.

Badanie było finansowane przez różne organy, w tym Radę ds. Badań Medycznych i Brytyjską Fundację Serca. Najnowsze odkrycie opublikowano w czasopiśmie "American Journal of Obstetrics and Gynaecology".

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.