Trwa ładowanie...

Piłka nożna jest lekiem dla kobiet z wysokim ciśnieniem krwi

Avatar placeholder
24.04.2019 14:44
Piłka nożna jest lekiem dla kobiet z wysokim ciśnieniem krwi
Piłka nożna jest lekiem dla kobiet z wysokim ciśnieniem krwi (123RF)

Duńska koncepcja Football Fitness okazała się tak samo skuteczna, jak tabletki w zwalczaniu wysokiego ciśnienia krwi. Ponadto, kobiety biorące udział w projekcie skorzystały również z niego poprawiając sprawność fizyczną, zmniejszając tkankę tłuszczową i wzmocniając kości.

Profesor Peter Krustrup z Uniwersytetu Południowej Danii nazywa to "zdrowotne zwycięstwo 4-0 dla Football Fitness - piłka trafia w każdy róg bramki". Jest to pierwszy raz, kiedy wykazano długoterminowe efekty u pacjentek uczestniczących w Football Fitness.

W badaniu wzięło udziałem 31 kobiet w wieku 35-50 lat z umiarkowanie wysokim ciśnieniem krwi, wykonywały one 1 godzine treningu piłkarskiego dwa do trzech razy w tygodniu w ciągu 1 roku, co okazało się skutecznym lekiem o szerokim spektrum działania i miało pozytywny wpływ na ciśnienie krwi, procent tkanki tłuszczowej, gęstość kości i sprawność fizyczną.

"Nasze badanie pokazuje, że niećwiczące kobiety z wysokim ciśnieniem krwi mają dużo korzyści z treningów piłki nożnej, jeśli spojrzymy na ciśnienie krwi, tkankę tłuszczową, masę kości i sprawności fizyczną. Taką formę piłki nożnej można słusznie uznać za skuteczny lek o szerokim spektrum działania dla kobiet z wysokim ciśnieniem krwi" - mówi prof. Krustrup.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"
Treningi piłki nożnej mają pozytywny wpływ na wysokie ciśnienie krwi u kobiet
Treningi piłki nożnej mają pozytywny wpływ na wysokie ciśnienie krwi u kobiet

Według prof. Krustrup, wyniki projektu, wspieranego przez 14 lat badań pokazują, że piłka nożna może być wykorzystywana do skutecznego zapobiegania i leczenia wielu chorób cywilizacyjnych, w tym chorób układu krążenia i cukrzycy typu 2.

Wyniki potwierdzają również rosnące dowody, że aktywność fizyczna może prowadzić do dalszej redukcji szerokiego spektrum czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych niż tradycyjne leczenie farmakologiczne.

Możliwe przyczyny niskiego ciśnienia
Możliwe przyczyny niskiego ciśnienia [6 zdjęć]

Niektórzy ludzie cierpią na nadciśnienie, przypadłość, w której siła pompowanej krwi staje się zbyt

zobacz galerię

"Trening piłki nożnej, zastępuje trening na wysokim tętnie, trening wytrzymałościowy i trening siłowy, co wyjaśnia, dlaczego kobiety doświadczają tak znaczących skutków o tak szerokim spektrum działania na sprawność fizyczną i zdrowie, grając w piłkę nożną przez rok. Co więcej, były zadowolone z treningów, a frekwencja była wysoka" - mówi profesor Krustrup.

W badaniu wzięło udział 31 nieprzeszkolonych kobiet w wieku 35-50 lat z Wysp Owczych z wysokim ciśnieniem krwi, z których 19 brało udział w randomizowanym treningu piłki nożnej przez 1 godzinę, 2-3 razy w tygodniu przez rok, do odpowiada 128 treningom.

ZOBACZ TAKŻE:

W bezpośrednim porównaniu z nieaktywną grupą kontrolną, kobiety biorące udział w treningu piłkarskim zaobserwowały znaczący pozytywny wpływ na ciśnienie krwi (9 mmHg), poziom tkanki tłuszczowej (3,1 kg), poziom trójglicerydów (0,3 mmol / l), masę tkanki kostnej (70 g) i ogólną sprawność fizyczną (120% lepsza wydajność).

Badanie, przeprowadzone w ścisłej współpracy z liderem projektu dr Magni Mohr z Centrum Nauk o Zdrowiu na Uniwersytecie Wysp Owczych i naukowców ze Szpitala Uniwersyteckiego w Kopenhadze, ma być opublikowane w uznanym "Scandinavian Journal of Medicine oraz Science in Sports".

5 objawów nadciśnienia, które trudno rozpoznać
5 objawów nadciśnienia, które trudno rozpoznać [6 zdjęć]

Na problemy ze zbyt wysokim ciśnieniem krwi cierpi ponad 10 mln Polaków. Duża większość przez długi

zobacz galerię

Zarówno Bent Clausen, wiceprzewodniczący Duńskiego Związku Piłki Nożnej (DBU), jak i Kim Høgh, prezes Fundacji Serca Duńskiego, zauważyli dużą perspektywę dla piłki nożnej w odniesieniu do zapobiegania i leczenia chorób cywilizacyjnych, zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym.

"Duńska Fundacja Serca ma na celu zapobieganie chorobom układu krążenia, które powodują jeden na cztery zgony w Danii. Wysokie ciśnienie krwi jest głównym czynnikiem ryzyka dla wszystkich ludzi, a skoro będziemy się skupiać na sercach kobiecych w najbliższych latach, to bardzo ciekawe badanie pokaże, że piłka nożna ma ogromny potencjał" - mówi Kim Høgh.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze