Trwa ładowanie...

Pionierska operacja u chłopca z trzema penisami

Avatar placeholder
25.11.2018 13:53
Pionierska operacja u chłopca z trzema penisami
Pionierska operacja u chłopca z trzema penisami (Źródło: dailymail.com)

Dwa lata temu w Indiach na świat przyszedł chłopiec z niezwykłą chorobą. Schorzenie, które mogło zaważyć na całym jego życiu jest niezwykle rzadkie – występuje raz na kilka milionów narodzin. Nadzieję na normalne życie kilkanaście dni temu przywrócili małemu pacjentowi lekarze, którzy dokonali niemal niemożliwego.

Difalia. Taką diagnozę usłyszała pochodząca z Uttar Pradesh matka chłopca (imiona ani nazwisko nie są podawane do wiadomości publicznej), która zdecydowała się oddać go w ręce specjalistów. W przebiegu tej ekstremalnie rzadkiej choroby dochodzi do wykształcenia dwóch lub większej liczby penisów. U indyjskiego pacjenta rozwinęły się aż trzy, przy czym jeden z nich został określony jako miękka masa kostna. Zdolność oddawania moczu zachował tylko jeden członek, możliwości erekcyjne – dwa.

Pierwszy przypadek zduplikowanego penisa został odnotowany przez doktora Johannesa Jacoba Weckera w Bolonii we Włoszech w 1609 roku. Od tamtej pory opisanych zostało ich około stu. Zaburzenie rozwija się jeszcze w czasie życia płodowego. Przypuszcza się, że może powstawać na skutek zmian genetycznych, urazu doświadczonego przez matkę w czasie ciąży, a nawet silnego stresu. Zdarza się, że równocześnie dochodzi do podwojenia innych narządów, głównie tych ulokowanych w dolnej części ciała. Chory może mieć zatem większą liczbę np. nóg czy nerek, w dużym stopniu narażony jest również na rozszczep kręgosłupa. Bywa też, że zachwiany zostaje rozwój struktur analnych.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Ostatnie z wymienionych zaburzeń także dotknęło chłopca z Indii. Zaraz po narodzinach lekarze zauważyli, że dziecko nie ma odbytu, dlatego konieczny był natychmiastowy zabieg. Zamiast w ramiona matki, niemowlę trafiło na stół operacyjny. W jego brzuchu zostało wykonane nacięcie, dzięki czemu do jelita grubego wprowadzono specjalną rurkę umożliwiającą usuwanie gromadzących się ekskrementów.

W ubiegłym miesiącu natomiast dwulatek trafił na oddział szpitala w Bombaju, gdzie przeszedł sześciogodzinną operację usunięcia dodatkowych tkanek. Zabieg zakończył się powodzeniem, jednak lekarze z ogłoszeniem sukcesu niezywkłej operacji postanowili odczekać, aż stan chłopca się ustabilizuje. Jak informuje członek zespołu lekarskiego dr Vishesh Dixit, dwa funkcjonalne penisy zostały połączone w jeden poprzez owinięcie wokół nich masy skórnej. Następnie specjaliści zajęli się niewykształconym odbytem, dzięki czemu potrzeby fizjologiczne przestaną być dla chłopca problemem. Niebawem młody pacjent zostanie poddany operacji zamknięcia otworu brzusznego.

Dobrą wiadomością jest także fakt, że płodność dziecka w żadnym stopniu nie jest zagrożona. Zachowane zostały wszystkie funkcje seksualne, dlatego w przyszłości nie będzie on miał żadnych problemów z założeniem rodziny.

Zmagasz się ze wstydliwym problemem intymnym? Masz kłopoty z erekcją? Zobacz, w jaki sposób radzą sobie z tym nasi użytkownicy.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze