Trwa ładowanie...

Pioruny na Giewoncie. Jak się ustrzec przez śmiertelnym niebezpieczeństwem?

Burze w górach stanowią śmiertelne zagrożenie
Burze w górach stanowią śmiertelne zagrożenie (iStock)

Deszcz, burza, pioruny – z pozoru normalne zjawiska atmosferyczne mogą stanowić śmiertelne zagrożenie. Tragiczne wypadki zdarzają się bardzo rzadko. Ale zawsze dobrze pamiętać o zagrożeniu i o tym, jak się przed tym niebezpieczeństwem ustrzec.

W przypadku porażenia piorunem umiera aż 40 proc. osób, które uległo nieszczęśliwemu wypadkowi. Nawet jeśli uda się uniknąć najgorszego, większość z nich będzie odczuwać skutki wypadku do końca życia.

O tym jak duże stanowi to niebezpieczeństwo pytamy Marcina Podgórskiego - wicedyrektora Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Katarzyna Grzęda-Łozicka, WP abcZdrowie: Co się dzieje z człowiekiem porażonym piorunem?

Zobacz film: "Piorun zostawił na ich ciele znak"

Marcin Podgórski z-ca dyr. LPR ds. Ratownictwa Medycznego, Organizacji i Planowania: W momencie kiedy dojdzie do porażenia piorunem, możemy mówić o kilku zagrożeniach. Po pierwsze chodzi o wpływ czynnika związanego z wysokim napięciem, w wyniku czego może dojść do różnego rodzaju urazów i porażenia organizmu. Może dojść do uszkodzenia tkanek wewnętrznych organizmu. I to w najgorszym wypadku może doprowadzić do zatrzymania akcji serca.

Czy jeżeli już doszło do porażenia, da się pomóc osobie poszkodowanej?

Tak. Kluczem jest to, czy w rejonie znajdują się inni świadkowie porażenia. Liczy się czas. Jeżeli doszło do porażenia, najpierw na pewno dobrze jest tę osobę przenieść w bezpieczne miejsce i rozpocząć resuscytację. Równocześnie należy jak najszybciej powiadomić odpowiednie służby.

Od czego zależy to, jak poważne będą obrażenia?

Rzadko dochodzi do sytuacji, kiedy mamy bezpośredni kontakt z łukiem elektrycznym. To jest sytuacja najpoważniejsza. Wtedy u osób porażonych dochodzi do utraty przytomności. Jeżeli mamy do czynienia z porażeniem pośrednim, czyli nie było tego bezpośredniego kontaktu z łukiem elektrycznym, to możemy obserwować takie zaburzenia jak: utrata świadomości, zawroty głowy, złe samopoczucie. Dodatkowe zagrożenia występują jeżeli jesteśmy w terenie wysokogórskim. Wtedy może dojść jeszcze do upadku z góry, kontaktu z nieprzyjaznym podłożem.

Co w takim razie zrobić, żeby być bezpiecznym?

Największe zagrożenie stanowi taka sytuacja oczywiście w terenie wysokogórskim. To, co wszyscy podkreślają - trzeba przed wyjściem sprawdzić pogodę, a jeżeli jest ostrzeżenie, to nie wychodzić w góry. Jeśli jesteśmy już w terenie i nagle łapie nas burza, to jak najszybciej trzeba poszukać bezpiecznego schronienia. Gdy znajdujemy się na otwartej przestrzeni najlepiej położyć na ziemi plecak, kucnąć na nim i skulić głowę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze