Trwa ładowanie...

PiS wygrywa wybory. Ratownicy medyczni pytają, kiedy rząd się o nich zatroszczy

Wybory parlamentarne za nami. Czy obudziliśmy się w lepszej Polsce? Dla jednych, w bardziej zmobilizowanej i z perspektywą zmian na lepsze, dla innych - takiej samej. Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory. Co partia rządząca obiecała ochronie zdrowia? I co na ten temat sądzą ratownicy medyczni? Sprawdziliśmy.

Zobacz film: "Jak odpowiednio wyposażyć domową apteczkę?"

1. Ochrona zdrowia – obietnice wyborcze PiS

PiS zapowiedziała w swoim nowym programie wyborczym dotyczącym ochrony zdrowia usprawnienie w działaniu SOR. Szpitalne Oddziały Ratunkowe pękają w szwach i niekiedy trzeba spędzić na nich długie godziny.

Co dokładnie obiecała partia Kaczyńskiego?

 • Wprowadzenie zawodu asystenta medycznego
 • Ambulatoryjną opiekę specjalistyczną
 • Specjalną infolinię ułatwiającą dostęp do lekarzy
 • Porady i konsultacje telemedyczne
 • Usprawnienie SOR-ów
 • Kardiologia i onkologia staną się priorytetem
 • Stworzenie zespołów leczenia bólu
 • Rozszerzanie leków z listy 75+
 • Walkę z mafiami lekowymi
 • Cyfryzację ochrony zdrowia
 • Stworzenie narodowego planu dla chorób rzadkich
 • Opiekę środowiskową w psychiatrii
 • Politykę zdrowotną opartą na zasadzie solidaryzmu
 • Odbudowanie kadr w ochronie zdrowia

2. Co o obietnicach myślą ratownicy medyczni?

Ratownicy medyczni chcą, aby w najbliższym czasie znalazły się środki, by stworzyć ulepszony system pomocy. Kontrowersje budzą również ich zarobki.

- Przede wszystkim musimy więcej zarabiać. To nie jest łatwa praca i jesteśmy bardzo obciążeni psychicznie. Od nas zależy wszystko, bo ludzkie życie. Nie ma niczego cenniejszego. Po kilku latach człowieka może dopaść uczucie beznadziei, a my idziemy przez swoje życie, ratując wasze – mówi ratownik medyczny Krzysztof Szulc.

O płacach ratowników medycznych jest głośno od jakiegoś czasu. Jak twierdzą, ich pensje są nieadekwatne do ogromu pracy, którą wykonują.

- 13 października było nasze święto i dyskutowaliśmy, co się może zmienić po wyborach. Wniosek jest taki, że przez ostatnie 4 lata żadnych zmian nie odczuliśmy. Przede wszystkim jest nas za mało, ale nie ma się czemu dziwić. Zarabiamy małe pieniądze, a odpowiedzialność jest gigantyczna – kontynuuje Szulc.

Czy ratownicy medyczni liczą na zmiany?

- Oczywiście, że czekamy na zmianę i patrzymy optymistycznie w przyszłość. Mimo wszystko ja i moi koledzy mamy wrażenie, że ciągle tylko czekamy, a sensownych rozwiązań nie widać. Chcemy mieć system zbliżony do tego, który posiada Straż Pożarna. Potrzebujemy nowych karetek i sprzętu, chociaż w tej kwestii zaczyna się już coś dziać – mówi ratownik.

Jak zmiany wyglądają okiem Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego?

- Mówiąc bardzo krótko, przez 8 lat kadencji PO i PSL nie było żadnych zmian na lepsze, natomiast PiS zrobił chociaż trochę. Nie ma prywatnych podmiotów w ratownictwie i jest już projekt ustawy o samorządzie zawodowych ratowników medycznych. Pewne sprawy idą do przodu, tylko powoli i jak po grudzie. Mamy nadzieję, że będzie lepiej. Spodziewamy się przede wszystkim wyrównania płac do poziomu pielęgniarek. Bolą nas również nierówne zarobki ratowników w różnych rejonach kraju. Część ratowników dosłownie przekształca się na pielęgniarzy, bo tam mają większe zarobki - mówi Roman-Badach Rogowski, przewodniczący Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego.

Zobacz także: jak zostac ratownikiem medycznym i jak wygląda miejsce ich pracy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.