Przejdź na WP

Plan treningowy na siłownię – zasady, redukcja, trening na mesę

Plan treningowy na siłownię musi być ułożony dla każdej osoby w sposób indywidualny. Każdy ma inne cele i każdy dąży, do osiągniecie czego innego. Jedni chcą zrzucić kilka kilogramów, a inny chcą wyrobić masę mięśniową. Plan treningowy na siłownię powinien być ułożony przez profesjonalistę, gdyż układając go samemu, można pominąć wiele istotnych kwestii. Jak powinien wyglądać przykładowy plan na siłownię i czym powinien się charakteryzować?

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

spis treści

1. Plan treningowy na siłownię – zasady

Aby rozpocząć treningi na siłowni zgodnie z planem, należy poznać kilka zasad dotyczących planu treningowego. Plan treningowy na siłownię jest to zestaw kilku ćwiczeń, na poszczególne partie ciała, (np.: poniedziałek – trening nóg, środa – trening pleców, czwartek – trening bicepsów). Każdy taki plan treningowy na konkretny dzień powinien być wykonywany w kilku seriach i przy odpowiedniej liczbie powtórzeń, zależnej od osoby.

Każdy solidny plan na siłownię powinien uwzględniać przynajmniej 10 – minutową rozgrzewkę przed treningiem i dokładne rozciąganie tuż po nim. Plan treningowy na siłownię powinien zawierać także dokładny opis każdego ćwiczenia, aby trenujący nie miał żadnych wątpliwości co do wykonywania treningu.

5 popularnych przekąsek po treningu, które tuczą
5 popularnych przekąsek po treningu, które tuczą [6 zdjęć]

Kiedy po ciężkim treningu przychodzi czas na regeneracyjny posiłek, warto upewnić się, że sięgamy po...

zobacz galerię

Plan treningowy na siłownię powinien być dostosowany dla każdego indywidualnie, ponieważ każde ćwiczenie wpływa na rozwój innych mięśni. Powinniśmy udać się o rozpisanie planu treningowego na siłownię do specjalisty, gdyż samemu trudno jest ułożyć plan, który będzie całkowicie bezpieczny i poprawny.

2. Plan treningowy na siłownię – redukcja

Plan treningowy na siłownię może być rozpisany dla osób chcących stracić kilka kilogramów. Taki plan połączony z odpowiednio zbilansowaną dietą, powinien obejmować ćwiczenia aerobowe, jak i ćwiczenia siłowe. Najlepiej jest rozpocząć trening ćwiczeniami siłowymi, a zakończyć aerobowymi. Na początku zaczynamy od rozgrzewki, a kolejno wykonujemy ćwiczenia na sprzęcie lub ze sprzętem do ćwiczeń, ale także ćwiczenia z obciążeniem.

W zależności od tego, jaką partię ciała ćwiczymy, tak dobieramy ćwiczenia. Po skończonym treningu przechodzimy do ćwiczeń aerobowych (zazwyczaj wystarczy 20 minut). Można w tym celu biegać, jeździć na rowerku stacjonarnym lub ćwiczyć na orbitreku.

3. Plan treningowy na siłownię – trening na masę

Inaczej będzie wyglądał trening na masę, który powinien rozpoczynać się od rozgrzewki, a kolejno obejmować powinien ćwiczenia na wolnych ciężarach.

Taki trening również powinien współgrać z właściwą dietą. Jednak podczas powiększania masy mięśniowej trening odgrywa bardzo ważną rolę. Plan treningowy na masę jest bardzo obciążający nasze stawy, dlatego technika wykonywania ćwiczeń jest najważniejsza.

Ćwiczenia powinny być wykonywany 4 razy w tygodniu, w 4 seriach, po 12 – 15 powtórzeń. Należy dostosować do siebie odpowiedni ciężar, a z biegiem czasu sukcesywnie go zwiększać.

Plan treningowy na siłownię powinien być dokładnie przemyślany i właściwie rozpisany. Nie można ćwiczyć, tak jak ćwiczy ktoś inny, gdyż można takim podejściem doprowadzić do kontuzji i urazów.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy