Trwa ładowanie...

Płatki śniadaniowe zawierają pestycydy zaburzające gospodarkę hormonalną

Avatar placeholder
17.10.2016 20:09
Płatki śniadaniowe zawierają pestycydy zaburzające gospodarkę hormonalną
Płatki śniadaniowe zawierają pestycydy zaburzające gospodarkę hormonalną

Générations Futures opublikowało niepokojący raport EXPPERT 7 dotyczący płatków musli. Wyniki pokazały wszechobecność różnych pestycydów zaburzających gospodarkę hormonalną w codziennym otoczeniu. Badania podkreślają potrzebę zrewidowania przez Komisję Europejską swoich niedawno zaproponowanych kryteriów identyfikacji tych substancji, aby były bardziej skuteczne w ochronie zdrowia.

Płatki śniadaniowe zawierają wysokie stężenie niebezpiecznych dla zdrowia pestycydów
Płatki śniadaniowe zawierają wysokie stężenie niebezpiecznych dla zdrowia pestycydów (Shutterstock)

Substancje zaburzające gospodarkę hormonalną są to chemikalia naturalnego lub sztucznego pochodzenia dla organizmu, które mogą zakłócać funkcjonowanie układu hormonalnego, a zatem wywoływać szkodliwe skutki w organizmie. Substancje to są podejrzewane o przyczynianie się do rozwoju nowotworów zależnych od hormonów (piersi, macicy, prostaty i jąder), ale dostępne dane nie potwierdzają tej zależności.

Raport EXPPERT 7 wskazuje na obecność tych pestycydów w żywności spożywanej na śniadanie. Pożywienie jest najczęstszą drogą wystawiania się na działanie pestycydów przez osoby, które nie mają z nimi kontaktu na co dzień.

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"

Niektóre z tych pestycydów są związkami rozpuszczalnymi w tłuszczach, to znaczy, że wiążą się z tkanką tłuszczową, więc łatwo gromadzą się w tłuszczu różnych gatunków i zanieczyszczają większość łańcucha pokarmowego.

100 proc. z próbek z 15 nieorganicznych produktów zawierało pozostałości pestycydów, w tym ślady podejrzanych substancji, powodujących **zaburzenia hormonalne**. Żadna z próbek z pięciu pakietów organicznych nie zawierała pozostałości pestycydów.

Wyniki badania we Francji powinny skłonić Komisję Europejską do zrewidowania swoich kryteriów definiowania substancji zaburzających gospodarkę hormonalną.

Badanie jest siódmą częścią serii EXPPERT series dotyczącej pestycydów zaburzających gospodarkę hormonalną. Jest to inicjatywa Générations Futures, we współpracy z Sojuszem na Rzecz Zdrowia i Środowiska (HEAL) oraz Pesticides Action Network Europe (PANE).

ZOBACZ TAKŻE:

Pestycydy zaburzające gospodarkę hormonalną to substancje naturalne lub syntetyczne, które są obce dla organizmu ludzkiego. Działanie tych substancji może zakłócać działanie układu hormonalnego i wywoływać wiele negatywnych skutków dla danej osoby lub nawet jej dzieci i wnuków.

Aby zademonstrować pilną potrzebę działań zapobiegawczych w dziedzinie zaburzeń endokrynologicznych, Générations Futures wydało serię raportów na podstawie badań i analiz badawczych pokazujących wszechobecność wielu substancji powodujących zaburzenia endokrynologiczne w naszym otoczeniu, co stanowi znaczące zagrożenie dla człowieka.

Wspomniany raport porusza jedną z najważniejszych kwestii dla ludzi, którzy nie są narażeni bezpośrednio na działanie pestycydów, czyli drogę ewentualnej ekspozycji: poprzez żywność. Śniadanie powinno zawierać jedną czwartą dziennego zapotrzebowania energetycznego organizmu. Posiłek powinien zawierać zboża, których mieszaniny można znaleźć w musli. Dlatego Générations Futures koncentruje się na tym popularnym produkcie dla konsumentów.

Analizy objęły m.in. płatki: All Bran Fruit' fibres Kellogs, Nestle Fitness 5 fruits, Muesli Carrefour 7 fruits oraz Muesli Carrefour Fruits et Fibres.

Wyniki ich analiz pokazują, że w 15 próbkach nieekologicznych płatków, stwierdzono aż 141 pozostałości pestycydów, z których stężenie 70 mogło być policzone. Spośród tych 141 aż 81 mogło zaburzać gospodarkę hormonalną (ok.57,44 proc. całości). Ponadto 9,4 proc. pozostałości zostało znalezionych w próbkach nieorganicznych. Wśród 70 próbek nieorganicznych, które były policzalne, średnie stężenie pozostałości pestycydów wynosiło 0,177 mg/kg próbki, co przekraczało dopuszczalne normy 354 razy.

5 znaków, które świadczą o tym, że twoje hormony nie pracują prawidłowo
5 znaków, które świadczą o tym, że twoje hormony nie pracują prawidłowo [6 zdjęć]

Praca hormonów wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. To właśnie one są odpowiedzialne za wahania

zobacz galerię

"Każdy nowy raport naszego stowarzyszenia wykazuje pilną potrzebę działania. Odkrycia te ponownie podkreślają narażanie ludności na zbyt duże pozostałości pestycydów w żywności, które są podejrzane o zaburzanie gospodarki hormonalnej i mogą działać w bardzo niskich dawkach” - mówi Francois Veillerette, rzecznik Générations Futures.

"W czerwcu Komisja Europejska zaproponowała kryteria określające substancje zaburzające gospodarkę hormonalną, jednak definicja ta jest daleka od takiej, która zapewniłaby ochronę zdrowia ludności. Wszechobecność mieszanek pestycydów w środowisku potwierdza niniejszy raport. Wnioski muszą być brane pod uwagę przez Komisję Europejską, która powinna skorygować swoje kryteria, aby uczynić je naprawdę bezpiecznymi" - podsumowuje.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze