Platoniczna przyjaźń

Kiedy mówimy o platonicznej przyjaźni, w większości przypadków mamy na myśli przyjaźń pomiędzy kobietą a mężczyzną. Przyjaźń między osobami tej samej płci uznajemy w domyśle za pozbawioną podtekstu seksualnego. Wiele osób twierdzi, że przyjaźń platoniczna między kobietą a mężczyzną nie jest możliwa oraz że platoniczne przyjaźnie zdarzają się tylko między osobami tej samej płci, a mężczyzna i kobieta spędzający ze sobą dużo czasu prędzej czy później staną się kochankami. Czy jest tak naprawdę? Czy przyjaźń damsko-męska musi z czasem przerodzić się w płomienne uczucie i romans?

Zobacz film: "Coraz więcej Polaków cierpi na depresję"

Co to jest platoniczna przyjaźń?

Prawdziwa przyjaźń między kobietą a mężczyzną jest możliwa. Nie zawsze jest tak, że jedna ze stron jest w sekrecie zakochana w tej drugiej osobie – choć to także się zdarza. Najtrudniejszą sytuacją jest taka, gdzie jedno z przyjaciół ma partnera/partnerkę. Jego/jej zazdrość jest nieunikniona. Jednym ze sposobów na przekonanie się, czy przyjaźń partnera rzeczywiście jest platoniczna, może być po prostu spędzenie czasu we trójkę.

Istnieje kilka zaleceń, których należy się trzymać, jeśli nie chcemy, aby przyjaźń przerodziła się w coś więcej:

 • W kontaktach z przyjacielem powstrzymaj się od wszelkich aluzji o podtekście seksualnym, gdyż mogą być źle zrozumiane - szczególnie, że pewne gesty mogą dla drugiej osoby oznaczać, że chcesz być z nią bliżej niż jesteś.
 • Najlepiej jest unikać kontaktu fizycznego: przytulania, masażu jakiejkolwiek części ciała, pocałunków.
 • Nie zastanawiaj się nad reakcjami otoczenia, które przypisuje waszej przyjaźni większe znaczenie niż powinno, po prostu to ignoruj.
 • Nie próbuj rozmawiać ze swoim przyjacielem o tym, o czym rozmawiałabyś z przyjaciółką (to działa w obie strony) – istnieją pewne kobiece i męskie sprawy, o których przedstawiciele przeciwnej płci zwyczajnie nie chcą rozmawiać.
 • Nie wypowiadaj się na temat partnera lub partnerki twojej platonicznej „drugiej połówki” – ani pochlebstwa, ani krytyka nie są dozwolone.
 • Staraj się nie wypowiadać opinii, które sugerowałyby, że zależy ci na przyjacielu lub przyjaciółce w inny niż dotychczas sposób – dotyczy to próśb o rzucenie palenia czy opinii o jego/jej traktowaniu swojego partnera/partnerki – takie rzeczy mówi się przede wszystkim osobie, z którą jest się bliżej.
 • Nie testuj przyjaźni, ona jest po to, aby o nią dbać, a platoniczna prawdziwa przyjaźń między kobietą a mężczyzną to wyjątkowa rzadkość.

Cechy prawdziwego przyjaciela

Cechy prawdziwego przyjaciela:

 • pomaga, kiedy przyjaciel tego potrzebuje;
 • pamięta o ważnych dla przyjaciela datach;
 • jest szczery, ale nie do bólu;
 • nie zdradza sekretów powierzonych mu w tajemnicy;
 • stara się zachować pogodę ducha i wspiera przyjaciela w trudnych chwilach;
 • nie narzuca swoich poglądów, racji i opinii przyjacielowi;
 • nie jest zainteresowany niczym w zamian.

Prawdziwa przyjaźń podnosi jakość życia. Częste kontakty z innymi ludźmi dają nam wsparcie psychiczne w trudnych chwilach, zwiększają nasze zadowolenie, podnoszą samoocenę, pozwalają na cieszenie się ze wspólnego hobby czy spędzanego czasu. Nie musimy rezygnować ze spotykania się z przyjacielem lub przyjaciółką tylko dlatego, że jest przeciwnej płci. Jednak trzeba wtedy stosować się do pewnych zasad.

Anna Szozda, ponad rok temu

Relacje z przyjaciółmi

Komentarze (3)
~justin24
~justin24 ponad rok temu

"Przyjaźń między osobami tej samej płci uznajemy w domyśle za pozbawioną podtekstu seksualnego"
w życiu nie słyszałem większej bzdury.
Jestem 24-letnim gejem i od 18 roku życia kocham platonicznie niejakiego Filipa. Jak zostało wcześniej opisane jest to miłość czysta skupiająca się przede wszystkim na idealizowaniu drugiej osoby. Nie jest jednak pozbawiona podtekstu seksualnego. Gdyby tylko Filip znał prawdę i zechciał tworzyć ze mną związek, oddałbym wszystko, aby miłość platoniczna przerodziła się w prawdziwy związek.
Pozdrawiam

Odpowiedz
~dfn
~dfn ponad rok temu

@~kolem: I słusznie, masz racje...:) Nigdy za wiele kontaktów z kobietami, szczególnie własnie takich, które pozwalają poznac kobieca psychikę, patrzenie na zycie:) Napewno Ci się przyda:)Tylko zwróc uwagę czy ew. ty jej się nie podobasz...choć - będąc kobietą...to wiem...:))) - gdyby tak bylo, zaczęłaby troszkę dbac o siebie i czasem zamieniac adidasy na szpilki a spodnie na spódniczkę:) Chyba, że to typ chłopaczary:) Ale i do niej kiedys dotrze... no i dopiero będzie:)))) Powodzenia:))

Odpowiedz
~kolem
~kolem ponad rok temu

tak, można miec przyjaciółke platoniczną. U mnie akurat jest taka osoba, ale nie mam problemu żeby z nią romansować, bo ona po prostu nie podoba mi sie fizycznie (no cóż, zwyczajnie jest brzydka i mało dba o siebie), ale lubie z nią spędzać czas, rozmawiać, no a głównie chodzi o to, że uwielbia ona długie wycieczki rowerowe, a pare razy byliśmy tez na nartach, natomiast moi znajomi troche rzadko są skłonni na jakiś dalszy wypad, wolą sie usadzic gdzies i pić piwo (no coż, ja tez lubie, ale nie tak ciągle;-). No, moze nie tak znowu strasznie rzadko, bo czasem ich cos najdzie, to im sie zdarzy jakaś nawet większa aktywność, ale jednak rzadziej, niz ja sam mam na to ochote (są okresy, że jeżdże na rowerze nawet codziennie i to daleko). A moja znajoma prawie zawsze jest dyspozycyjna i mówi, ze po co mamy jeździć osobno, jak można razem i jest weselej. Ogólnie też ją lubię jako osobę, dobrze sie przy niej czuję. Nie mam na razie dziewczyny, ale jakbym miał, to zastanawiam sie jak zareaguje na moją znajomą, czy będzie zazdrosna o nią? A przyjaciółka o dziewczynę? Hm, to już chyba życie pokaże... W każdym razie fajnie mieć czasami przyjaciółkę i nic więcej, chociaż fakt, że to sie rzadko zdarza, bo większosc dziewczyn jednak może sie podobać, takie brzydule co to na dodatek chodzą na okrągło tylko w bluzach sportowych i adidasach to sie rzadko zdarzają :-) Ale dla mnie i tak przyjaciółka jest fajna, mimo, ze nie jest ładna, nie musi byc przeciez moją dzieczyna zaraz, ale można z nią spedzić czas albo pogadać, nawet można lepiej poznać kobiety psychike przez to i potem może bedzie mi łatwiej gadać z dziewczynami (troche nieśmiały jestem, ale moze mi pomoże jak pójde na studia, to poznam więcej ludzi i sie rozkręce:-)

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Relacje z przyjaciółmi
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Relacje z przyjaciółmi
Relacje z przyjaciółmi

Dwie przyjaciółki

Dwie przyjaciółki

Przyjaciel to osoba, na której możesz polegać w każdej chwili, bez względu na sytuacje. Możesz mu zaufać i powierzyć swoje tajemnice. Warto pamiętać, że przyjaźń to relacja, o którą także trzeba dbać.

Relacje z przyjaciółmi

Jesteś atrakcyjny? To może zależeć od osób, z którymi się zadajesz

"Nigdy nie sądź książki po okładce", jak mówi przysłowie. Jednakże, jeśli chodzi o atrakcyjność, wydaje się, że za pomocą jednej książki osądzamy całą bibliotekę. Nowe badanie pokazują, że to, jak oceniana jest dana osoba może zależeć od tego, jak...

Relacje z przyjaciółmi

Zerwana przyjaźń

Zerwana przyjaźń

przyjacielskich stosunków. Wspomnienie o sytuacji, gdy przyjaciel zawodzi, powoduje nierzadko, że zamykamy się na bliższe relacje z innymi ludźmi (...) , by wyobrażono sobie, jak w danej sytuacji czuje się jego przyjaciel. Jeśli oboje...

Relacje z przyjaciółmi

Męska przyjaźń

się na gruncie zawodowym czy przyjaciele, którzy swoją relację przyjacielską zawdzięczają znajomości i przyjaźni swoich partnerek życiowych czy żon

Relacje z przyjaciółmi

9 rzeczy, za które zapominasz dziękować przyjacielowi

9 rzeczy, za które zapominasz dziękować przyjacielowi

Prawdomówność Chociaż prawdomówność nie zawsze przysparza nam przyjaciół, pozwala poznać tych prawdziwych. Podczas gdy wiele osób woli słodkie kłamstwo niż gorzką prawdę, najlepszy przyjaciel powinien być tą osobą, która nie boi się szczerości. Akceptacja...

Relacje z przyjaciółmi

Jak znaleźć prawdziwego przyjaciela?

Jak znaleźć prawdziwego przyjaciela?

Przyjaciele w naszym życiu Aby być szczęśliwym i pozostać przy zdrowych zmysłach, należy mieć przynajmniej kilkoro dobrych przyjaciół. Wszyscy ludzie potrzebują towarzystwa, dlatego nastolatki piszą SMS-y przy obiedzie, a osoby, które jeszcze rok temu...

Relacje z przyjaciółmi

Czy można na tobie polegać?

We współczesnym świecie liczy się biznes, pieniądz, kariera. Dzisiejsza rzeczywistość nie sprzyja niestety prawdziwym przyjaźniom. Relacje (...) . Dlatego też często inni powierzają ci swoje zmartwienia i troski. Lubisz być pomocny(-a)...

Relacje z przyjaciółmi

Przyjaciel z dzieciństwa - czy naprawdę go potrzebujesz?

Przyjaciel z dzieciństwa - czy naprawdę go potrzebujesz?

ich z ważnymi dawniej osobami, to wspólne wspomnienia. Efekt jest podobny - brak kontaktu ze szkolnymi przyjaciółmi nie jest bardziej dotkliwy niż trwanie (...) w relacji, która z upływem czasu stała się płytka. Czy...