Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Kamila Drozd

Platoniczna przyjaźń

Avatar placeholder
14.07.2020 21:39
Platoniczna przyjaźń
Platoniczna przyjaźń (Shutterstock)

Kiedy mówimy o platonicznej przyjaźni, w większości przypadków mamy na myśli przyjaźń pomiędzy kobietą a mężczyzną. Przyjaźń między osobami tej samej płci uznajemy w domyśle za pozbawioną podtekstu seksualnego. Wiele osób twierdzi, że przyjaźń platoniczna między kobietą a mężczyzną nie jest możliwa oraz że platoniczne przyjaźnie zdarzają się tylko między osobami tej samej płci, a mężczyzna i kobieta spędzający ze sobą dużo czasu prędzej czy później staną się kochankami. Czy jest tak naprawdę? Czy przyjaźń damsko-męska musi z czasem przerodzić się w płomienne uczucie i romans?

1. Co to jest platoniczna przyjaźń?

Prawdziwa przyjaźń między kobietą a mężczyzną jest możliwa. Nie zawsze jest tak, że jedna ze stron jest w sekrecie zakochana w tej drugiej osobie – choć to także się zdarza. Najtrudniejszą sytuacją jest taka, gdzie jedno z przyjaciół ma partnera/partnerkę. Jego/jej zazdrość jest nieunikniona. Jednym ze sposobów na przekonanie się, czy przyjaźń partnera rzeczywiście jest platoniczna, może być po prostu spędzenie czasu we trójkę.

Istnieje kilka zaleceń, których należy się trzymać, jeśli nie chcemy, aby przyjaźń przerodziła się w coś więcej:

  • W kontaktach z przyjacielem powstrzymaj się od wszelkich aluzji o podtekście seksualnym, gdyż mogą być źle zrozumiane - szczególnie, że pewne gesty mogą dla drugiej osoby oznaczać, że chcesz być z nią bliżej niż jesteś.
  • Najlepiej jest unikać kontaktu fizycznego: przytulania, masażu jakiejkolwiek części ciała, pocałunków.
  • Nie zastanawiaj się nad reakcjami otoczenia, które przypisuje waszej przyjaźni większe znaczenie niż powinno, po prostu to ignoruj.
  • Nie próbuj rozmawiać ze swoim przyjacielem o tym, o czym rozmawiałabyś z przyjaciółką (to działa w obie strony) – istnieją pewne kobiece i męskie sprawy, o których przedstawiciele przeciwnej płci zwyczajnie nie chcą rozmawiać.
  • Nie wypowiadaj się na temat partnera lub partnerki twojej platonicznej „drugiej połówki” – ani pochlebstwa, ani krytyka nie są dozwolone.
  • Staraj się nie wypowiadać opinii, które sugerowałyby, że zależy ci na przyjacielu lub przyjaciółce w inny niż dotychczas sposób – dotyczy to próśb o rzucenie palenia czy opinii o jego/jej traktowaniu swojego partnera/partnerki – takie rzeczy mówi się przede wszystkim osobie, z którą jest się bliżej.
  • Nie testuj przyjaźni, ona jest po to, aby o nią dbać, a platoniczna prawdziwa przyjaźń między kobietą a mężczyzną to wyjątkowa rzadkość.

2. Cechy prawdziwego przyjaciela

Zobacz film

Cechy prawdziwego przyjaciela:

  • pomaga, kiedy przyjaciel tego potrzebuje;
  • pamięta o ważnych dla przyjaciela datach;
  • jest szczery, ale nie do bólu;
  • nie zdradza sekretów powierzonych mu w tajemnicy;
  • stara się zachować pogodę ducha i wspiera przyjaciela w trudnych chwilach;
  • nie narzuca swoich poglądów, racji i opinii przyjacielowi;
  • nie jest zainteresowany niczym w zamian.

Prawdziwa przyjaźń podnosi jakość życia. Częste kontakty z innymi ludźmi dają nam wsparcie psychiczne w trudnych chwilach, zwiększają nasze zadowolenie, podnoszą samoocenę, pozwalają na cieszenie się ze wspólnego hobby czy spędzanego czasu. Nie musimy rezygnować ze spotykania się z przyjacielem lub przyjaciółką tylko dlatego, że jest przeciwnej płci. Jednak trzeba wtedy stosować się do pewnych zasad.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze