Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Katarzyna Sadowska

Plotka nie tak szkodliwa, jak się wydaje

Avatar placeholder
31.12.2018 16:49
Zdjęcie plotkujących osób / Shutterstock
Zdjęcie plotkujących osób / Shutterstock (Zdjęcie plotkujących osób / Shutterstock)

Chociaż trudno nam się do tego przyznać, plotkowanie to nawyk, którego ciężko się wyzbyć. W pracy, w szkole, w domu – nieustannie wymieniamy się nie do końca sprawdzonymi informacjami na temat innych osób, co nie zawsze pozytywnie wpływa na ich wizerunek. Zachowanie tego typu w powszechnej opinii uchodzi za naganne, jednak teoria swoją drogą, a praktyka swoją. Rzadko zdarza się nam oprzeć pokusie powtarzania zasłyszanych pogłosek. Na szczęście dla naszego sumienia okazuje się, że plotkowanie może mieć i dobre strony.

Jak zwykle w sytuacjach tego typu, z pomocą przychodzą nam naukowcy. Wyniki ich badań jasno pokazują, że plotkowanie stanowi jedną z najbardziej istotnych form kontaktu międzyludzkiego nie tylko w życiu zawodowym, ale i osobistym. To właśnie dzięki niemu zacieśniają się nasze relacje z innymi, zmniejsza się poziom stresu i zdecydowanie poprawia samopoczucie. Oczywiście pod warunkiem, że nie są to obrzydliwe, bezrefleksyjnie powtarzane kłamstwa. Aby plotkowanie niosło więcej korzyści niż strat, warto przestrzegać kilku reguł, dzięki którym nasze sumienie rzeczywiście nie zostanie narażone na szwank.

spis treści

1. Przekazuj pozytywne informacje

Zobacz film

Jeżeli zainteresowanie prywatnym życiem innych jest silniejsze od nas, zamiast powtarzania informacji o cudzych problemach w związku czy gigantycznym zadłużeniu, starajmy się mówić o rzeczach pozytywnych. Dzięki temu nie skrzywdzimy osoby, o której mówimy, a przy okazji nie będziemy kojarzeni w towarzystwie z posłańcem złych wieści i intrygantem. Wręcz przeciwnie – pokażemy, że troszczymy się o innych. Nasze otoczenie, usłyszawszy, że koleżanka właśnie kupiła nowy dom czy zaszła w ciążę, będzie mogło zrozumieć, dlaczego np. w ostatnim czasie nie była sobą.

2. Ogranicz się do krótkiej wiadomości

Nigdy nie należy mówić zbyt wiele. O wiele lepsza od długiej, nużącej historii opowiedzianej ze wszystkimi szczegółami jest zwięzła wiadomość. Należy pamiętać, by nie naruszać przy tym granicy życia prywatnego. Podczas gdy rozmowa na temat zakupionej przez znajomą bluzki, która okazała się niewypałem, nie jest zbyt szkodliwa, przekazywanie pogłoski o rozwodzie koleżanki, to niezaprzeczalne wejście z butami w jej życie. Ani się obejrzysz, a będą wiedzieli wszyscy, czego znajoma z pewnością by sobie nie życzyła. Nie poprawi to samopoczucia ani jej, ani tobie.

3. Kontroluj przekazywane pogłoski

Jeżeli nie możesz oprzeć się pokusie rozmowy na temat osoby, która wyprowadziła cię z równowagi, wybierz odpowiedniego słuchacza. Okazuje się, że w roli tej najlepiej sprawdzają się mężczyźni, gdyż istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że przekażą informacje innym. Plotkowanie z osobami tej samej płci zwiększa tę możliwość, gdyż zasłyszaną pogłoskę odnosimy do siebie, zapamiętujemy więcej szczegółów i częściej przekazujemy ją dalej. Plotkowanie w zaufanym gronie pomaga nam oczyścić się z negatywnych emocji, a jednocześnie zapobiega rozprzestrzenianiu się nieprawdziwych informacji.

Podana w odpowiedniej formie plotka stanowi świetne narzędzie kontrolowania zachowań. Mając świadomość, że możemy stać się jej ofiarą jak każdy inny, starajmy się zachowywać fair. Może nie jest to najlepszy powód, aby pozostać uczciwym, ale to skuteczny sposób zachowania dyscypliny. Chociaż plotkowanie stanowi nieodłączny element funkcjonowania w grupie, pamiętajmy, że nie możemy pozwolić, by nasze zachowanie krzywdziło innych.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze