Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Piotr Sawicki

Płukanie ucha – charakterystyka narządu słuchu, czyszczenie, na czym polega

Avatar placeholder
29.03.2023 17:47
Płukanie ucha może okazać się jedną ze skuteczniejszych metod czyszczenia
Płukanie ucha może okazać się jedną ze skuteczniejszych metod czyszczenia (Shutterstock)

Płukanie ucha może okazać się jedną ze skuteczniejszych metod czyszczenia. Konieczność wykonania tego zabiegu u specjalisty może być powodowana złym wyczyszczeniem na przykład patyczkami. Zatem kiedy potrzebne jest płukanie i jak go uniknąć dzięki prawidłowemu usuwaniu woskowiny?

spis treści

1. Płukanie ucha ­a charakterystyka narządu słuchu

Warto na początku zaznaczyć, iż u zdrowego człowieka uszy oczyszczają się same. To, co powstaje jako efekt samooczyszczania też ma swoją rolę. Woskowina chroni ucho, zwłaszcza cienką skórę w przewodzie słuchowym, a także osłania błonę bębenkową. Jeśli występują zaburzenia w obrębie ilości woskowiny, wówczas organizm może zareagować obronnie i będzie trzeba wykonać płukanie ucha.

Dobrze też nadmienić, iż wygląd i konsystencja wydzieliny z ucha może być bardzo różna. Kolorystyka waha się od jasnożółtej do ciemnobrunatnej, a konsystencja – od wodnistej, po suchą. Jest to normalnie i jeśli zauważy się u siebie różne stany woskowiny nie trzeba wykonywać płukania ucha. Jej stan zwyczajnie zależy od składu: ile jest faktycznie woskowiny, a ile domieszki łoju i naskórka.

Zobacz film: "Jak wygląda postępowanie pooperacyjne?"
Zapalenie ucha (prezentacja edukacyjna)
Zapalenie ucha (prezentacja edukacyjna) [12 zdjęć]

Zapalenie ucha Infekcje uszu są bardzo powszechne, szczególnie u dzieci. Najnowsze badania wskazują,

zobacz galerię

2. Płukanie ucha a czyszczenie

Niestety niewiele osób wie, jak prawidłowo czyścić uszy. Wynika to prawdopodobnie z błędnego przekonania, że należy usunąć całą woskowinę z narządu słuchu. Tymczasem dość niebezpieczny zwyczaj czyszczenia ucha patyczkiem wkładanym dość głęboko do przewodu słuchowego może spowodować poważne szkody. Jeśli zacznie się odczuwać dyskomfort w uchu należy bezzwłocznie udać się do laryngologa w celu płukania ucha.

Płukanie ucha może być konieczne po nieprawidłowym czyszczeniu narządu słuchu.
Płukanie ucha może być konieczne po nieprawidłowym czyszczeniu narządu słuchu.

Cały kłopot z czyszczeniem ucha patyczkiem polega na kilku poważnych skutkach. Po pierwsze w uchu nie zostaje już nic z woskowiny, zatem organizm zaczyna wytwarzać jej więcej. Skutkiem tego jest nadprodukcja wydzieliny, która się gromadzi i zatyka narząd, wówczas płukanie ucha jest jedynym ratunkiem.

Po drugie nie zawsze udaje się dzięki patyczkowi usunąć woskowinę. Bywa i tak, że zostaje ona przez nas nieświadomie wpychana głębiej. Przy okazji warto nadmienić, iż wkładanie go głęboko w przewód słuchowy może zakończyć się przebiciem skóry albo, co gorsza, błony bębenkowej. Powstały czop również usuwa się przez płukanie ucha u specjalisty.

Prawidłowe czyszczenie, które pozwoli uniknąć płukania ucha, polega na myciu tego narządu wodą, ewentualnie z niewielką ilością mydła, gdyż może ono również być przyczyną kłopotów po zastosowaniu nadmiernej jego ilości. Jeśli już ktoś musi używać patyczków, powinien ograniczyć się do użycia ich tylko w obrębie małżowiny. W żadnym wypadku nie należy ich wkładać do przewodu słuchowego, gdyż grozi to urazem skóry, a nawet błony bębenkowej, kosteczek słuchowych i ucha wewnętrznego i może być przyczyną niedosłuchu, a nawet głuchoty.

Budowa ucha wewnętrznego
Budowa ucha wewnętrznego

Błędnik odpowiedzialny jest za utrzymanie równowagi.

zobacz galerię

3. Płukanie ucha – na czym polega?

Jeśli faktycznie mamy kłopot z uchem, odczuwamy takie objawy, jak: szum, zaburzenie słuchu, poczucie, jakby była w nim woda, czasem zdarzy się ból lub kłucie. Wówczas można podjąć samodzielne leczenie, ale lepiej udać się do specjalisty na płukanie ucha. Specjaliści zalecają by około trzech dni przed zabiegiem przygotować ucho, wpuszczając do niego leki rozpuszczające woskowinę. Mają one działanie zmiękczające na czop woskowinowy. Płukanie ucha polega na wprowadzeniu do niego letniej wody, wstrzykniętej pod małym ciśnieniem. Zwykle ta bezbolesna ingerencja wystarcza. W pewnych przypadkach lekarz może podjąć się wyjęcia go haczykiem lub odessania ssakiem, jeśli uzna, iż dla pacjenta będzie to bardziej bezpieczne.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Relaks
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze