Przejdź na WP

Pluskwy. Niechciana pamiątka z wakacji

Atakują w ciemnościach Możemy je spotkać w pociągach, górskich pensjonatach, nadmorskich hotelach, kinach i teatrach. Ich obecność zdradza silny malinowy zapach unoszący się w powietrzu i rany na ciele po ugryzieniach. Wydawałoby się, że pluskwy to problem dawno zażegnany. Nic bardziej mylnego.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

1. Karaluchy pod poduchy

Ania, studentka kulturoznawstwa, pojechała na wakcje razem z narzeczonym do odwiedzanego co roku hotelu w górach. Tym razem pobyt pozostawił przykre wspomnienia. Na ciele kobiety pojawiły się czerwone ślady. Plamy były duże - wielkości wiśni. Ania podejrzewała, że to uczulenie, jednak nie umiała określić przyczyny. W lokalnej przychodni również stwierdzono alergię, jednak leki przeciwhistaminowe nie przynosiły poprawy. Dopiero znajomy, który zobaczył zdjęcie Ani zasugerował, że przyczyną mogą być pluskwy.

Obecność pluskiew łatwo przeoczyć. Owady wychodzą nocą, przy zgaszonym świetle, gdy śpimy. Pozostawiają po sobie ślady, ale są dobrze zamaskowane w zakamarkach, pod wykładzinami, listwami, gniazdkami elektrycznymi, w kanałach wentylacyjnych, szparach łóżek. Pluskwy chętnie bytują blisko miejsca, w którym śpi człowiek, którego krwią się żywią. Łatwiej zdradzić je może wydzielany specyficzny zapach malin. Gryzą bezboleśnie, więc o tym, że doszło do spotkania, świadczą dopiero swędzące zmiany na skórze. Zazwyczaj to właśnie one alarmują o tym, że mamy "niechcianego lokatora".

Pojawiające się na skórze krostki, rany czy obrzęki mogą być bardzo bolesne. Jest to efekt reakcji alergicznej. Ugryzienia zwykle występują po kilka w jednym rzędzie, blisko siebie i uporczywie swędzą. Czasem ugryzienie tworzy rumień o kilkucentrymetrowej średnicy. Rzadko dochodzi do poważnych wstrząsów alergicznych. Ukąszonych miejsc nie wolno drapać, ponieważ może to doprowadzić do niebezpiecznych zakażeń bakteryjnych na skórze.

2. Leczenie

Leczenie prowadzone jest objawowo przez zastosowanie farmaceutyków przeciwko swędzeniu. Zwolennicy medycyny naturalnej polecają cebulę, czosnek i aloes, jako okłady na swędzące miejsca. Zmiany na skórze mogą utrzymywać się od kilku dni do nawet kilku tygodni.

W przypadku naszej bohaterki, ugryzień było bardzo dużo. Ania musiała przez długi czas brać zastrzyki ze sterydami. Jak podkreśla studentka, nie ma żalu do właścicieli hotelu. Bardziej do lekarzy, którzy przeoczyli objawy pogryzienia przez pluskwy.

3. Problemy w pociągu

Również pasażerowie PKP co jakiś czas skarżą się na ”towarzyszy” podróży. Są to na szczęście rzadkie przypadki.

Pluskwy w wagonach pociągowych łatwo przeoczyć z powodu niewielkich rozmiarów, mają długość 6 mm, szerokość 3 mm. Bez trudu chowają się w szczelinach walizek czy zakamarkach odzieży. W ten sposób przynoszone są do domów. Oprócz komunikacji publicznej, można spotkać je w akademikach, hostelach, hotelach - nawet tych wysokiej klasy, w przestrzeniach użyteczności publicznej, kinach i teatrach. Trzeba uważać również na kupowane meble, zwłaszcza używane.

4. Jak nie przywieźć pluskwy z wakacji?

Nikt z nas nie chce przywieźć z wakacji pamiątki w postaci pluskwy. Możemy się zabezpieczyć, jeśli w hotelu postawimy walizkę w łazience, a nie pod łóżkiem. Glazura i terakota oraz zimne posadzki nie są przez plukwy lubiane.

Warto także rozejrzeć się po lokalu, w którym nocujemy, sprawdzając dokładnie stan łóżka i ścian. W ekstremalnych sytuacjach, jeśli jest podejrzenie zapluskwienia miejsca, w którym przyszło nocować, można nie gasić nocą światła. Pluskwy wówczas pozostaną w ukryciu, gdyż żerują w ciemności.

Ubrania w walizce warto dodatkowo zabezpieczać umieszczając w woreczkach. Po powrocie obowiązkowe jest pranie w temperaturze powyżej 50 stopni wszystkich rzeczy, nawet tych nieużywanych podczas podróży. Staranne czyszczenie powinno dotyczyć także walizki.

5. Pluskwy w Polsce

Plaga pluskiew powróciła we Wrocławiu. Mimo już powtarzanej dezynsekcji, z problemem mierzą się mieszkańcy ulicy św. Wincentego. Lokatorzy rozważają przeprowadzki. Pomimo ich determinacji i współpracy z urzędem miasta, insekty stale wracają.

Również Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w m.st. Warszawie i Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie przyznają, że w ostatnich latach spotykają się z regularnymi zgłoszeniami dotyczących zapluskwionych lokali.

- Pluskwy są wektorami chorób zakaźnych i z tego powodu mogą stanowić dla ludzi potencjalne zagrożenie - informuje Małgorzata Zabrzyjewska, Kierownik Oddziału Higieny Komunalnej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w m.st. Warszawie.

Owady mogą przenosić bakterie, choć na tę chwilę nie ma wyników badań jednoznacznie potwierdzających to zagrożenie. Same ugryzienia są jednak dotkliwe, uciążliwe i potencjalnie niebezpieczne w kontekście reakcji alergicznej.

6. Trudności w zwalczaniu

Inspekcje sanitarne stale monitorują czystość w lokalach, gdzie prowadzona jest działalność. Kontrola przestrzeni mieszkalnych należy natomiast do spółdzielni i interwencje sanitarne podejmowane są dopiero po otrzymaniu zgłoszeń. Problem pluskiew narasta, gdy w bloku znajduje się chociaż jedno mieszkanie, którego właściciele pozwolili na zagnieżdżenie insektów.

Stacje sanitarne mogą interweniować wyłącznie na wspólnej przestrzeni. Odrobaczanie można przeprowadzić w piwnicach lub na korytarzach. W prywatnych mieszkaniach nie można prowadzić odrobaczania bez nakazu.

Pluskwy mnożą się w zastraszającym tempie. Ich wytępienie nie jest proste i wymaga pomocy profesjonalistów. Zastawianie domowej roboty pułapek może potwierdzić obecność pluskiew w mieszkaniu, ale nie pozwoli na ich eliminację. Pozbycie się uciążliwych owadów możliwe jest metodami opryskowymi lub termicznymi - ogrzewanie lub zamrażanie powietrza w pomieszczeniu. Należy pamiętać, żeby przed odpluskwianiem nie wynosić mebli na zewnątrz, ponieważ wnosząc je z powrotem, możemy znowu zaprosić do siebie "niechcianych lokatorów".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy