Trwa ładowanie...

Płytki oddech jest częstym objawem zarówno koronawirusa, jak i napadów lękowych. Oto, jak dostrzec różnicę

Przy problemach z oddychaniem kluczową kwestią jest ustalenie, co jest przyczyną takiego stanu. Niektóre objawy wymagają bowiem natychmiastowej interwencji lekarza. Amerykański psycholog radzi, jak rozróżnić przyczyny problemów z oddychaniem.

Zobacz film: "Koronawirus może przebiegać bezobjawowo"

1. Objawy koronawirusa

Dzięki mediom, zarówno tym tradycyjnym, jak i społecznościowym, wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jakie są najczęstsze objawy koronawirusa. Ale suchy kaszel, gorączka, problemy z oddychaniem występują również przy innych jednostkach chorobowych. Szczególnie ten ostatni objaw może oznaczać, że w organizmie ludzkim dzieje się coś niedobrego.

Zobacz także: Wszystko, co musisz wiedzieć o koronawirusie

Płytki oddech może być również jednym z objawów napadów lękowych. Ten problem może być szczególnie zauważalny w okresie zwiększonego stresu, a takim niewątpliwie jest czas przymusowej kwarantanny z powodu epidemii. Stres może pojawić się na przykład, kiedy czytamy informacje w internecie.

2. Problemy z oddychaniem a koronawirus

Amerykański psycholog kliniczny, dr Kevin Gilliland, w wywiadzie dla magazynu People radzi, jak odróżnić objawy koronawirusa od napadów lękowych.

"Strach i stres może wpływać bezpośrednio na to, jak oddychamy. Dlatego należy zastanowić się przez chwilę, co sprawiło, że zaczyna nam się ogorzej oddychać. Kiedy to się zaczęło? Być może przez cały dzień nie było problemu, dopiero, kiedy przeczytaliśmy informacje lub dostaliśmy niepokojącego maila, zauważyliśmy jakieś problemy?" - radzi doktor Gilliland.

Problemy z oddychaniem mogą mieć różne podłoże (Pexels)
Problemy z oddychaniem mogą mieć różne podłoże (Pexels)

Jego zdaniem należy najpierw rozważyć tę kwestię. Dopiero później zastanówmy się, czy mieliśmy kontakt z kimś, kto ma objawy infekcji górnych dróg oddechowych? Czy wychodziliśmy z domu dzisiaj? Jeśli na te pytania odpowiedź będzie negatywna, jest mało prawdopodobne, że to COVID-19.

3. Jak zredukować stres podczas epidemii?

Dla tych, którzy często doświadczają problemów z oddychaniem spowodowanych działaniem stresu, psycholog kliniczny ma kilka ćwiczeń, które pomogą rozładować stres i odzyskać swobodę w oddychaniu.

Zobacz także:Pierwsza osoba zaszczpiona na koronawirusa

"Pierwsze ćwiczenie polega na oddychaniu w określonym rytmie. Czterosekundowy wdech i czterosekundowy wydech. Skupiamy się wyłącznie na oddychaniu. To uspokaja nie tylko nasze ciało, ale i umysł" - mówi Amerykanin.

Kolejne ćwiczenie wydaje się nietypowe, ale lekarz zaznacza, że dla wielu osobom pomaga.

Psycholog zachęca, by pójść do lodówki, wyjąć kilka kostek lodu i potrzymać je w zamkniętej dłoni, nad zlewem, do momentu aż się rozpuszczą. Pozwala to skupić się organizmowi na zmianie temperatury, a kiedy adrenalina opadnie, ciało się uspokaja.

Dołącz do nas! Na wydarzeniu na FB Wirtualna Polska - Wspieram Szpitale - wymiana potrzeb, informacji i darów będziemy na bieżąco informować, który szpital potrzebuje wsparcia i w jakiej formie.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.