Pływanie kraulem – technika rąk, technika nóg, ćwiczenia w wodzie

Pływaniem kraulem wymiennie nazywany jest styl dowolny. Kraul jest uznawany za najszybszy styl pływacki. Dlatego np.: zawodnicy biorący udział w triatlonie decydują się pływać kraulem, a nie żabką. Pływacy używają kilku odmian kraula. Technika kraula nie jest skomplikowana. Polega ona na ślizganiu się po wodzie, przy dodatkowym ruchu rąk i nóg oraz prawidłowym oddechu.

Pływanie kraulem – technika rąk

Ruchy rąk w pływaniu kraulem są bardzo ważne, ważniejsze niż ciężkie machanie nogami. Pozycja wyjściowa polega na prostym położeniu ciała na wodzie z wyprostowanymi rękami i nogami. Ruchy rąk wykonywane są naprzemiennie. Prawa ręka idzie do przodu zbiera wodę, chowa się pod taflą, w tym czasie wyciągamy drugą rękę i wykonujemy ten sam ruch. To właśnie ręce nadają prędkości podczas pływania kraulem.

Ręka wykonuje trzy ruchy: ciągnie, odpycha i wraca. Najpierw pod wodą powinny znaleźć się palce dłoni, łokieć na końcu. Ręce muszą być proste w łokciach, natomiast wyciągając rękę z wody lekko ją uginamy, a dłoń przyjmuje taki kształt jakby chciała zebrać wodę.

Pływanie kraulem – technika nóg

Ruchy nóg w wodzie podczas pływania kraulem są szybkie i naprzemiennie, ruch ten przypomina „nożyce”, z tymże pod wodą. Gdy jedna z nóg jest na dole, to druga u góry, palce mają być obciągnięte. Wykonywanie prawidłowo ruch nogami, ciało utrzymuje równowagę.

Głowa podczas pływania kraulem powinna znajdować się między rękami i przez cały czas pływania powinna być zanurzona. Aby złapać oddech możemy obracać ją w jedną stronę ponad linię ramienia i złapać oddech, jeżeli damy rade możemy chwytać oddech, nawet co kilka ruchów rękami.

Co zrobić, aby sport rzeczywiście wyszedł nam na zdrowie?

W zdrowym ciele zdrowy duch. Czy rzeczywiście? Osoby aktywne fizycznie do lekarza zgłaszają się często dopiero po tym, jak ich kondycja i samopoczucie...

Pływanie kraulem – ćwiczenia w wodzie

Jeżeli nasza technika pływania kraulem nie wychodzi nam najlepiej to niewątpliwie musimy ją szlifować. Trening czyni mistrza, w każdej dyscyplinie.

Do treningów pływania kraulem można użyć deski, którą chwytamy dłońmi, kładziemy się brzuchem na wodzie i trenujemy ruch nóg do kraula.

Aby wyćwiczyć prawidłowy oddech, chwytamy deskę w dłonie, głowę zanurzamy w wodzie, pomiędzy rękoma i żywiołowo pracujemy nogami. W tym czasie trenujemy oddech, wyciągając co jakiś czas głowę znad tafli wody, raz w jedną, raz w drugą stronę. Pomocny w nauczeniu się prawidłowego oddychania będzie "nosek", to taki klips, który nakładamy na nos, tym samym oddychamy jedynie przez usta.

Pływanie kraulem nie jest łatwym do opanowania stylem, bardzo ciężko jest utrzymać jedną linię płynąc, ciało często ucieka na boki, dlatego niezbędne jest dbanie o prawidłową technikę, której opanowanie zajmie nam sporo czasu. Jeżeli chcemy płynąć prosto, musimy odpowiednio balansować rękami. Pracujmy też nad wzmacnianiem mięśni nóg, ponieważ one również muszą wykonać ciężką pracę.

Pływanie kraulem wpływa korzystnie na nasze ciało, pozwala zrzucić zbędne kilogramy, ujędrnić sylwetkę, ale także korygować wady postawy. Pływanie jest polecane kobietom w ciąży.

Nie zniechęcajmy się w pracy nad prawidłową techniką, jeżeli chcemy nauczyć się pływać kraulem, to niezbędny będzie do tego czas i wola walki.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Pływanie - wpływ na zdrowie, oddychanie
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Pływanie - wpływ na zdrowie, oddychanie
Nordic Walking - przygotowanie, technika i zalety

Uprawianie nordic walking

Uprawianie nordic walking

walking są specjalnie zaprojektowane, by podczas treningu ćwiczyć górną część ciała. W czasie chodzenia z kijkami ruchy rąk są zsynchronizowane z ruchami nóg. (...) Technika chodzenia nordic walking...

Ćwiczenia odchudzające - fat burning, aerobik, step, trening ciała, spalanie kalorii

Jak stracić 500 kcal?

Jak stracić 500 kcal?

i pobudzał do życia. Ćwiczenia na pływalni Pływanie jest wyjątkowo korzystną formą ruchu, intensywny trening pozwala spalić mnóstwo kalorii (...) . Różnorodne ćwiczenia sprawią, że będziesz ćwiczyła...

Pilates - czym jest, zalety, technika ćwiczeń, rodzaje ćwiczeń

Ćwiczenie pilates - one leg stretch (WIDEO)

Ćwiczenie pilates - one leg stretch (WIDEO) Odtwórz wideo

. Kręgosłup podczas tego ćwiczenia pilates pozostaje w bezruchu, to samo z głową oraz barkami. Wdech jest przy zmianie nóg. Wydech gdy wydłużamy nogę (...) Ćwiczenia pilates mają na celu wzmacnianie...

Nordic Walking - przygotowanie, technika i zalety

Nordic walking - technika chodzenia, zasady, korzyści

Nordic walking - technika chodzenia, zasady, korzyści

są specjalnie zaprojektowane, by podczas treningu ćwiczyć górną część ciała. W czasie chodzenia z kijkami ruchy rąk są zsynchronizowane z ruchami nóg (...) , ręka powinna być wyprostowana w taki sposób, by stworzyć linię...

Pilates - czym jest, zalety, technika ćwiczeń, rodzaje ćwiczeń

Pilates - zdjęcia

Pilates - zdjęcia

Pilates stanowi połączenie takich dziedzin, jak joga, balet oraz ćwiczenia izometryczne. Metoda ta poprawia postawę, wzmacnia mięśnie, uelastycznienia ciało, odciąża kręgosłup i obniża poziom stresu.

Ćwiczenia z przyrządem

Ćwiczenia na ergometrze - zalety, technika

Ćwiczenia na ergometrze - zalety, technika

w regularny i kontrolowany sposób. Jest on znacznie lepszy od bieżni czy rowerków, które skupiają się wyłącznie na mięśniach nóg. Ćwiczenia na ergometrze (...) . Ćwiczenia na ergometrze - technika Większość...

Ćwiczenia na kręgosłup - urazy kręgosłupa, ćwiczenia na plecach, na brzuchu, na siedząco, zestaw ćwiczeń

Skłony tułowia (WIDEO)

Skłony tułowia (WIDEO) Odtwórz wideo

o położenie rąk, to należy ugiąć je w łokciach, a dłonie skierować w przód, tak aby ich wewnętrzna część była w górze. Ruch podczas wykonywania tego ćwiczenia (...) ważną rolę podczas procesu oddychania. Pokazane ćwiczenie...

Masaż klasyczny

Rodzaje masażu - galeria

Rodzaje masażu - galeria

, które mogą mieć charakter miejscowy lub ogólny. Technika głaskania jest ruchem wykonywanym dłońmi masażysty, polega na tym, że dłoń ślizga się po ciele (...) wysiłku fizycznym oraz pobudza receptory czucia głębokiego ośrodkowego układu...