Trwa ładowanie...

Pływanie kraulem – technika rąk, technika nóg, ćwiczenia w wodzie

Avatar placeholder
12.10.2022 17:15
Pływanie kraulem – technika rąk, technika nóg, ćwiczenia w wodzie
Pływanie kraulem – technika rąk, technika nóg, ćwiczenia w wodzie (123RF)

Pływaniem kraulem wymiennie nazywany jest styl dowolny. Kraul jest uznawany za najszybszy styl pływacki. Dlatego np.: zawodnicy biorący udział w triatlonie decydują się pływać kraulem, a nie żabką. Pływacy używają kilku odmian kraula. Technika kraula nie jest skomplikowana. Polega ona na ślizganiu się po wodzie, przy dodatkowym ruchu rąk i nóg oraz prawidłowym oddechu.

spis treści

1. Pływanie kraulem – technika rąk

Ruchy rąk w pływaniu kraulem są bardzo ważne, ważniejsze niż ciężkie machanie nogami. Pozycja wyjściowa polega na prostym położeniu ciała na wodzie z wyprostowanymi rękami i nogami. Ruchy rąk wykonywane są naprzemiennie. Prawa ręka idzie do przodu zbiera wodę, chowa się pod taflą, w tym czasie wyciągamy drugą rękę i wykonujemy ten sam ruch. To właśnie ręce nadają prędkości podczas pływania kraulem.

Ręka wykonuje trzy ruchy: ciągnie, odpycha i wraca. Najpierw pod wodą powinny znaleźć się palce dłoni, łokieć na końcu. Ręce muszą być proste w łokciach, natomiast wyciągając rękę z wody lekko ją uginamy, a dłoń przyjmuje taki kształt jakby chciała zebrać wodę.

Zobacz film: "Ćwiczenie swimming - uproszczone pływanie"
Pływanie kraulem poprawia wady postawy
Pływanie kraulem poprawia wady postawy (123RF)

2. Pływanie kraulem – technika nóg

Ruchy nóg w wodzie podczas pływania kraulem są szybkie i naprzemiennie, ruch ten przypomina „nożyce”, z tymże pod wodą. Gdy jedna z nóg jest na dole, to druga u góry, palce mają być obciągnięte. Wykonywanie prawidłowo ruch nogami, ciało utrzymuje równowagę.

Głowa podczas pływania kraulem powinna znajdować się między rękami i przez cały czas pływania powinna być zanurzona. Aby złapać oddech możemy obracać ją w jedną stronę ponad linię ramienia i złapać oddech, jeżeli damy rade możemy chwytać oddech, nawet co kilka ruchów rękami.

Co zrobić, aby sport rzeczywiście wyszedł nam na zdrowie?
Co zrobić, aby sport rzeczywiście wyszedł nam na zdrowie? [5 zdjęć]

W zdrowym ciele zdrowy duch. Czy rzeczywiście? Osoby aktywne fizycznie do lekarza zgłaszają się często

zobacz galerię

3. Pływanie kraulem – ćwiczenia w wodzie

Jeżeli nasza technika pływania kraulem nie wychodzi nam najlepiej to niewątpliwie musimy ją szlifować. Trening czyni mistrza, w każdej dyscyplinie.

Do treningów pływania kraulem można użyć deski, którą chwytamy dłońmi, kładziemy się brzuchem na wodzie i trenujemy ruch nóg do kraula.

Aby wyćwiczyć prawidłowy oddech, chwytamy deskę w dłonie, głowę zanurzamy w wodzie, pomiędzy rękoma i żywiołowo pracujemy nogami. W tym czasie trenujemy oddech, wyciągając co jakiś czas głowę znad tafli wody, raz w jedną, raz w drugą stronę. Pomocny w nauczeniu się prawidłowego oddychania będzie "nosek", to taki klips, który nakładamy na nos, tym samym oddychamy jedynie przez usta.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Pływanie kraulem nie jest łatwym do opanowania stylem, bardzo ciężko jest utrzymać jedną linię płynąc, ciało często ucieka na boki, dlatego niezbędne jest dbanie o prawidłową technikę, której opanowanie zajmie nam sporo czasu. Jeżeli chcemy płynąć prosto, musimy odpowiednio balansować rękami. Pracujmy też nad wzmacnianiem mięśni nóg, ponieważ one również muszą wykonać ciężką pracę.

Pływanie kraulem wpływa korzystnie na nasze ciało, pozwala zrzucić zbędne kilogramy, ujędrnić sylwetkę, ale także korygować wady postawy. Pływanie jest polecane kobietom w ciąży.

Nie zniechęcajmy się w pracy nad prawidłową techniką, jeżeli chcemy nauczyć się pływać kraulem, to niezbędny będzie do tego czas i wola walki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze