Produkty wspomagające pracę płuc

Problemy z oddychaniem skutecznie pogarszają jakość życia. Na szczęście w sklepach możemy znaleźć produkty, które pomogą nam oddychać "pełną piersią". Sprawdź, po które z nich sięgnąć, by cieszyć się zdrowymi płucami.

Jabłka

Zmagasz się ze świszczącym oddechem? Napij się soku jabłkowego. Badania przeprowadzone na brytyjskich dzieciach wykazały, że regularne spożywanie soku z jabłek skutecznie zmniejszyło częstotliwość występowania problemów z oddychaniem.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Inni badacze odkryli również, że dzieci kobiet, które podczas ciąży sięgały po jabłka, są w mniejszym stopniu narażone na astmę. Dlaczego akurat te owoce? Znajdujące się w ich składzie kwasy fenolowe oraz flawonoidy zmniejszają stany zapalne w drogach oddechowych.

Oliwa

Zawarte w oliwie tłuszcze jedno i wielonienasycone są idealne do pielęgnacji skóry i włosów, ale nie tylko. Ich właściwości lecznicze wspomagają również pracę płuc oraz serca. Oliwa zmniejsza ryzyko występowania nadciśnienia krwi – choroby, która poprzez odcięcie dopływu tlenu, sprawia trudności z oddychaniem.

Agencja Ochrony Środowiska przeprowadziła na ten temat badania. Dorosłych podzielono na trzy grupy: jednej z nich podano olej z ryb, drugiej oliwę, ostatniej natomiast nie podano żadnego tłuszczu. Po miesiącu suplementacji poproszono badanych o wdychanie czystego oraz zanieczyszczonego powietrza.

Okazało się, że najmniej narażoną na szkodliwe działanie zanieczyszczeń była grupa spożywająca oliwę. Tłuszcz wzmocnił ich naczynia krwionośne oraz zwiększył poziom związku tPA odpowiedzialnego za rozpuszczanie zakrzepów krwi.

Kawa

Kolejnym produktem ułatwiającym oddychanie jest kawa. Zawarta w niej kofeina wykazuje właściwości podobne do leków rozszerzających oskrzela. Otwierając drogi oddechowe, zmniejsza również uczucie zmęczenia mięśni. Według badaczy kofeina usprawni pracę płuc nawet do czterech godzin po spożyciu kawy.

Łosoś

Łosoś jest źródłem kwasów tłuszczowych omega-3. Zmniejszają one stany zapalne w płucach oraz walczą z bakteriami. Wykazują także właściwości antyoksydacyjne.

Według naukowców regularne spożywanie tego gatunku ryb może być skutecznym narzędziem w walce z chorobami płuc.

Zielona herbata

Zielona herbata to moc przeciwutleniaczy. Najważniejszym z nich jest kwercetyna – związek działający jak lek przeciwhistaminowy. Hamuje ona wydzielanie histaminy oraz innych substancji mogących powodować reakcje alergiczne w organizmie.

Nie tylko herbata, ale i sama ciepła woda to ukojenie dla płuc. Przepłukuje ona błony śluzowe oraz łagodzi bóle gardła. Odpowiednie nawodnienie jest podstawą prawidłowego funkcjonowania układu oddechowego.

Pestki

Pestki dyni, słonecznika czy siemię lniane dostarczają organizmowi dużej porcji magnezużyciodajnego pierwiastka, szczególnie ważnego dla osób zmagających się z astmą. Pomaga on odpocząć mięśniom zlokalizowanym w drogach oddechowych oraz zmniejsza pojawiające się w nich stany zapalne.

Magnez poprawia wydajność płuc u astmatyków. Właśnie dlatego pacjentom z zaostrzoną astmą często podaje się wlewy dożylne z siarczanem magnezu.

Objawy raka płuc, które zwykle bagatelizujemy

Co roku ok. 21 tys. Polaków zapada na raka płuc. Najczęściej choroba dotyka nałogowych (a także biernych) palaczy, ale przyczyny nowotworu mogą być różne. Ryzyko...

Warzywa z rodziny kapustnych

Do grupy warzyw kapustnych zaliczane są np. brokuł, brukselka, kapusta czy kalafior. Według badań ich częste spożywanie może zmniejszyć ryzyko wystąpienia nowotworu płuc.

Wyniki testów przeprowadzonych przez naukowców z Bostonu wskazują, że kobiety, które jadły tygodniowo więcej niż pięć porcji warzyw z rodziny kapustnych, znajdowały się w grupie niskiego ryzyka zachorowania na raka płuc. Warzywa te bogate są w glukozynolany – naturalne związki, które hamują rozwój niektórych typów nowotworów.

Pomarańczowe owoce i warzywa

Pomarańczowe owoce i warzywa, takie jak dynie czy pomarańcze, są źródłem witaminy C, która zwalcza zakażenia i stany zapalne. Okazuje się także, że przyjmowana regularnie o 52 proc. zmniejsza ryzyko wystąpienia objawów astmy.

Prace badaczy z Uniwersytetu Tanta w Egipcie oraz Uniwersytetu w Helsinkach wykazały, że witamina C ma wpływ na tzw. FEV1, czyli natężoną objętość wydechową pierwszosekundową. Oznacza to, że dzięki witaminie dziecko jest w stanie wydmuchać większą ilość powietrza, co pozwala na ocenę stopnia zwężenia oskrzeli.

Magdalena Bury

O autorze

Magdalena Bury

Zdobywczyni prestiżowego tytułu Dziennikarz Medyczny 2016 Roku w kategorii Publicystyka Internetowa. Członek Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia oraz Dziennikarskiego Klubu Promocji Zdrowia. Absolwentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej oraz Pedagogiki o sp. przedszkolnej i wczesnoszkolnej. W mediach od 2012 roku.

Magdalena Bury, ponad rok temu

Pulmonologia

Komentarze (16)
~Maria
~Maria ponad rok temu

Artykuły piszemy tak jak nakażą koncerny i ludzie władzy smutna rzeczywistość,dziś jabłka jutro ryba itd.Mam pytanie do Pani jak mam wybierać tzw owoce warzywa jak w sklepach jest wszystko faszerowane chemią,ryby to samo hodowane na karmach rakotwórcze,przecież świat się sam morduje produkując piękną kolorową żywność nazywaną zdrową

Odpowiedz
~Chochoł
~Chochoł ponad rok temu

Łosoś. Według naukowców regularne spożywanie tego gatunku ryb może być skutecznym narzędziem w walce z chorobami płuc. Taaak ! Łosoś dziki jak najbardziej wskazany ! Zdrowy, smaczny i polecany. Natomiast szczególnie ten norweski, szprycowany witaminami, antybiotykami (info w mediach), itp specyfikami. Jest reklamowany jako zdrowy (??).

Odpowiedz
~Solt
~Solt ponad rok temu

Ogólnie jest w tym trochę racji, ale niestety trochę. Jak widać z wykształcenia, Pani autorka ma niewielkie doświadczenie w sprawie żywienia,więc nie rozumiem dlaczego pisze takie artykuły ??? Może i skończyła studia, ale dopisek KUL wcale nie świadczy o tym dobrze, zwłaszcza w dzisiejszych czasach.

Odpowiedz
~Maria59
~Maria59 ponad rok temu

Lepiej napisać co nie jadać żeby mieć zdrowe oddychanie i płuca. Krowie mleko zaflegmia całe ciało bo nie służy ludziom tylko malutkiemu cielakowi. To samo tyczy się zbyt dużej ilości glutenu - nie mowię o celiakii bo wiadomo po zjadaniu szykuje się śmierć, zwłaszcza nadmiar glutenu i zajdanie gotowego żarcia ze sklepów - brak gotowania w domu z produktów podstawowych.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Alergologia i pulmonologia
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Alergologia i pulmonologia
Alergologia i pulmonologia

Roztocze

Roztocze

Kwiat powoju polnego z widocznymi pasożytami roztocza.

Alergologia i pulmonologia

9 najlepszych psów dla alergików

9 najlepszych psów dla alergików

Alergicy vs. alergeny Nie ma magicznego leku na wszelkie problemy alergików. Istnieje jednak kilka wskazówek, które pozwalają zmniejszyć prawdopodobieństwo ich wystąpienia. O tym, że się da świadczą również liczne przypadki osób uczulonych, które zdecydowały...

Alergologia i pulmonologia

Najgorsze rośliny dla alergików

Najgorsze rośliny dla alergików

Leszczyna Leszczyna atakuje jako pierwsza, bo w lutym. Zdarzają się lata, że dzieje się to już w styczniu. Ta niezbyt przyjemna dla alergików wiadomość sygnalizuje tymczasem początek botanicznego przedwiośnia. Wiąz W Polsce rosną trzy gatunki wiązu, z...

Alergologia i pulmonologia

Rasy kotów, niegroźne dla alergika

Rasy kotów, niegroźne dla alergika

Alergie kontra kot Męczący katar, łzawienie oczu, duszności, wysypka i świszczący oddech - to najczęstsze objawy alergii na sierść kota. Większość osób rezygnuje z posiadania tego zwierzaka zaraz po postawieniu diagnozy świadczącej o alergii. Co jednak...

Alergologia i pulmonologia

Kwiat malwy

Kwiat malwy

Kwiat malwy wydziela pyłki, które są silnie uczulające.

Alergologia i pulmonologia

Uczulenie na sierść (prezentacja edukacyjna)

Uczulenie na sierść (prezentacja edukacyjna)

Co wywołuje alergię? Wszystkie zwierzęta futerkowe wydzielają małe cząsteczki, zwane alergenami. Wszystkie psy, bez względu na rasę czy długość sierści, wydzielają alergeny przez skórę, ślinę czy mocz. Nie ma psów hipoalergicznych. Długość sierści...

Alergologia i pulmonologia

Ziołowe lekarstwa na kaszel i choroby płuc

Ziołowe lekarstwa na kaszel i choroby płuc

Poznaj zioła, które leczniczo działają na nasz układ oddechowy Przy infekcjach płuc nie jesteśmy skazani wyłącznie na preparaty farmakologiczne. Warto w takich przypadkach sięgnąć po zioła, ponieważ w naturalny sposób mogą one nie tylko chronić nas przed...