Trwa ładowanie...

Po rozmowie kwalifikacyjnej

Po rozmowie kwalifikacyjnej wielu z nas długo czeka na odpowiedź, co bywa bardzo denerwujące, a dodatkowo może przeszkodzić w podjęciu decyzji o przyjęciu innej oferty pracy. Jednak jeśli zależy nam na danym stanowisku pracy, możemy sami podjąć działania, już w czasie rozmowy kwalifikacyjnej, aby skrócić oczekiwanie na wyniki procesu rekrutacji. Co zrobić, by mniej się stresować w oczekiwaniu na wynik rozmowy kwalifikacyjnej?

spis treści

1. Oczekiwanie na wynik rozmowy kwalifikacyjnej

Na rozmowie kwalifikacyjnej możesz zapytać, kiedy dokładnie spodziewać się odpowiedzi, a także o dalsze etapy procesu rekrutacji. Warto dowiedzieć się o formę odpowiedzi, aby nie stać nieustannie nad telefonem czy sprawdzać skrzynkę e-mailową. Na koniec warto wspomnieć, czy w razie potrzeby, np. innej propozycji pracy lub natychmiastowego wyjazdu, możemy sami zadzwonić z pytaniem o przebieg rekrutacji i wynik rozmowy kwalifikacyjnej.

Zobacz film

Zamiast się niecierpliwić, napisz e-mail bezpośrednio na adres osoby, która prowadziła z tobą rekrutację. Jeśli nie masz jej adresu, spróbuj wysłać informację inną drogą – wyślij wiadomość na adres, na który wysłałeś CV. W przypadku listów pisanych faksem czy pocztą, powinno się pamiętać o odręcznym podpisaniu podziękowania.

W ciągu trzech dni po rozmowie rekrutacyjnej możesz napisać do rekrutera krótki list z podziękowaniem za spotkanie. Nie jest to zbyt popularne na naszym rynku pracy, ale w zagranicznych poradnikach często sugerowane. Tego typu podziękowanie wyróżnia kandydata, dlatego że jest dość rzadką praktyką. W podziękowaniu możesz wspomnieć o ważnych kwestiach, które ci umknęły podczas rozmowy kwalifikacyjnej. List możesz zakończyć, wspominając o oczekiwaniu na odpowiedź. W stopce dokumentu warto dodać dane kontaktowe do siebie, np. numer telefonu.

Jeżeli czas na odpowiedź znacznie się przedłuża, a telefon nadal nie dzwoni, możesz sam zatelefonować do firmy z zapytaniem o wynik procesu rekrutacji. Kiedy okaże się, że rekrutacja na dane stanowisko jeszcze trwa, możesz potwierdzić swoje zainteresowanie oferowaną posadą i zapytać delikatnie o przewidywany termin zakończenia selekcji kandydatów. Niezależnie od tego, jak bardzo zależy nam na czasie, nie powinno się zbyt często dzwonić z pytaniem o naszą kandydaturę. Jeśli dwa telefony nie dadzą nam odpowiedzi, należy z dużym prawdopodobieństwem przyjąć odrzucenie aplikacji o pracę.

2. Powody odrzucenia kandydatury

Może się zdarzyć, że podczas jednego z kontrolnych telefonów dowiesz się, że nie otrzymasz stanowiska, o które się starasz. Jeśli upewnisz się, że rekruter ma chwilę czasu, by z tobą porozmawiać i jest przychylnie nastawiony, warto zapytać o powód rezygnacji z twojej kandydatury. Najczęstsze powody odrzucania kandydatur pracowników, to:

  • brak odpowiedniego doświadczenia zawodowego,
  • zbyt słaba znajomość języka angielskiego,
  • zbyt częste zmiany pracy,
  • chaotyczne wypowiedzi i nieudzielenie odpowiedzi na wszystkie pytania na rozmowie kwalifikacyjnej.

Na niektóre powody odrzucenia twojej aplikacji nie masz wpływu. Możesz efektywnie pracować, aby w przyszłości nie stały się one przeszkodą w zdobyciu kolejnej pracy.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Mgr Kamila Drozd
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza