Trwa ładowanie...

Szczepionka mRNA a zapalenie mięśnia sercowego. FDA dodaje ostrzeżenie do Pfizera i Moderny

Po szczepionce mRNA przeciwko COVID-19 możliwe zapalenie mięśnia sercowego. FDA potwierdza
Po szczepionce mRNA przeciwko COVID-19 możliwe zapalenie mięśnia sercowego. FDA potwierdza (Getty Images)

Amerykańska agencja Żywności i Leków (FDA) ogłosiła, że szczepienie przeciwko COVID-19 preparatami firm Pfizer/BioNTech i Moderna może mieć związek z rzadkimi przypadkami zapalenia mięśnia sercowego (ZMS). Kto jest w grupie ryzyka?

spis treści

1. Zapalenie mięśnia sercowego po szczepionce mRNA

FDA, amerykańska Agencja Żywności i Leków, dodała ostrzeżenie do szczepionek przeciwko COVID-19 produkowanych przez firmy Pfizer/BioNTech i Moderna dotyczące rzadkich przypadków zapalenia mięśnia sercowego po podaniu tych preparatów.

Członkowie Agencji Center for Disease Control and Prevention ustalili, że stan zapalny mięśnia sercowego może być powiązany ze szczepionkami mRNA. Uspokajają jednak, że takie sytuacje zdarzają się niezwykle rzadko.

Zobacz film: "Prof. Flisiak: szczepienie jest przyspieszeniem nabycia odporności"

Wcześniej izraelskie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 62 przypadkach ZMS na ponad 5 mln osób zaszczepionych. W związku z tym rozpoczęto badania nad ewentualnym skutkiem ubocznym preparatów Pfizera i Moderny. Z informacji udzielonych przez Center for Disease Control and Prevention wynika, że zapalenie mięśnia sercowego było diagnozowane z reguły 4 dni po podaniu drugiej dawki szczepionki u mężczyzn lub młodych osób w wieku od 16 do 30 lat.

Po szczepionce mRNA przeciwko COVID-19 możliwe zapalenie mięśnia sercowego. FDA potwierdza
Po szczepionce mRNA przeciwko COVID-19 możliwe zapalenie mięśnia sercowego. FDA potwierdza (Getty Images)

2. Dlaczego po szczepionce może dojść do zapalenia mięśnia sercowego?

Do zapalenia mięśnia sercowego dochodzi na skutek reakcji autoimmunologicznej, podczas której organizm wytwarza przeciwciała przeciwko własnym komórkom. W wyniku tego w mięśniu sercowym dochodzi do zapalenia. Mechanizm ten jest znany i był już obserwowany po podaniu różnych leków lub po przejściu zakażeń wirusowych.

Dr Krzysztof Ozierański, jeden z wybitnych specjalistów w leczeniu ZMS, wskazuje, że obecnie ryzyko wystąpienia takiego powikłania po przyjęciu szczepionki przeciw COVID-19 jest nie większe niż ogólnopopulacyjne. - Oznacza to, że na milion zaszczepionych osób odnotowuje się mniej niż kilkadziesiąt przypadków ZMS. Podczas gdy w normalnych warunkach na 100 tys. populacji w Polsce zdarza się od kilkunastu do kilkudziesięciu przypadków ZMS rocznie - wyjaśnia dr Ozierański.

Prof. Krzysztof Jerzy Filipiak, kardiolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego dodaje, że większe ryzyko zapalenia mięśnia sercowego pojawia się po COVID-19, aniżeli po szczepionce mRNA. - W takim kontekście każdą szczepionkę przeciwko COVID-19 należy postrzegać jako środek zmniejszający ryzyko uszkodzenia serca w przebiegu zakażenia SARS-CoV-2 - podkreśla ekspert.

Podobnego zdania jest kardiolog i internista dr Beata Poprawa. - Jest to kwestia indywidualnej reakcji autoimmunologicznej i reakcji na czynnik infekcyjny. Wiemy, że pojawiają się po tych szczepionkach bardzo rzadkie przypadki zapalenia mięśnia sercowego, natomiast patrząc na skalę szczepień i fakt, że na milion szczepień odnotowuje się kilkadziesiąt ZMS, to w dalszym ciągu zyski z podania szczepionki są nieporównywalne - twierdzi dr Poprawa w rozmowie z WP abcZdrowie.

Lekarka dodaje, że osoby, które cierpią na choroby układu krążenia, choroby wieńcowe, a także po zawale są w pierwszej grupie osób do zaszczepienia.

- Namawiamy pacjentów z tymi schorzeniami do szczepień, ponieważ są to osoby, które są zagrożone niewydolnością serca, często po zawałach. Mają do czynienia z ubytkiem kurczliwości mięśnia sercowego, utraty części żywej serca. Ich schorzenia prowadzą do martwic i różnego rodzaju zaburzeń rytmu serca. W związku z tym jakikolwiek stan zapalny związany z infekcją COVID-19 może sprawić, że takie osoby będą zdecydowanie gorzej chorować. W przypadku szczepionki ryzyko powikłań jest mniejsze niż 1 proc. - tłumaczy ekspertka.

3. Jak rozpoznać zapalenie mięśnia sercowego?

Lekarze tłumaczą, że przebieg zapalenia mięśnia sercowego może być bardzo różny i często jest nieprzewidywalny. - U około połowy przypadków, zapalenie mięśnia sercowego, przebiega w formie łagodnej albo nawet bezobjawowej. Pacjenci odczuwają niewielki ból w klatce piersiowej, kołatanie serca oraz duszność. Objawy te nie są charakterystyczne, więc czasami pacjenci nawet nie zdają sobie sprawy, że przechodzą ZMS - wyjaśnia dr Ozierański.

Niestety, u pozostałych pacjentów dochodzi do groźnych zaburzeń rytmu i niewydolności serca, które mogą prowadzić nawet do zgonu. Osoby z powikłanym ZMS mają gorszą jakość życia i często są niezdolne do pracy. Co ciekawe, pomimo dużej częstotliwości występowania ZMS, na świecie wciąż nie opracowano jednej metody terapii. Kardiolodzy nadal nie dysponują leczeniem, które mogłoby zatrzymać proces zapalny i uchroniłoby serce przed uszkodzeniem.

- Pacjentom jest zalecany oszczędzający tryb życia oraz unikanie stresu. Jeśli wystąpią inne powikłania, jak na przykład arytmia czy niewydolność serca, stosujemy leczenie objawowe - wyjaśnia dr Ozierański. - Leczenie komplikuje jednak to, że na początku choroby ciężko jest oszacować, jaki będzie ona miała przebieg. Dlatego bez względu na ciężkość objawów, stan pacjenta musi być monitorowany nawet przez kilka miesięcy, ponieważ istnieje ryzyko nagłej progresji choroby - dodaje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze