Po treningu – regeneracja, suplementy, sen

Najczęściej zastanawiamy się, dlaczego, choć trenujemy ciężko, nasze mięśnie nie rosną. Wiele osób ma również wątpliwości, co zjeść po treningu i na co powinny zwrócić uwagę. Choć odpowiedzi dla osób doświadczonych mogą być oczywiste, dla osób zaczynających swoją przygodę z treningami nie jest to już tak proste.

Po treningu – regeneracja

Po treningu powstaje wiele mikrouszkodzeń w tkance mięśniowej. Stopień tych uszkodzeń zależy od intensywności treningu. Uszkodzenia te są naprawiane po treningu w czasie regeneracji, dzięki czemu stają się one silniejsze i większe. Łatwo zatem zauważyć, że przyrost mięśni wynika z regeneracji mięśni po treningu, a nie z samej jego intensywności.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

Najistotniejsze w procesie regeneracji jest zapewnienie organizmowi podstawowych składników odżywczych. Dla osób trenujących dla własnej przyjemności i zdrowia wystarczy odpowiednio skomponować posiłek po treningu. Jeśli jednak ktoś trenuje intensywniej, należy po treningu uzupełnić swój posiłek o odpowiednie ilości mikro i makroelementów. Po treningu warto więc pomyśleć o odpowiedniej suplementacji.

Po treningu - suplementy

Suplementy po treningu to różnego rodzaju boostery. Są to mieszanki składników, które wspomagają przebieg procesu regeneracji mięśni po treningu. W większości mieszanek do stosowania po treningu są to aminokwasy, takie jak na przykład BCAA, kreatyna oraz witaminy i pierwiastki, które są konieczne do prawidłowej pracy organizmu, a które są wypłukiwane w czasie treningu.

Po treningu najczęściej zaleca się wypicie odżywek, w których skład wchodzą białka i węglowodany. Białko jest podstawowym budulcem mięśni, dzięki któremu mogą one po treningu się zregenerować i urosnąć. Aby zbudować masę mięśniową, trzeba koniecznie dostarczyć po treningu odpowiednią ilość białka.

Jeśli ktoś trenuje bardzo intensywnie, eksperci wyznaczają ilość białka według wzoru 2 g białka na 1 kg masy ciała na dobę. Dzięki odpowiedniej dawce białka zarówno roślinnego, jak i zwierzęcego możemy skutecznie powstrzymać proces rozpadu mięśni i pobudzić procesy przyrostu mięśni po treningu.

Zyskaj formę w 10 tygodni - galeria zdjęć

Aby osiągnąć ciało o jakim marzysz, zacznij od diety.

Kolejnym ważnym elementem regeneracji po treningu jest dostarczenie odpowiedniej ilości energii, czyli węglowodanów. Pozwalają one na uzupełnienie ilości glikogenu w mięśniach i dzięki temu również pozwalają powstrzymać procesy rozpadu tkanki mięśniowej po treningu.

Jeśli nie zapewnimy odpowiedniej ilości węglowodanów po treningu, nasz organizm wykorzystuje wówczas białko jako źródło energii, a nie budulec mięśni. Można skutecznie uzupełnić ilość węglowodanów po treningu poprzez tzw. gainery, które dają dużą jednorazową dawkę energii. Jeśli jednak przesadzimy z dzienną ilością węglowodanów, może to doprowadzić do przyrostu tkanki tłuszczowej.

Po treningu – sen

Choć dieta i suplementacja są ważne dla osiągnięcia odpowiednich efektów po treningu, bardzo istotnym elementem jest sen. Pozwala on na intensywną regenerację i naprawę uszkodzonych mięśni po treningu. Dlatego, jeśli chcemy po treningu zobaczyć efekty naszej pracy, musimy pamiętać również o odpowiedniej ilości i jakości snu.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Fitness i sport
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Fitness i sport
Fitness i sport

Ćwiczenia na mięśnie

Ćwiczenia na mięśnie

Ćwiczenia zawsze należy dobierać do własnych możliwości, nie wolno zapominać o systematyczności oraz stopniowym zwiększaniu poprzeczki.

Fitness i sport

Najlepszy sport dla kręgosłupa

Najlepszy sport dla kręgosłupa

profilaktyka, może cię przed nimi uchronić. Ćwiczenia z piłką W wielu klubach fitness pod nazwą ,,zdrowy kręgosłup" kryją się ćwiczenia z piłką. Taki rodzaj (...) i pozwalają na zachowanie prawidłowej postawy. Pływanie To idealny...

Fitness i sport

Jak upiąć długie włosy na trening?

Jak upiąć długie włosy na trening?

. Tak, by na siłowni, na fitnessie lub na sali gimnastycznej mieć wszystko, co potrzebne. Jeżeli masz długie włosy, wiesz, że w twoim niezbędniku powinno znaleźć

Fitness i sport

Co robić, gdy sport nie jest twoim priorytetem?

Co robić, gdy sport nie jest twoim priorytetem?

Bycie w ciągłym biegu Zawsze gdzieś biegniesz. Niestety, nie jest to ten rodzaj biegu, kiedy musisz włożyć odpowiednie buty i ubranie. Najczęściej ganiasz po sklepie w pogoni za dziećmi lub chcesz zdążyć na odjeżdżający właśnie autobus. Twoimi priorytetem...

Fitness i sport

Sport World Warsaw 2013

Sport World Warsaw 2013

Targi Sport World Warsaw Zapraszamy na Targi, które odbędą się w dniach 19-21 września 2013 r. Ćwiczenia na siłowni Coś dla siebie na Targach znajdą miłośnocy ćwiczeń siłowych... Fitness ... a także zajęć fitness.

Fitness i sport

Naturalne alternatywy dla aspiryny

Naturalne alternatywy dla aspiryny

Kora wierzby Od wieków jest znana jako naturalny środek przeciwbólowy i skuteczny lek na stany zapalne. Najważniejszym jej składnikiem jest salicyna, stosowana przy wielu dolegliwościach. W przeszłości ludzie żuli korę wierzby, teraz można ją dostać...

Fitness i sport

Chcesz mieć płaski brzuch? Zmień dietę

Chcesz mieć płaski brzuch? Zmień dietę

Metody by mieć płaski brzuch Próbujesz różnych metod: seria ćwiczeń, wypijasz duże ilości wody, biegasz, a może owijasz brzuch folią spożywczą? Po co to wszystko? By mieć płaski brzuch. Efekty są mizerne, by nie powiedzieć, że niemal niewidoczne. A marzenie...