Po zdradzie żony

Myśląc o zdradzie małżeńskiej, przywołuje się zazwyczaj obraz zdradzonych kobiet i zdradzających mężów. Mężczyźni jednak nie mają monopolu na zdradzanie. Niewierności dopuszczają się także kobiety. Po zdradzie żony mężczyzna niejednokrotnie częściej i szybciej podejmuje radykalną decyzję o zakończeniu małżeństwa. Bez względu na płeć osoby zdradzonej zawsze pojawia się żal, smutek, łzy, rozczarowanie, poczucie krzywdy, zawiedzione zaufanie i brak wiary w drugiego człowieka. Jakie są symptomy zdrady żony i jakie konsekwencje w przypadku niewierności kobiety?

Zobacz film: "Rozpoznaj stan zdrowia psychicznego on-line"

Zdradzony mąż

Ufając statystykom, jedna na cztery Polki przyznaje się, że zdradziła partnera przynajmniej raz w życiu, a 15% mężatek miało kochanka przez przynajmniej rok. Wydaje się, że ewolucyjnie mężczyźni są niejako predysponowani do zdrady, bo chcąc odnieść sukces reprodukcyjny, muszą sypiać z jak największą ilością partnerek, by przekazać swoje geny. Takie tłumaczenie nie jest bynajmniej próbą usprawiedliwienia zdrad mężczyzn.

Okazuje się jednak, że kobiety wcale nie odbiegają w podbojach miłosnych od płci brzydszej. Bez względu na fakt, kto w małżeństwie zdradza - czy żona, czy mąż - konsekwencje niewierności są tak samo destrukcyjne i bolesne. Zdrada to jedna z najczęstszych (obok niedopasowania charakterów) przyczyna rozwodów w Polsce. Trudno się z nią pogodzić i wybaczyć ze względu na to, że często człowiek dowiaduje się o niej niespodziewanie.

Biorąc ślub, zwykle myśli się o długim i szczęśliwym życiu przy boku najbliższej sobie osoby. Rzeczywistość jednak bardzo szybko weryfikuje wyobrażenia o małżeństwie. Człowiek pochłonięty pracą, domem, obowiązkami, kredytami, długami, terminami, dziećmi nie ma czasu, siły i ochoty na pielęgnowanie miłości. Uczucie stopniowo umiera, związek powoli się kruszy, a coraz częściej pojawiają kłótnie, awantury, niezrozumienie i w konsekwencji kryzys.

Zdrada wówczas to takie „pójście na skróty”. Zamiast porozmawiać o problemach, oczekiwaniach i wzajemnych potrzebach, małżonkowie coraz bardziej oddalają się od siebie i poszukują ukojenia w ramionach innych osób. Zdrada żony to niejednokrotnie wierzchołek góry lodowej, a przyczyna kryzysu tkwi głębiej. Być może partnerka czuła się niedowartościowana, ignorowana? Może szwankowała komunikacja? Może brakowało intymności? Może nie była usatysfakcjonowana seksualnie?

Co zrobić po zdradzie żony?

Niewierność zawsze kładzie się cieniem na relację małżonków. Mimo wielu zabiegów, chęci i pracy, niejednokrotnie partnerzy nie potrafią przetrwać takiej traumy. Zdradzony mąż nie potrafi wyzbyć się podejrzliwości, chęci kontroli partnerki, braku zaufania oraz poczucia krzywdy. Małżonka natomiast nie jest w stanie dowieść dobrych intencji i mimo wielu starań oraz zaangażowania w odbudowanie związku, jej wysiłki nie są doceniane.

Mężczyźnie trudniej jest wybaczyć żonie, która dopuściła się zdrady. Nie chce być „rogaczem”, nie pozwala mu na to męska duma i ryzyko wychowywania dzieci rywala. Po zdradzie żony czasami bardzo szybko podejmuje decyzję, że to koniec związku i decyduje się na jedynie słuszne, według niego, rozwiązanie – rozstanie. Zdradzonym kobietom trudniej odejść od niewiernego małżonka z obawy przed życiem w pojedynkę, przed samotnością i ze względu na ból rozstania oraz wątpliwości, czy poradzą sobie same z codziennymi obowiązkami.

Skutki zdrady żony

Zdrada wpływa destrukcyjnie na związek, niszczy psychikę zdradzanych i zdradzających. Czemu niewierność aż tak bardzo boli? Nie tylko dlatego, że uderza w miłość i zaufanie partnera, ale też dlatego, że małżonkowie mają tendencję do mitologizowania swojej relacji. Ulegają iluzji, że ich związek jest stabilny, że im zdrada na pewno się nie przydarzy, bo przecież się kochają aż po grób.

Samooszukiwanie się, że niewierność scaliła niejedno wątpliwej jakości małżeństwo to obronna racjonalizacja własnych nikczemnych występków. Zdrada nie jest żadnym rozwiązaniem ani motywacją do pracy nad związkiem, a jedynie pogłębia kryzys. Tak naprawdę najwięcej zależy od determinacji i zdolności wybaczenia osoby zdradzonej. Jeśli nie potrafi ona przestać żywić urazy do niewiernego współmałżonka, to próba ratowania relacji jest bezskuteczna.

Trzeba mieć świadomość, że żadne małżeństwo nie jest wolne od pokus, że najlepszą zasadą jest zasada ograniczonego zaufania plus ciągła praca nad związkiem. Po co idealizować małżonka – żonę, męża – a potem być skrajnie rozczarowanym i demonizować partnera na sali sądowej? Warto mieć świadomość własnych wad i zalet oraz konstruktywnie podchodzić do tego, co różne między partnerami.

Kiedy mężczyzna dowiaduje się o niewierności własnej żony, ma trzy możliwości działania:

  1. rozstanie – nie chce być dłużej poniżany i odchodzi;
  2. przeczekanie – danie szansy partnerce, często uzasadniane dobrem dzieci, wspólnotą interesów lub po prostu wygodą;
  3. walka o małżeństwo – próba wybaczenia i rozpoczęcia wszystkiego od początku.

Często jednak zdradzony mąż wybiera tę pierwszą opcję bez jakiejkolwiek próby ratowania relacji. Woli zapłacić alimenty niż żyć z partnerką, która go poniża i uderza w męskie ego. Nie chce słuchać tłumaczeń, usprawiedliwień, zapewnień, że to tylko głupia fascynacja, jednorazowy wybryk, nic nieznaczący romans.

Mężczyźni też nie poddają się tak łatwo manipulacjom, próbom wmanewrowania ich w różne zagrywki i obarczenia winą za kryzys w związku. „Mam czuć się odpowiedzialny za jej zdradę? Że niby moja praca, chęć dorobienia się i brak czasu na wszystko przyczyniło się do jej seksu z sąsiadem z trzeciego piętra?”. Za zdradę zawsze odpowiedzialne są obie strony – i ta, która zdradziła, i ta zdradzona, która zbagatelizowała albo przegapiła symptomy niewierności. W jej wyniku pojawia się stagnacja w związku, a często całkowity rozpad relacji. Szkoda tylko, że najwięcej w tej całej sytuacji tracą osoby najbardziej postronne i niczemu niewinne, czyli dzieci…

Komentarze (161)
~Marek
~Marek 21 godzin temu

To znachorzy a nie psycholodzy. Nigdy w życiu nie zgodzę się z tym, że mąż jest winnym tego że żona zdradziła. Zdradziła bo chciała to zrobić. Była świadoma tego, czego się dopuszcza. Nie ma co psychologiczne pierdzielić, że czuła się samotna, nie bardzo wiedziała co robi, że to się stało tak nagle, że nie wie jak itd. Nagle to się może zdarzyć gwałt, a nie zdrada. Żeby doszło do zdrady, to musi być zainteresowanie facetem ze strony kobiety, kobieta musi podjąć z nim delikatną grę, to trwa jakiś czas i się rozwija i dopiero po takim wstępnym okresie wzajemnego uwodzenia się dochodzi do zdrady. Same kobiety twierdza, psycholodzy również, że jest duża różnica w podjeciu seksu z nowym partnerem/ką między mężczyznami a kobietami. Mężczyzna potrafi zrobić to z nową partnerką "z marszu" bez zbędnych ceregieli. Większość kobiet nie da rady w ten sposób. One potrzebują nieco czasu aby się oswoić z nowym partnerem, musi powstać więź emocjonalna . Konkluzja jest prosta - kobieta zdradza bo chce to zrobic, jest świadoma tego czego się dopuszcza i robi to z pełną premedytacją,więc mówienie o winie męża to babskie kłamstwo pań od psychologii. To samo dotyczy obarczania obu małżonków winą za brak komunikacji. To też jest babskim kłamstwem w obronie kurestwa bab, ponieważ jeżeli kobiecie coś nie odpowiadało w związku, lub czegoś jej brakowało, to nie kto inny jak ona jest winna tego że nie umie mówić i nie chce jasnej i prostej komunikacji z mężem, ale jakoś z kochankiem nie ma takich problemów z komunikacją w tych samych sprawach. W komunikacji z mężem, to potrafi jedynie pyskować bez sensu i drzeć ryja z powodu byle gówna, ale o poważnych sprawach konsyruktywnie, to nie potrafi otworzyć ust. To dowodzi że psycholodzy to kłamcy, wyłudzacze pieniędzy i obrończynie kurestwa.

Odpowiedz
~Marek
~Marek wczoraj

@~Aniolek: niestety, z tego co mówią psycholodzy zdradzanym mężom, w twoim przypadku to ty jesteś winna tego, że mąż cię zdradza. Wg nich, to z twojego powodu w waszym związku jest coś nie tak i to przez ciebie zdradza. Prawda, że to pseudo psychologiczny nonsens? Zgodzisz się z tym? A tak w ogóle, to współczuję Ci. Trzymaj się.

Odpowiedz
~Marek
~Marek wczoraj

Nie zapominajcie o badaniach DNA na potwierdzenie ojcostwa. Rzućcie takiej temat zrobienia badania, ale otwarcie w twarz z zaznaczeniem, że musi być wykonane. Zobaczycie jak zblednie. W momencie z wypyskowanej zrobi się malutka. Ale mimo to badanie trzeba zrobić. Pozdro.

Odpowiedz
~Marek
~Marek wczoraj

Gdzie nie spojrzeć, to wypowiadajacy się na temat zdrady żon psycholodzy to kobiety i zawsze jest ta sama gadka - zdrady żony winny jest mąż. Odnoszę wrażenie że te panie psycholog to jedynie towarzystwo wzajemnego wspierania kurestwa i nic poza tym. Nie wolno ufać żadnym psychologom tylko wiedzieć czego się chce, żadnego wyciskania sobie odpowiedzialności za kurestwa żon i żadnych negocjacji. Zostałeś zdradzony, to ty dyktujesz warunki, a psycholog najwyżej może jej to potwierdzić i uzasadnic, jeżeli nie zgadza się na to, to niech się psycholog wali. Nie dajcie sobie zrobić wody z mózgu przez te "fachury" od wzajemnego wspierania kurestwa. Kobiet jest bądź ile. Nie będzie ta to będzie inna. Mówicie o dzieciach, że biedne, że będzie im się krzywda dziala? A jaką macie pewność, że to wasze dziecko??? Jak się kurwiła namiętnie i z zamiłowaniem, to wydaje się wam, że było dla niej istotne z kim zajdzie w ciążę??? Pomyślcie i o tym, a nie tylko jak to ona was skrzywdziła,bo wam przez to dopiero super temat umknie, a zdzirze też o to chodzi.

Odpowiedz
~prof
~prof około miesiąca temu

mówienie że odpowiedzialni są małżonkowie to wmawianie komuś kłamstwa , przecież zdradzony nie zmusza do zdrady lecz zdradzający sam się decyduje bez pytania . TO WINA TYLKO I WYŁĄCZNIE ZDRADZAJĄCEGO i ewentualnie jak wie że małżonka/ nek kochanka . Nie dajcie sobie wmówić kłamstwa dopiero po rozwodzie można mówić ewentualnie o obopólnej winie że się rozsypało małżenstwo ( oczywiscie nie z winy zdrady ). To jest sztuczka by dołowac zdradzonego , by dał szanse , by się pogodził na którą nie wolno się zgodzic bo nikt nie pcha do zdrady to jest tylko i wyłącznie decyzja zdrajcy bo to słowo pasuje do takiej osoby gdyż nie tylko fizycznieale i uczuciowo zdradziła całą rodzinę mając ją w dupie !!!

Odpowiedz
~Adam
~Adam około miesiąca temu

Niestety jak się okazuje każdemu może się przytrafić taki los .... Ja zakupiłem dla bezpieczeństwa auta lokalizator AZ16000 razem z funkcją podsłuchu. Niestety okazało się , że lokalizator wykrył też inną prawdę - jakże bolesną ... Pojechałem w miejsce gdzie żona dosyć często zajeżdżała po pracy. Na mój widok - bo wiedziałem dokładnie gdzie jest wpadła wręcz w furię, że ją śledzę. Okazało się , że miała romans od kilku miesięcy... Oczywiście związek zakończył się i w sądzie jak się okazało zarówno dowód z lokalizatora jak i nagranie okazało się przydatne...

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zdrada - życie po zdradzie, jak sobie poradzić z bólem, czy warto wybaczyć?
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomóżcie

~Samotna 57853 • ostatni post 7 godzin temu

8

Pomocni lekarze

Artykuły Zdrada - życie po zdradzie, jak sobie poradzić z bólem, czy warto wybaczyć?
Zdrada

Po zdradzie

Po zdradzie

Zdrada to świadome i intencjonalne naruszenie zaufania drugiej osoby. Należy jednak pamiętać, że nie musi ona oznaczać końca świata. Potrzeba czasu

Zdrada

Gdy partner zdradza...

Gdy partner zdradza...

do pracy nad związkiem? Powszechnie winę przypisuje się temu, kto dopuścił się zdrady, jednak zazwyczaj problemy w związku to wina i męża, i żony (...) miłość legła w gruzach i nie ma już czego ratować! Zdrada...

Poczucie winy

Trudna samoakceptacja

Trudna samoakceptacja

Poczucie winy współtowarzyszy często różnym problemom natury psychicznej, np.: depresji, samotności, kryzysom małżeńskim, alkoholizmowi, zdradzie czy zaburzeniom nawyków. Uśpiona samoakceptacja odbiera radość życia.

Zdrada

Dowiedz się, dlaczego kobiety zdradzają

Dowiedz się, dlaczego kobiety zdradzają

Dlaczego kobiety zdradzają? Zazwyczaj to skłonność mężczyzn do zdrady przyciąga większość naszej uwagi, ale kobiety również nie są na nią odporne (...) . Ważne jest, aby zrozumieć powody zdrady kobiety oraz powody, którymi...

Zdrada

Dlaczego zdradzamy? (WIDEO)

Dlaczego zdradzamy? (WIDEO) Odtwórz wideo

Dlaczego jedno z partnerów zaczyna regularnie zdradzać? Dlaczego niektórzy po zdradzie odczuwają jeszcze większą ochotę na kontakt z partnerem (...) ? Co kieruje ich działaniem? Jednym z głównych powodów częstych zdrad...