Trwa ładowanie...

Pochodzenie chorób

Lek. Mateusz Nawrocki
01.02.2017 13:17
Pochodzenie chorób
Pochodzenie chorób

O wielu chorobach mówi się, że mają podłoże genetyczne lub środowiskowe. Nie od dzisiaj wiadomo, że pacjenci cierpiący na kilka chorób jednocześnie mają znacznie większe ryzyko rozwinięcia innych równie lub bardziej groźnych schorzeń.

To poważny problem w codziennej praktyce lekarskiej, bowiem im więcej chorób tym trudniej znaleźć odpowiednie leczenie i środki farmakologiczne, które nie będą wchodziły ze sobą w interakcje i zapewnią właściwe możliwości leczenia.

Austriaccy naukowcy opracowali metodę, która pozwala określić, czy pochodzenie choroby ma podłoże genetyczne czy też środowiskowe. Jasnym jest, że możliwe jest wspólne pochodzenie, będące wypadkową czynników środowiskowych i genetycznych.

Określenie pochodzenia chorób jest ważne w ustaleniu odpowiedniego leczenia
Określenie pochodzenia chorób jest ważne w ustaleniu odpowiedniego leczenia (123RF)
Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"

To szczególnie ważne, kiedy mówimy o chorobach, których przyczyny są wieloczynnikowe- na przykład cukrzyca czy też astma. Dzięki połączeniu wiedzy z zakresu biologii molekularnej i zaawansowanego systemu matematycznego, staje się możliwe zrozumienie jakie są wzajemne interakcje między genetycznymi, a środowiskowymi czynnikami, które są odpowiedzialne za rozwój niektórych chorób.

Naukowcy opracowali specjalnym system, który nazywany jest "Geneticity Index". Jego wysokie wartości, wiążą się z ryzykiem, że choroba może mieć podłoże genetyczne. W przypadku, kiedy indeks ten osiąga niskie wartości, jest koniecznym, aby sprawdzić czy choroba nie ma podłoża środowiskowego i czy nie  jest spowodowana zakłóceniami dróg molekularnych.

Badanie jest również skuteczne pod tym względem, że jasno stwierdza, że większość chorób ma podłoże czysto genetyczne lub czysto środowiskowe, a rzadko zdarza się, aby oba mechanizmy były odpowiedzialne za występowanie danego schorzenia. Nowa metoda przyczyni się do zastosowania bardziej efektywnych metod terapeutycznych i diagnostycznych.

Genetyka w łysieniu plackowatym
Genetyka w łysieniu plackowatym

Czynniki genetyczne odgrywają ogromną rolę w życiu każdego człowieka. Wpływają na jego wygląd, a także

zobacz galerię

Badanie zostało przeprowadzone we współpracy z Austriacką Federacją zrzeszającą instytucje ubezpieczeniowe, pozwalając na dokonanie analizy 8 milionów pacjentów przez okres dwóch lat. Obecnie badacze pracują nad określeniem skutków interakcji różnych leków. Udało się już wykazać, że stosowanie insuliny i statyn znacznie zmniejsza ryzyko występowania nowotworów. Wprowadzenie nowego systemu do praktyki lekarskiej jest sensownym rozwiązaniem.

Określenie czy choroba ma podłoże genetyczne lub środowiskowe jest nieraz kluczowe dla zastosowania odpowiedniego leczenia i terapii. Opracowano wnioski na podstawie 8 milionów pacjentów, co wydaje się być na tyle dużą liczbą, że chyba nie powinniśmy mieć wątpliwości co do prawdziwości założeń naukowców.

Dzięki tym odkryciom możliwe będzie także stworzenie spersonalizowanej terapii w zależności od pochodzenia choroby. Jak widać, zastosowanie odpowiednich wzorów matematycznych może wiązać się z wielką korzyścią zarówno dla lekarzy, ale przedwszystkim dla pacjentów.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze