Trwa ładowanie...

Poczucie własnej wartości - psycholog radzi, jak nad nim pracować

Co pozwala nam wierzyć w siebie, oczekiwać powodzenia w różnych sytuacjach? Doświadczenie? Pamięć tego, że już wcześniej udało nam się coś podobnego, że w innych sytuacjach dawaliśmy sobie radę? Na pewno tak! To dość istotna wiedza, zwłaszcza jeśli samemu utrwala się ją przez podkreślenie własnego wkładu, a dodatkowo słyszy się pochwały innych.

Zobacz film: "Kiedy należy zgłosić się do psychiatry?"

spis treści

  Potrzebne jest uogólnione przekonanie, że poradzimy sobie w każdej sytuacji, ponieważ mamy wszystko, co jest nam potrzebne do osiągania sukcesów.

  Reszty dokona: staranie, zaangażowanie, skupienie na tym co jest do zrobienia, które załatwimy sobie po prostu - działając.

  To jest właśnie prawdziwa wiara w siebie, oparta na poczuciu własnej wartości. Nie musisz wiedzieć, że to potrafisz, bo kiedyś to już robiłeś. Wierzysz, że dasz sobie radę, bo ogólnie znasz swoją siłę.

  Z własnego doświadczenia wiem, że lepiej wygląda życie, kiedy naprawdę wierzy się w siebie. Nie tylko lepiej się czujemy, ale jesteśmy w stanie robić pewne rzeczy na naprawdę wysokim poziomie, bez specjalnego wysiłku i bez niepotrzebnego spinania.

  Jeśli jednak w Twojej podświadomości nie ma wdrukowanej informacji o tym, że sobie poradzisz, bo zawsze sobie (jakoś) radzisz, stres towarzyszący działaniu może być znacznie wyższy niż byłoby to uzasadnione daną sytuacją. I dlatego w takim wypadku dobrze robi psychoterapia, która pomaga w przepracowaniu tego problemu.

  Bo aby uwidocznić swoją siłę, która zmienia naszą moc, czyli wewnętrzny potencjał w działanie, potrzebna jest wiara w siebie i jest prostą konsekwencją poczucia własnej wartości.

  I dlatego poczucie własnej wartości - czyli z jednej strony poczucie własnej godności, ważności i świadomość wartościowej tożsamości, z drugiej zaś wdrukowane do podświadomości pozytywne informacje na własny temat - jest tak ważne. Z niego płyną wysoka i adekwatna samoocena oraz wiara w siebie.

  Warto nad tą cechą pracować: docierać do książek i ludzi, którzy mogą w tym pomóc. Myśl już dziś dobrze o sobie i mów również w taki sposób. Nie werbalizuj swoich wątpliwości na własny temat. Po prostu działaj i osiągaj dobre wyniki albo ucz się.

  Polecane dla Ciebie

  Komentarze

  Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

   Pomocni lekarze

   Szukaj innego lekarza