Trwa ładowanie...

Podejmujesz wiele decyzji w pracy? Jesteś bardziej narażony na otyłość

Rodzaj obowiązków w pracy może wpływać na wagę w niekorzystny sposób – wynika z badań opublikowanych w "Social Science and Medicine".

Zobacz film: "Otyłość wpływa niekorzystnie na mózg. Najnowsze badania"

W 2014 roku odnotowano ponad 1,9 miliarda nowych diagnoz nadwagi, z czego ponad 600 milionów stanowiły osoby otyłe. Naukowcy uważają, że to, jaką wykonujemy pracę, może przyczyniać się do rozwoju tego zjawiska.

Otyłość w Polsce
Otyłość w Polsce

Każdego roku przybywa coraz więcej osób z nadwagą i otyłością, również dzieci i młodzież. WHO uznała...

zobacz galerię

Poczucie władzy w pracy jak dotąd było uważane za pozytywne zjawisko. Mimo że wysokie wymagania uznaje się za stresogenne, zwiększona decyzyjność i kontrola wydają się niwelować negatywne strony kierowniczych stanowisk. Nowe badania sugerują jednak coś zupełnie odwrotnego.

Naukowcy zbadali 450 uczestników w średnim wieku – 230 kobiet oraz 220 mężczyzn, którzy byli zatrudnieni na różnych stanowiskach zarówno w pracy biurowej, jak i fizycznej.

Po zmierzeniu wzrostu, wagi, obwodu talii autorzy przeprowadzili wywiady telefoniczne w celu zebrania informacji o trybie pracy. Po skontrolowaniu innych czynników, takich jak płeć, wiek, dochody, godziny pracy czy jej rodzaj, naukowcy odkryli, że te czynniki są silnie powiązane z otyłością.

Wyniki pokazują, że posiadanie określonych umiejętności oraz wolność wykorzystywania ich w pracy powiązane są z niższym BMI oraz mniejszym obwodem talii, natomiast podejmowanie wielu decyzji wiąże się z większą masą ciała.

Przyczyny otyłości często przypisuje się złej diecie i niewystarczającej ilości ruchu, ale inne  czynniki, włącznie ze środowiskowymi, psychologicznymi, społecznymi czy kulturowymi, są równie ważne – wyjaśniają naukowcy.

W kontekście historycznym duża wolność w podejmowaniu decyzji jest uznawana za pożądaną w pracy. Jednak w nowoczesnej globalnej konkurencji pracownicy z dużą władzą decyzyjną mogą czuć się przytłoczeni wymaganiami lub złymi wyborami.

Nadmierna liczba podejmowanych decyzji może zamienić się w brzemię odpowiedzialności prowadzące do większego stresu oraz wzmożonej konsumpcji lub zmiany sposobu przetwarzania żywności przez organizm, co prowadzi do odkładania się tłuszczu.

Autorzy sugerują również, że poziom stresu spowodowany decyzyjnością w pracy może zależeć od cech indywidualnych.

Poczucie kontroli może mieć pozytywny wpływ na zdeterminowane osoby, a stresogenny na te, którym determinacji brakuje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.