Trwa ładowanie...

Podejrzewam, że mam koronawirusa. Co mam robić?

Podejrzewam, że mam koronawirusa. Co mam robić krok po kroku? Odpowiedź na to pytanie jest prosta: należy skontaktować się telefonicznie ze wskazaną jednostką odpowiedzialną za walkę z chorobami zakaźnymi. W przypadku wątpliwości można skorzystać z teleporady lekarskiej, czyli konsultacji na odległość. Gdzie znaleźć dane kontaktowe i szczegółowe informacje? Jak się zachować zarówno w domu, jak i na zewnątrz? Wyjaśniamy.

spis treści

1. Podejrzewam, że mam koronawirusa. Co mam robić krok po kroku?

"Chyba mam koronawirusa" - jeśli pojawia się taka myśl, należy zachować spokój i właściwie zareagować. Zdecydowane, odpowiednie i odpowiedzialne działanie służy nie tylko bezpieczeństwu samego pacjenta, ale i innych: jego bliskich, przypadkowo spotkanych osób czy personelu medycznego.

2. Objawy zakażenia koronawirusem

Aby móc właściwie reagować, bardzo ważne jest, by wiedzieć, jakie objawy wskazują na objawy choroby COVID-19, wywołanej zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2.

Z jego powodu w Polsce minister zdrowia Łukasz Szumowski 20 marca 2020 r. ogłosił decyzję o wprowadzeniu stanu epidemii w Polsce. Z kolei Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła stan pandemii, co oznacza, że koronawirus SARS CoV-2 jest epidemiologicznym zagrożeniem dla całego świata.

Objawy zakażenia koronawirusem łatwo pomylić z grypą. Najczęściej pojawia się: gorączka, kaszel, duszności, bóle mięśni. * zmęczenie.

Wirus wywołuje zakażenie układu oddechowego, którego skutkiem może być między innymi zapalenie płuc lub niewydolność oddechowa.

Warto również pamiętać, że wirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową, osiada też na przedmiotach i powierzchniach wokół osoby zakażonej.

Czas wylęgania infekcji nim wywołanej wynosi od 2 do 14 dni. W tym czasie nie obserwuje się objawów zakażenia, jednak patogen namnaża się, może się przenosić na kolejne osoby. W świetle tych doniesień najważniejsze jest częste mycie rąk, zasłanianie twarzy podczas kichania i kasłania, a także unikanie skupisk ludzi.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3. Co robić w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem?

W przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem najważniejsze jest zachowanie zasad bezpieczeństwa. Niedopuszczalne jest przychodzenie do przychodni zdrowia czy na SOR.

To narażenie zdrowia i życia innych pacjentów. Co zatem robić krok po kroku?

Najlepiej zadzwonić pod numer 800 190 590. TIP, czyli Telefoniczna Informacja Pacjenta, to bezpłatna infolinia NFZ, która jest czynna całą dobę, 7 dni w tygodniu. Wykwalifikowani konsultanci poinformują, co zrobić, by otrzymać pomoc, wskażą adres najbliższej placówki. W razie wątpliwości z pracownikami TIP można skontaktować się też na inne sposoby. Szczegóły można znaleźć na stronie NFZ, w zakładce "telefoniczna informacja pacjenta.

W przypadku zaobserwowania u siebie objawów mogących wskazywać na zakażenie SARS-Cov-2, można również skontaktować się telefonicznie ze wskazaną jednostką odpowiedzialną za walkę z chorobami zakaźnymi, stacją sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do szpitala z oddziałem zakaźno-obserwacyjnym, obowiązkowo unikając transportu publicznego i dużych skupisk ludzi.

W przypadku wszelkich wątpliwości należy skorzystać z teleporady. Dotyczy to nie tylko osób, które obserwują u siebie objawy COVID-19, ale i miały kontakt z osobą zakażoną lub były w kraju, gdzie występuje transmisja koronawirusa. Na stronie NFZ można znaleźć listę placówek POZ z podziałem na województwa, które udzielają teleporad.

Dzięki konsultacji telefonicznej lekarz, po zapoznaniu się z sytuacją, może przekazać zalecenia, ale i wskazać na konieczność bezpośredniej wizyty w placówce lub kontaktu ze stacją sanitarno-epidemiologiczną.

4. Co robić w przypadku łagodnej infekcji lub kontaktu z koronawirusem?

Gdy pojawia się gorączka, suchy kaszel, bóle mięśniowe czy osłabienie, w obecnej sytuacji od razu pada podejrzenie o zakażenie koronawirusem. Tu niezbędny jest kontakt z infolinią, telefoniczny kontakt z placówką medyczną lub udanie się do szpitala z oddziałem zakaźnym. A co robić w sytuacjach, gdy dokucza łagodna infekcja bądź doszło do kontaktu z koronawirusem, ale nie pojawiają się objawy chorobowe?

Pacjenci, którzy odczuwają objawy łagodnej infekcji górnych dróg oddechowych powinni skorzystać z teleporady, zostać w domu na zwolnieniu lekarskim, a także prowadzić samoobserwację przez 14 dni. Przebywając w domu, należy odizolować się od pozostałych członków rodziny. Podczas posiłków trzeba korzystać z osobnych talerzy czy sztućców, tak samo postępować z pozostałymi przedmiotami codziennego domu.

Każda osoba, która miała kontakt z osobą zakażoną lub podejrzaną o zakażenie, pomimo tego, że nie ma objawów chorobowych, powinna prowadzić tak zwaną samoobserwację. Wiąże się ona między innymi z codziennym pomiarem temperatury przez 14 dni. Decyzję o nałożeniu kwarantanny podejmuje Powiatowy Państwowy Inspektor Sanitarny.

Dołącz do nas! Na wydarzeniu na FB Wirtualna Polska - Wspieram Szpitale - wymiana potrzeb, informacji i darów będziemy na bieżąco informować, który szpital potrzebuje wsparcia i w jakiej formie. #WSPIERAM

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.