Trwa ładowanie...

Podejrzewam, że mam koronawirusa. Co robić? Kiedy dzwonić po karetkę?

Avatar placeholder
27.01.2021 09:44
Co robić w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem?
Co robić w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem? (East News)

Podejrzewam, że mam koronawirusa. Co mam robić krok po kroku? W przypadku wątpliwości należy skorzystać z teleporady lekarskiej, czyli konsultacji na odległość. Gdzie znaleźć dane kontaktowe i szczegółowe informacje? Jak się zachować zarówno w domu, jak i na zewnątrz? Wyjaśniamy.

Artykuł jest częścią akcji Wirtualnej Polski #DbajNiePanikuj

spis treści

1. Podejrzenie koronawirusa

"Chyba mam koronawirusa" - jeśli pojawia się taka myśl, należy przede wszystkim zachować spokój i właściwie zareagować. Zdecydowane, odpowiednie i odpowiedzialne działanie służy nie tylko bezpieczeństwu samego pacjenta, ale i innych: jego bliskich, przypadkowo spotkanych osób czy personelu medycznego.

Zobacz film: "Koronawirus w Polsce. Insp. Mariusz Ciarka o osobach poddanych kwarantannie"

2. Objawy zakażenia koronawirusem

Aby móc właściwie reagować, bardzo ważne jest, by wiedzieć, jakie objawy wskazują na objawy choroby COVID-19, wywołanej zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2.

Objawy zakażenia koronawirusem łatwo pomylić z grypą. Najczęściej pojawia się:

 • gorączka,której nie można zbić lekami,
 • utrata węchu i smaku,
 • kaszel,
 • duszności,
 • bóle mięśni.
 • zmęczenie,
 • ból głowy,
 • mdłości i/lub biegunka.

Wirus wywołuje zakażenie układu oddechowego, którego skutkiem może być między innymi zapalenie płuc lub niewydolność oddechowa.

Warto również pamiętać, że wirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową, osiada też na przedmiotach i powierzchniach wokół osoby zakażonej.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Czas wylęgania infekcji koronawirusa wynosi od 2 do 14 dni. W tym czasie nie obserwuje się objawów zakażenia, jednak patogen namnaża się, może się przenosić na kolejne osoby. W świetle tych doniesień najważniejsze jest częste mycie rąk, zasłanianie ust i nosa w przestrzeni publicznej i zachowanie dystansu społecznego.

3. Co robić w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem?

W przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem najważniejsze jest zachowanie zasad bezpieczeństwa. Nie należy samemu zgłaszać się do szpitala, bez wcześniejszego poinformowania pracującego tam personelu. To narażenie zdrowia i życia innych pacjentów. Co zatem robić krok po kroku?

Krok 1: W przypadku zaobserwowania u siebie objawów mogących wskazywać na zakażenie SARS-Cov-2, w pierwszej kolejności należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu (POZ), który oceni stan pacjenta w czasie teleporady. Dotyczy to wszystkich pacjentów, niezależnie od tego czy korzystają z państwowej czy prywatnej opieki zdrowotnej.

Do lekarza pierwszego kontaktu warto zadzwonić także wtedy, jeśli sami nie mamy objawów choroby, ale mieliśmy kontakt z osobą, u której potwierdzono zakażenie. Na podstawie przeprowadzonego wywiadu lekarz może wystawić skierowanie na wykonanie testu PCR - wówczas test jest bezpłatny.

Krok 2: Aby wykonać test należy pojechać do tzw. mobilnego punktu pobrania wymazów. Ważne jest jednak, aby nie jechać tam komunikacją miejską ani taksówką - można w ten sposób zarazić innych. Do punktu należy udać się własnym samochodem lub poprosić kogoś z najbliższej rodziny (kto mieszka w tym samym gospodarstwie domowym) o zawiezienie na miejsce.

Takie testy można wykonać także bez skierowania od lekarza, wówczas test kosztuje ok. 500 złotych. Czas oczekiwania na badanie zależy od liczby chętnych osób, np. w Warszawie, w godzinach popołudniowych trzeba liczyć się z ok. dwugodzinnym.

Listę punktów znajdziesz TUTAJ.

Uwaga! Dwie godziny przed wykonaniem testu: nie jedz, nie myj zębów, nie żuj gumy do żucia, nie przyjmuj leków i nie pal.

Krok 3: Jeśli pacjent czuje się bardzo źle, ma wyjątkowo ciężkie objawy i nie jest w stanie samodzielnie dotrzeć do punktu pobrań wymazów, lekarz może zlecić, aby karetka wymazowa przyjechała do jego domu. Nie należy samemu zgłaszać się do szpitala.

3.1. Wyniki testów na koronawirusa

Krok 4: Na wynik testu zrobionego w mobilnym punkcie czeka się kilka dni - trafia on bezpośrednio do lekarza POZ, który informuje nas o nim (niezależnie od wyniku) i decyduje, co dalej. Jeśli wynik będzie negatywny, należy zostać w domu i próbować leczyć się dostępnymi w domu syropami, tabletkami lub poprosić o receptę na antybiotyki.

Krok 5: W przypadku uzyskania wyniku pozytywnego lekarz zaleca domową izolację. Najlepiej, aby kwarantannie poddali się wszyscy domownicy. Zwykle trwa 10 dni.

Krok 6: Jeśli pacjent zaczyna czuć się coraz gorzej, lekarz jest zobowiązany zorganizować mu transport na oddział zakaźny, gdzie zostanie objęty spejcalistyczną pomocą. Musi również poinformować sanepid o kolejnym przypadku zakażenia, aby personel mógł dotrzeć do osób, z którymi chory miał kontakt.

3.2. Kwarantanna dla osób, które miały kontakt z osobą zakażoną

Obecnie pandemia przybrała taki rozmiar, że trudno jest wysłać na kwarantannę wszystkich. Wobec tego zaleca się, aby osoby, które miały kontakt z zakażoną osobą pozostały w domu (i przykładowo pracowały zdalnie). Obecnie kwarantanna dla takich osób wynosi ok. 10 dni. W tym czasie należy obserwować swój organizm, mierzyć temperaturę i telefonicznie skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpią niepokojące objawy.

4. Mam COVID. Kiedy wezwać karetkę? Czy mogę to zrobić? Kiedy dzwonić?

- Jeśli jest między godziną 8 a 17, od poniedziałku do piątku, a stan pacjenta ulega pogorszeniu, wówczas powinien zadzwonić do lekarza POZ - mówi dr Jacek Krajewski. - Jeśli jednak jest zagrożenie życia, to od razu powinien zadzwonić na pogotowie, nie wahać się ani chwili - radzi.

Warto zaznaczyć, że kiedy chory kontaktuje się z lekarzem POZ, musi liczyć się z tym, że nie zostanie "przyjęty" przed innymi pacjentami, dlatego tak ważna jest ocena swojego stanu zdrowia. Jednak zasada jest prosta: jeśli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, dzwoń po karetkę.

Potrzebujesz wizyty, badania lub e-recepty? Wejdź na znajdzlekarza.abczdrowie.pl, gdzie umówisz się do lekarza od ręki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza