Podkrążone oczy – przyczyny, zagrożenia

Czy podkrążone oczy mogą być symptomem choroby? Według internistów tak zwane cienie pod oczami najczęściej są spowodowane zbyt małą ilością snu oraz przemęczeniem. W takiej sytuacji, aby się ich pozbyć wystarczy odpocząć. Gdy jednak pomimo odpoczynku mamy nadal podkrążone oczy a dodatkowo zaobserwowaliśmy u siebie inne niepokojące dolegliwości takie jak na przykład ból głowy lub częstomocz, należy zgłosić się do lekarza, ponieważ może być to oznaka poważnej choroby.

spis treści

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

1. Podkrążone oczy - przyczyny

Podkrążone oczy najczęściej są skutkiem niewyspania oraz zmęczenia. Sińce pod oczami mogą się również pojawić wraz z upływem lat. W pewnym wieku skóra pod oczami staje się cieńsza i naczynia, które się pod nią znajdują wpływają na jej barwę.

Podkrążone oczy u młodego mężczyzny mogą być objawem zmęczenia lub rozwijającej się choroby.
Podkrążone oczy u młodego mężczyzny mogą być objawem zmęczenia lub rozwijającej się choroby.

Podkrążone oczy mogą być też wynikiem palenia tytoniu, ekspozycji na promienie słoneczne, stresu, nadużywania alkoholu, kofeiny a także efektem ubocznym przyjmowania niektórych środków farmaceutycznych. Sińce pod oczami mogą być symptomem reakcji uczuleniowej na przykład na kurz lub kosmetyki. U niektórych ludzi podkrążone oczy to po prostu część ich urody i są uwarunkowane genetycznie.

Przyczyny powstawania worków pod oczami
Przyczyny powstawania worków pod oczami [5 zdjęć]

Czy zastanawiałeś się kiedyś, po co kobiety kładą sobie ogórki na oczy? To sprawdzony, domowy sposób...

zobacz galerię

2. Podkrążone oczy – zagrożenia

Podkrążone oczy mogą świadczyć o chorobie, jeśli utrzymują się przez dłuższy czas oraz towarzyszą im inne niepokojące objawy. Schorzenia mogące powodować się sińce pod oczami to między innymi:

 • Alergiczne zapalenie spojówek nie tylko jest przyczyną sińców pod oczami, ale dodatkowo również przekrwienia spojówek i obrzęku powiek.
 • Zapalenie skórno-mięśniowe to kolejna choroba, której towarzyszy pojawienie się obrzęków i zasinień w okolicy oczu. Dochodzi do tego wskutek utraty kolagenu w skórze i innych tkankach.
 • Niedoczynność tarczycy jest schorzeniem w przebiegu, którego mogą pojawić się podkrążone oczy. Jest to spowodowane przedostawaniem się przez skórę twarzy złożonych cząsteczek cukru. W wyniku tego dochodzi do powstawania sińców wokół oczu oraz obrzęków.
 • Alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa. W tym wypadku podkrążone oczy to tak zwane cienie alergiczne, powstałe w wyniku przewlekłego przekrwienia śluzówki zatok przynosowych.
 • Odwodnienie oraz niedożywienie mogą również prowadzić do sytuacji, w której pojawią się podkrążone oczy. Zasinienie okolicy oczodołów w takiej sytuacji jest wynikiem niedoboru elektrolitów a przede wszystkim niedoborem żelaza i witaminy K.
 • Atopowe zapalenie skóry może wywoływać chorobliwe zasinienia wokół oczu, którym opuchlizna powiek i zaczerwienienie skóry twarzy.
Sprawdzone domowe sposoby na cienie pod oczami
Sprawdzone domowe sposoby na cienie pod oczami [8 zdjęć]

Często można poznać, czy ktoś jest zestresowany lub zmęczony, patrząc na twarz, a szczególnie na okolicę...

zobacz galerię
 • Niewydolność wątroby i śledziony objawia się nie tylko bólem brzucha i utratą apetytu, ale również obrzękami okolic oczu.
 • Anemia, czyli niedokrwistości, jest bardzo często wywołana niedożywieniem. Charakterystycznymi objawami dla anemii oprócz podkrążonych oczu są także: brak koncentracji, osłabienie, zawroty głowy, bóle głowy, szybka akcja serca oraz bladość skóry.
 • Pasożyty nie tylko wywołują bóle brzucha, utratę wagi i osłabienie, ale są także przyczyną podkrążonych oczu.
 • Cukrzyca to poważna choroba. Jej objawy to utrata wagi, częstomocz, osłabienie i podkrążone oczy.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Ważne tematy