Trwa ładowanie...

Podlizywanie się

Podlizywanie się szefowi jest irytujące i stanowi dość powszechny powód do konfliktów w pracy. „Lizusostwo” przybiera różne formy – może to być nieszczere komplementowanie czy donoszenie o potknięciach współpracowników. „Lizus” za wszelką cenę stara się przypodobać przełożonemu, wyolbrzymia swoje zasługi, stara się sprawiać wrażenie oddanego pracownika. Takie zachowanie jest denerwujące, zatem nasuwa się pytanie – jak poradzić sobie z podlizywaniem się współpracownika.

spis treści

1. Podlizywanie się szefowi

Jak pozbyć się „lizusa” z pracy?

Zobacz film: "Kiedy należy zgłosić się do psychiatry?"

  • Krok 1. Zastosuj podobną taktykę i też zacznij się podlizywać. Jeśli pochlebstwa oraz przysługi dla przełożonego są ci obce, pamiętaj, że jest mnóstwo innych sposobów, by zwrócić uwagę szefa na twoją osobę. Spróbuj być bardziej w centrum zainteresowania – formułuj więcej celnych sugestii i chętniej zgłaszaj się do polecanych zadań. Poproś szefa o projekty, w których masz szanse się wykazać i pochwalić kompetencjami.

  • Krok 2. Najprawdopodobniej nie tylko ciebie denerwuje podlizywanie się współpracownika szefowi, zatem porozmawiaj z innymi o swoich odczuciach. Rozładuje to wasze emocje i pozwoli wspólnie poradzić sobie z problemem. Być może najskuteczniejszą taktyką będzie wspólne ignorowanie wszystkich działań osoby podlizującej się. Prawdopodobnie „lizus” poczuje się odizolowany. Wasza postawa będzie jasną sugestią, że nie tolerujecie takiego zachowania.

  • Krok 3. Jeśli współpracownik bardziej skupia się na podlizywaniu niż na efektywnej pracy, spróbuj delikatnie zwrócić uwagę szefa na bezużyteczność tej osoby, jej nieciekawe pomysły i braki w umiejętnościach. Jeśli „lizus” rzeczywiście nie radzi sobie dobrze z pracą, a ty starasz się podkreślać jego słabe punkty, poczuje on zażenowanie lub strach i zniechęci się do dalszych prób skupiania uwagi na własnej osobie i zasługach.

2. Jak rozwiązywać konflikty w pracy?

Jeśli osoba powiększa swoje zasługi kosztem innych pracowników po to, by przełożony zwrócił na niego uwagę, porozmawiaj o tym z tą osobą lub przełożonym. Rozmowa z szefem musi być spokojna i taktowna. Nie denerwuj się i nie oskarżaj. Jeśli walka z osobą podlizującą się okazuje się bezskuteczna, a tobie trudno jest znieść taką osobę w miejscu pracy, możesz pomyśleć o zmianie miejsca zatrudnienia, jednak pamiętaj, że nie masz gwarancji, że w nowej pracy nie spotkasz podobnej osoby.

Konflikty w pracy spowodowane przez nadmierne schlebianie szefowi nie należą do rzadkości. Zatem, jeśli problem jest rzeczywiście poważny, warto zastosować się do wyżej wymienionych rad sugerujących, jak poradzić sobie z „lizusem”, by atmosfera w pracy poprawiła się. Warto też mieć świadomość, że podlizywanie się to jedna z taktyk na usługach autowaloryzacji, a więc dbania o dobrą samoocenę. „Lizusostwo” to rodzaj ingracjacji, która jednak niesie ze sobą niebezpieczeństwo – efekt lizusa. Efekt ten polega na tym, że im ważniejsze jest dla jednostki pozyskanie sympatii jakiejś osoby, tym większa szansa, że dana osoba zda sobie sprawę z zabiegów ingracjacyjnych i zacznie powątpiewać w ich szczerość.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Mgr Kamila Drozd
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza