Trwa ładowanie...

Podwójna mastektomia. Jak wygląda rekonstrukcja biustu?

 Dorota Mielcarek
04.09.2019 19:31
Tara Dalton przeszła prewencyjną mastektomię
Tara Dalton przeszła prewencyjną mastektomię (Pinterest)

O genach BRCA1 i BRCA2 zrobiło się głośno za sprawą Angeliny Jolie, która obciążona ryzykiem zachorowania na raka piersi postanowiła poddać się mastektomii. Usunięcie biustu nie jest łatwą decyzją i niekiedy wiążę się z utratą czucia w klatce piersiowej. Z tym problemem przez 10 lat mierzyła się Tara Dalton. Pomógł jej dopiero przeszczep nerwów.

1. Rak piersi – badania genetyczne

Tara Dalton miała 28 lat, gdy postanowiła zrobić badania genetyczne, aby sprawdzić, czy znajduje się w grupie ryzyka zachorowania na raka piersi. Nowotwór zabrał jej matkę, babcie i dwie ciotki. W 2008 r. otrzymała wyniki swoich badań, z których wynikało, że jest obciążona genami odpowiedzialnymi za rozwój raka.

"Kiedy dostałam pozytywny wynik BRCA, zapytałam lekarza, jakie mam opcje. Zaproponował mi podwójną mastektomię" – opowiedziała dziewczyna.

Plan leczenia był dla 28-latki niemałym zaskoczeniem. Młoda kobieta nie wyobrażała sobie życia bez piersi, jednak ostatecznie zdecydowała się na ich usunięcie i rekonstrukcję biustu.

Zobacz film: "Rak piersi. Mastektomia i rekonstrukcja podczas jednego zabiegu"

Dziewczyna wracała do zdrowia, jednak w 2008 r. podczas operacji, zostały usunięte także brodawki i połączenia nerwowe, co skutkowało utratą czucia.

"Gdy rany po operacji zagoiły się i mogłam dotknąć swoje piersi, nie spodziewałam się, że nie będę nic czuła. Ciągle miałam nadzieję, że to działanie środków przeciwbólowych. Niestety, bezpowrotnie straciłam czucie w klatce piersiowej” – wyjaśnia Tara.

Tara Dalton odzyskała czucie w klatce piersiowej po 10 latach
Tara Dalton odzyskała czucie w klatce piersiowej po 10 latach

Po dziecięciu latach od operacji z pomocą kobiecie przyszła dr Constance Chen, chirurg plastyczny i rekonstrukcyjny. Tara znalazła się pod jej opieką przez przypadek, ponieważ pękł jej lewy implant. Po konsultacji lekarskiej okazało się, że można przywrócić czucie w obrębie klatki piersiowej kobiety.

Przeszczep nerwów udał się i dziś 38-latka jest wrażliwa na dotyk. Odzyskiwanie czucia odbywa się stopniowo i potrzeba na to sporo czasu, jednak miesiąc po operacji Tara poczuła ból.

"Na początku pomyślałam, że to boli, a później płakałam ze szczęścia, że czuję ten ból. Z czasem poczułam także swędzenie. Dzisiaj moje piersi są wrażliwe na dotyk i odczuwam wszystkie bodźce na tyle, na ile może je czuć osoba bez sutków" – pisze wzruszona Tara.

2. Mastektomia – rekonstrukcja biustu

Usunięcie piersi, które symbolizują kobiecość i macierzyństwo jest źródłem silnego stresu i często budzi u kobiet poczucie wstydu i obawę przed utratą atrakcyjności. Syndrom ten badacze nazywają "kompleksem połowy kobiety".

Przy podejmowaniu decyzji o mastektomii kobiety biorą pod uwagę rekonstrukcję piersi, jednak część z nich ma obawy przed operacją. W 2016 r. Instytut Psychoonkologii w Londynie zbadał 97 kobiet po zabiegu usunięcia piersi, z których tylko 25 zdecydowało się na rekonstrukcję. Pozostałe kobiety swoją decyzję argumentowały lękiem przed kolejną operacją i bólem.

Badania pokazały, że rekonstrukcja piersi pozytywnie wpływa na psychikę kobiet – czują się atrakcyjne pomimo przebytej choroby lub zagrożenia nią. Warto wiedzieć, że kobiety decydują się często na podwójną mastektomię, ponieważ znajdują się w grupie ryzyka raka piersi.

Dyskusję o tym, czy warto to robić, rozpoczęła Angelina Jolie, której ryzyko zachorowania na raka piersi wynosiło 87 proc. Aktorka w 2013 r. poddała się mastektomii i rekonstrukcji piersi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze