Trwa ładowanie...

Podzielność uwagi większa u kobiet - prawda czy mit?

Podzielność uwagi jest bardzo pożądaną umiejętnością nie tylko w życiu codziennym, ale przede wszystkim zawodowym. Pracodawcy cenią sobie osoby, które potrafią realizować kilka zadań naraz. Powszechnie utwierdził się stereotyp, że kobiety posiadają większą podzielność uwagi niż mężczyźni – czy tak jest naprawdę?

Zobacz film: "Nie mówimy, tylko bełkoczemy. Jak to zmienić?"

spis treści

1. Kobiety kontra mężczyźni

Wielu mężczyzn zastanawia się, jak to możliwe, że ich partnerka może jednocześnie np. gotować, słuchać muzyki, a przy tym być na bieżąco z najnowszymi wieściami na facebooku! Według badań przeprowadzonych przez naukowców z angielskiego uniwersytetu w Hertfordshire, kobietom łatwiej przychodzi wykonywanie różnych czynności jednocześnie niż mężczyznom. W badaniu wzięło udział 50 kobiet oraz tyle samo mężczyzn. Mieli oni 8 minut na wykonanie 3 łatwych czynności, w trakcie których dodatkowo dzwoniono do każdego z uczestników i tylko od nich zależało, czy odbiorą telefon, czy też nie. Badani musieli się w tym czasie zmierzyć z rozwiązaniem matematycznego zadania, odnalezieniem restauracji na mapie oraz opracowaniem strategii poszukiwania klucza w specjalnym polu. Co ciekawe, mężczyźni mimo lepszej orientacji przestrzennej znacznie gorzej poradzili sobie z zadaniem dotyczącym mapy i klucza. Z kolei badane kobiety znakomicie poradziły sobie z realizacją wszystkich zadań w tak krótkim czasie, co oznacza, że mają lepszą podzielność uwagi bez względu na to, ile czynności muszą wykonać.

2. Niezwykła rola hormonów płciowych

Co sprawia, że kobiety lepiej radzą sobie z wykonywaniem zadań, które wymagają dobrej podzielności uwagi? Okazuje się, że jedą z przyczyn może być działanie estrogenu. Ten hormon płciowy ma bowiem wpływ na aktywność płatów czołowych, czyli obszaru mózgu, który jest odpowiedzialny za skuteczną realizację zadań wymagających skupienia. Na szczęście dla panów, podzielność uwagi można ćwiczyć. Coraz bardziej popularne są warsztaty, na których uczestnicy pod okiem wykwalifikowanych specjalistów wykonują zadania, które mają polepszyć ich koncentrację. Pomocne mogą być również domowe treningi pamięci oraz odpowiednia dieta bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe i witaminy.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza