Pojawia się w nocy. Nieleczony zwiększa ryzyko demencji
To jedna z najbardziej podstępnych chorób. Z czasem powoduje coraz większe zagubienie i sprawia, że pewnego dnia chorzy nie poznają nawet najbliższych. Najnowsze badania pokazują, że związek z rozwojem demencji może mieć niedotlenienie mózgu podczas snu.
1. Bezdech senny a ryzyko demencji
Bezdech senny jest często lekceważony, ponieważ chorzy uznają go za zwykłe ''chrapanie'' i uważają, że nie ma wpływu na zdrowie. Są jednak sygnały, które świadczą o tym, że cierpimy na bezdech senny. Należy wówczas wybrać się do lekarza i rozpocząć terapię. Do symptomów, które powinny nas zaniepokoić, należą:
- suchość i ból gardła o różnym nasileniu, który powtarza się regularnie rano,
- poranne bóle głowy, które są związane z niedotlenieniem,
- silne rozbicie i zawroty głowy.
Badacze z Uniwersytetu w Queensland wykazali, że istnieje korelacja z zaburzeniami oddechu podczas snu a zmianami neurodegeneracyjnymi mózgu. Związane jest to z niedotlenieniem neuronów, które występuje w czasie zaburzonego snu. Powoduje to ich uszkodzenie, a nawet zamieranie.
Naukowcy przeprowadzali badania, w których indukowano u myszy bezdech senny. Po dłuższej obserwacji okazywało się, że u myszy pojawiały się zmiany podobne do tych występujących w chorobie Alzheimera. Naukowcy rozpoczęli już testy kliniczne na ludziach, które mają na celu zbadanie, jak zaburzenia oddychania podczas snu mogą powodować zmiany demencyjne.
Profesor Elizabeth Coulson, specjalistka od chorób neurodegeneracyjnych z Queensland Brain Institute, twierdzi, że nawet 50 proc. starszej populacji może cierpieć na bezdech senny. Spowodowane jest to zwiotczeniem mięśni szyi, karku i gardła, przez co jego ściany się zapadają. Utrudnia to oddychanie, często jednak nie powodując wybudzenia, aby zmienić pozycję. Nieleczony bezdech może powodować nagłą śmierć nocną, dlatego nigdy nie wolno go lekceważyć.
Maciej Rugała, dziennikarz Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.