Trwa ładowanie...

Pójście do łóżka przed 22 może pomóc spełnić marzenia o ojcostwie

Wiele par marzy o dziecku. Jednak z różnych przyczyn nie dochodzi do zapłodnienia. Zazwyczaj kobieta nie zachodzi w ciążę od razu za pierwszym razem, ale nie jest to powód do zmartwienia. Jeśli jednak nie udaje się to przez dłuższy czas, warto zacząć szukać przyczyn.

Istnieje wiele różnych naturalnych metod, które pozytywnie wpłyną na naszą płodność. Jednak nowe badanie znalazło bardzo prosty sposób, dzięki któremu pary starające się o dziecko będą mogły zwiększyć swoje szanse na poczęcie. Naukowcy mają dla kobiet proste zalecenie: wyślij swojego partnera wcześniej spać!

Naukowcy odkryli, że kładzenie się do łóżka przed północą dobrze wpływa na spermę.

Zobacz film: "Niepłodność a bezpłodność"

Mężczyźni, którzy starają się o dziecko powinni zadbać o odpowiednią ilość i jakość snu
Mężczyźni, którzy starają się o dziecko powinni zadbać o odpowiednią ilość i jakość snu (Shutterstock)

Badanie wykazało, że osoby, które zasypiają między 20:00 a 22:00, mają największą ruchliwość plemników, co oznacza, że są one lepszymi pływakami i mają większą szansę na zapłodnienie jaj. Natomiast mężczyźni, którzy kładli się spać po północy, mieli mniejszą liczebność plemników, a co gorsze umierały one znacznie wcześniej.

Jakość spermy jest najgorsza u mężczyzn, którzy śpią za krótko (mniej niż 6 godzin) lub zbyt długo (powyzej 9 godzin).

Niewłaściwy odpoczynek może pogrzebać marzenia o byciu ojcem. Zwiększa się wtedy poziom przeciwciał antyspermowych, takich jak białka wytwarzane przez system odpornościowy, które mogą zniszczyć zdrowe plemniki.

9 zaskakujących rzeczy, które mogą powodować niepłodność
9 zaskakujących rzeczy, które mogą powodować niepłodność [9 zdjęć]

Dyskusja na temat konsekwencji trzymania przez mężczyzn laptopa na udach toczy się nieprzerwanie od

zobacz galerię

Badanie przeprowadzili badacze z Harbin Medical University w Chinach.

Wcześniejsze testy wykazały, że mężczyźni, którzy przesypiają 6 godzin na dobę, mają o 25 proc. mniejszą liczebność plemników niż mężczyźni śpiący pełne 8 godzin.

W badaniu, opublikowanym w czasopiśmie "Medical Science Monitor", zespół monitorował wzorce snu u 981 zdrowych mężczyzn. Naukowcy kazali im kłaść się do łóżka między godziną 20:00 a 22:00, między godziną 22:00 a północą, lub po północy.

Naukowcy pobierali regularnie próbki nasienia w celu sprawdzenia liczebności plemników, ich kształtu i ruchliwości.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Mężczyźni, którzy starają się o dziecko, powinni zadbać o swoje zdrowie jeszcze zanim podejmą próby poczęcia. Czasem wystarczą proste zmiany w stylu życia, aby poprawić męską płodność. Kluczem do dobrej jakość plemników jest dieta bogata w karnityny, które można znaleźć np. w czerwonym mięsie. W codziennym menu warto również pamiętać o produktach bogatych w witaminy C, A, a także cynk. Na poprawę jakości nasienie ma również wpływ kwas foliowy oraz kwasy tłuszczowe omega 3.

Nie zapominajmy również o odpowiedniej dawce ruchu, dzięki czemu utrzymamy odpowiedni poziom testosteronu. Na jakość nasienia ma również wpływ ilość stresu, na jaki mężczyzna jest narażony. Im więcej kortyzolu, hormonu stresu, tym słabiej wydziela się testosteron.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza