Polacy najbardziej w Europie narażeni na rakotwórcze substancje

Europejska Agencja Środowiska (EEA) alarmuje: stężenie rakotwórczego benzo(a)pirenu w atmosferze w Polsce jest jednym z najwyższych w Europie. Oddychanie tak zanieczyszczonym powietrzem może mieć dla nas katastrofalne skutki – rocznie z tego powodu umiera ok. 430 tys. Europejczyków.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

1. Oddychamy pyłami

W 2013 roku Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC), która jest agendą Światowej Organizacji Zdrowia, oficjalnie uznała zanieczyszczenie powietrza za czynnik rakotwórczy.

Zanieczyszczenie powietrza uważamy za najbardziej kancerogenny czynnik środowiskowy, większy niż bierne palenie – powiedział podczas konferencji we francuskim Lyonie Kurt Straif, szef wydziału IARC zajmującego się czynnikami wywołującymi raka, dodając:

– Nasi eksperci doszli do wniosku, że istnieją wystarczające dowody na to, że zanieczyszczenie powietrza wywołuje raka płuc i ma związek z ryzykiem zachorowania na raka pęcherza.

Raport „Jakość powietrza w Europie” przygotowany przez EEA, podaje, że na choroby powstałe w wyniku zanieczyszczeń powietrza rocznie umiera około pół miliona Europejczyków. W Polsce jest to 47,3 tys. osób. Pod tym względem znajdujemy się na 7. miejscu wśród 40 krajów Europy.

Największe zagrożenie stanowi zanieczyszczenie dwutlenkiem azotu (NO2), ozonem troposferycznym i pyłami zawieszonymi (PM 10 i PM,5). Przyczyniają się one do rozwoju wielu chorób między innymi układu krwionośnego i oddechowego (tlenki azotu, sadza, dwutlenki siarki) oraz układu nerwowego (metale ciężkie jak arsen, kadm, rtęć, chrom i ołów). Najniebezpieczniejsze jednak dla organizmu człowieka są związki rakotwórcze – dioksyny i furany.

Skąd biorą się tego typu zanieczyszczenia? Powstają one na skutek spalania w domowych piecach drewna, plastiku lub gumy, które powodują smog. W zeszłym roku Komisja Europejska uznała Kraków, Warszawę i Wrocław za jedne z najbardziej zanieczyszczonych europejskich miast.

– Pomimo redukcji emisji i poprawy sytuacji w ostatnich dziesięcioleciach, zanieczyszczenie powietrza wciąż negatywnie wpływa na stan zdrowia Europejczyków, zmniejszając jakość i długość ich życia – tłumaczy dyrektor wykonawczy EEA Hans Bruyninckx. – Ma ono również poważne skutki ekonomiczne, zwiększając koszty leczenia i zmniejszając produktywność gospodarki poprzez utratę wielu dni roboczych z powodu chorób.

Polacy najbardziej w Europie narażeni na rakotwórcze substancje
Polacy najbardziej w Europie narażeni na rakotwórcze substancje (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)

2. Czym grozi zanieczyszczone powietrze?

Okazuje się, że już dwugodzinne oddychanie pyłem wywołuje w organizmie człowieka reakcje zapalne płuc. W szczególności powinni wystrzegać się tego astmatycy, u których już nawet po kilku minutach wdychania pyłów może dojść do silnego ataku choroby. Ponadto oddychanie zanieczyszczonym powietrzem przyczynia się do niepłodności mężczyzn. Jak wykazali ostatnio eksperci z Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi, długotrwałe wdychanie pyłów powoduje uszkodzenie plemników i prowadzi do spadku produkcji testosteronu.

Czy poradzimy sobie ze zjawiskiem zanieczyszczeń w Polsce? Póki co w październiku tego roku prezydent Andrzej Duda podpisał tzw. ustawę antysmogową. Jakie niesie to skutki? W gminach, w których zanieczyszczenie powietrza jest największe, samorządowcy mogą wprowadzić zakaz opalania domów węglem. Czy zminimalizuje to liczbę przedwczesnych zgonów wywołanych szkodliwymi pyłami? Na efekty będziemy musieli jeszcze poczekać.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy