Trwa ładowanie...

Polacy stworzyli aplikację, która przeciwdziała koszmarom i pomoże wyleczyć bezsenność

Avatar placeholder
29.11.2018 12:18
Polski sturtup wymyślił aplikację na smartfona, która pomoże w lepszym zasypianiu
Polski sturtup wymyślił aplikację na smartfona, która pomoże w lepszym zasypianiu (123rf)

Polska aplikacja ma szansę stać się lekiem na bezsenność. Musi przejść pomyślnie testy kliniczne. Startup zebrał już ponad 2,3 mln dolarów na dalsze prace, mające udoskonalić działanie tej aplikacji.

Aplikacja nazywa się Nightly i zrealizował ją polski startup o nazwie - DreamJay. Twórcy liczą na to, że Nightly przejdzie wymagane testy i z czasem zostanie zakwalifikowany jako pełnoprawny lek.

W ostatnich latach powstało już bardzo wiele aplikacji, które miały być rozwiązaniem przeróżnych codziennych problemów. Zazwyczaj huczne zapowiedzi twórców nie mają pokrycia w faktach. Czy inaczej będzie w przypadku polskiego startupa?

Zobacz także:

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Najlepsze aplikacje na smartfony dla rowarzystów"

Pracownicy DreamJay są przekonani, że tak. Zamierzają podjąć starania o przyznanie ich produktowi statusu leku. Co takiego Nightly miałby leczyć? Ma być on wsparciem dla osób cierpiących na zaburzenia snu. Jego działanie ma wpływać na ułatwienie zasypiania osobom korzystającym z niego, monitorowanie snu oraz łagodzenie procesu wybudzania. Dodatkowo monitoruje on zachowanie organizmu podczas snu, ma to pomóc zidentyfikować problemy oraz pomóc przygotować skuteczną terapię.

Nightly działa na zasadzie animacji, które pacjent ogląda tuż przed snem, a także na muzyce, która jest aktywowana w najbardziej newralgicznych momentach snu. Chodzi konkretnie o czas przed wybudzeniem lub kiedy sen może być nagle przerwany i jest niespokojnie. Według tworców aplikacja ma poprawić jakość snu o około kilkadziesiąt procent i dodatkowo, pomóc w zapobieganiu koszmarów.

Sposoby na bezsenność w ciąży
Sposoby na bezsenność w ciąży [9 zdjęć]

W czasie ciąży organizm kobiety doświadcza intensywnych zmian hormonalnych, które mogą wywierać niekorzystny

zobacz galerię

Wiele osób z pewnością jest sceptycznych po pozyskaniu takiej wiedzy o tej aplikacji, zwłaszcza że mało kto do tej pory myślał nad tym, aby wykorzystywać smartfony do poprawy jakości snu. Dlatego właśnie ludzie z DreamJay planują nawiązanie kontaktu z instytucjami, które potwierdzą skuteczność ich produktu. Chcą, aby Nightly przeszedł testy medyczne, które udowodnią jego skuteczność.

Twórcy chcą też, aby ich dzieło uzyskało certyfikaty w USA oraz Europie. Nightly miałby uzyskać status pełnoprawnego leku, który mógłby być przepisany przez specjalistów. Cel DreamJay ma szansę powodzenia, ponieważ startup otrzymał 2,3 mln dolarów wsparcia na dalsze rozwijanie projektu. Dofinansowanie przekazali inwestorzy tacy jak: Nordic Makers ze Szwecji oraz stanowiący połączenie Adiuvo Investments i NCBR-u fundusz Joint Polish Investment Found

Aplikacja Nightly pomoże w zasypianiu i lepszym śnie
Aplikacja Nightly pomoże w zasypianiu i lepszym śnie (nightly.co)

Takie dofinansowanie to jak do tej pory największa inwestycja w polski startup z sektora „cyfrowego zdrowia”. Łukasz Młodyszewski, który pełni funkcję CEO Nightly powiedział: "Jestem zadowolony, bo udało nam się pozyskać kapitał na walidację kliniczną naszego produktu. Testy, które przeprowadziliśmy, między innymi z Uniwersytetem SWPS, czy w Ośrodku Medycyny Snu IPiN, pokazują nam, że idziemy w dobrą stronę, ale wskazały również dalsze kierunki rozwoju i teraz mamy możliwość, by je sprawdzić."

"Już dziś piszą do nas użytkownicy, którzy co noc walczą z koszmarami, ale też tacy, którzy mają problemy z bezsennością. Jak jeden z naszych użytkowników z Australii, cierpiący na Zespół Stresu Pourazowego (PTSD), który napisał do nas z podziękowaniami, bo w końcu dzięki Nightly spokojnie przespał noc. Każda z tych wiadomości jest dla nas ważna - dziś z realnym udziałem naszych pierwszych użytkowników budujemy rozwiązanie, które będzie wsparciem dla wielu ludzi z zaburzeniami snu." - dodał.

Obecnie, od września 2017 roku prowadzone są dalsze badania kliniczne w Ośrodku Medycyny Snu IPIN, które skupiają się na wpływie Nightly na przebieg snu. O wynikach testów i dalszych planach rozwojowych polskiego sturtupu z pewnością jeszcze usłyszymy.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze