Trwa ładowanie...

Polki nie dbają o swoje zdrowie intymne. Częściej chodzą do stomatologa niż do ginekologa

Strefy intymnej nie widać. Nie dbamy więc o nią tak, jak o nasze zęby, włosy czy paznokcie. Rezultatem są coraz częstsze zachorowania na raka piersi oraz szyjki macicy. Umieramy, ponieważ od regularnej cytologii czy samobadania piersi ważniejsza jest dla nas praca i rodzina. Kobieto, a zastanawiałaś się, co będzie, gdy ciebie zabraknie?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Cytologia - broń w walce z rakiem szyjki macicy"

1. Polka nie ma czasu dla siebie

Co jakiś czas zauważamy nowe kampanie dotyczące zdrowego stylu życia. Z wszystkich stron jesteśmy bombardowani reklamami, w których znane twarze apelują, by regularnie się badać. Do tego powinniśmy korzystać z pomocy dietetyków i koniecznie jak najszybciej zapisać się na siłownię.

Jest lepiej niż jeszcze kilka lat temu. Nadal jednak mamy sobie wiele do zarzucenia. Polki jak ognia unikają wizyt u ginekologów. Tylko 20 proc. z nas korzysta z darmowych badań ginekologicznych. To dane pochodzące z nowej kampanii "Zdrowie na szpilkach".

Wciąż dziwi, że młoda kobieta z dużego miasta, nie zgłasza się na regularną mammografię. Efekt? Do lekarza przychodzi, gdy guzek w piersi ma wielkość 6 cm. Takie sytuacje zdarzają się na porządku dziennym. Statystyki są alarmujące – co trzecia z nas nie bada się pod kątem raka piersi.

Kontrola u ginekologa? Jaka kontrola? Sama mam koleżanki, które w wieku 25-30 lat nie były jeszcze ani razu na fotelu ginekologicznym. Na "przegląd" chodzimy najczęściej w dwóch przypadkach: gdy planujemy ciążę albo gdy już w niej jesteśmy. To stanowczo za mało.

Prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta od lat uświadamia Polki
Prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta od lat uświadamia Polki (Facebook @Śląski Uniwersytet Medyczny)

- Kobieta dbająca o cały dom, zakupy, rodziców i teściów, boi się nawet pomyśleć, że jest chora. To wynika z naszego myślenia. Jeżeli już w przedszkolu nie nauczymy dzieci, co znaczy dobry i zły dotyk, będziemy ciągle czytać, że ktoś kogoś zgwałcił. Regularnie 50 proc. niepełnosprawnych dziewczynek jest molestowanych seksualnie. Bo ktoś im dał cukierka - mówi Violetta Skrzypulec-Plinta, znana polska ginekolog, endokrynolog i seksuolog.

Ekspertka dodaje, że często spotyka się z kobietami, których świadomość dotycząca ich stanu zdrowia jest wręcz tragiczna.

- Pytam pacjentki: "Proszę pani, proszę mi pokazać, jak pani samokontroluje piersi", a ona nic nie kontroluje. A to młoda dziewczyna, która powinna się tego nauczyć w szkole. A na dokładkę, jak paniom kiedyś "siądą" te wszystkie komórki i smartfony, to nikt nie będzie pamiętał, kiedy była ostatnia miesiączka – dodaje ekspertka.

Sprawdź również:

2. Edukacja seksualna rodem ze średniowiecza

- Wszyscy lubimy seks. A co mamy w podręcznikach? "Jak zrobić jemu przyjemność?". Widział ktoś ostatnio książkę, w której napisano, jak zrobić nam, kobietom coś dobrego? Ja nie czytałam! Dodatkowo obecnie mamy do czynienia z coraz słabszym facetem, który zaczyna mieć spadek jakości życia seksualnego po 25. roku życia – tłumaczy prof. Violetta Skrzypulec-Plinta.

W Polsce problemem jest brak kultu kobiety w edukacji.

- Mąż zamiast zapytać się: "Kochanie, pójdziemy do McDonald's w nagrodę dla dziecka i dla ciebie?", może powinien: "Kiedy byłaś ostatnio na badaniu cytologicznym?" - pyta ginekolog.

Obecnie mamy do czynienia ze wzrostem ryzyka zachorowalności na jeden z najcięższych nowotworów na świecie. Rak szyjki macicy jest wstydem dla kobiety.

- Pacjentki codziennie na niego umierają, i to coraz młodsze. Nikt nie patrzy na to, że inicjacja seksualna zaczyna się bardzo wcześnie. Dzisiaj dla dzieci 14-, 15-letnich seks oralny i analny to nie jest seks! Może uświadommy sobie wreszcie, że za ryzykowne zachowania seksualne będziemy płacić my – lekarze. Przecież to my mamy wiedzę i wiemy, jak wytłumaczyć młodzieży, że to może nie jest najlepszy moment i zabawa – tłumaczy ekspertka.

Brak samoświadomości dotyczącej ryzyka nowotworu widać na każdym kroku.

- Wiemy, że w szkołach nie szczepi się dziewczynek jako profilaktykę pierwotną zabezpieczającą przed rakiem szyjki macicy. Dlaczego? Bo jeden z rodziców podnosi rękę i mówi, że to namawianie do nierządu – dodaje prof. Skrzypulec-Plinta.

5 przyczyn bólu piersi, które nie mają związku z chorobą nowotworową
5 przyczyn bólu piersi, które nie mają związku z chorobą nowotworową [7 zdjęć]

Wiele kobiet kojarzy ból piersi z chorobą nowotworową. Najczęściej jednak to nie z rakiem wiąże się ten...

zobacz galerię

3. Marsz na cytologię

Badanie cytologiczne nie wymaga żadnych przygotowań. Najlepiej jest go wykonać między 10. a 18. dniem cyklu. Na cytologię umawiajmy się regularnie, rak w roku. Dzięki wynikom będziemy pewne, że w naszym organizmie nie rozwijają się komórki nowotworowe.

Wczoraj ruszyła kampania "Zdrowie na szpilkach", której celem jest edukacja Polek oraz budowanie ich świadomości w zakresie profilaktyki oraz konieczności kompleksowego podejścia do zdrowia.

Kobieto, zacznij się badać! Nikt za ciebie tego nie zrobi.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.