Połknęła 55 baterii. Z takim przypadkiem lekarze nigdy się nie spotkali
66-latka znalazła się w szpitalu z powodu nietypowego aktu autoagresji. Zdjęcie rentgenowskie ujawniło w przewodzie pokarmowym seniorki kilkadziesiąt baterii. "Zgodnie z naszą najlepszą wiedzą ten przypadek reprezentuje najwyższą zgłoszoną liczbę baterii spożytych w jednym momencie" – napisali medycy w raporcie opublikowanym w "Irish Medical Journal".
1. Konieczna była operacja
Kobieta trafiła do szpitala St Vincent's w Dublinie, a badanie obrazowe ujawniło, że w jej przewodzie pokarmowym znajduje się niebywała liczba baterii AA i AAA.
Lekarze nie od razu zdecydowali się na zabieg chirurgiczny – postanowili pozostawić pacjentkę pod obserwacją. Okazało się bowiem, że baterie nie blokowały przewodu pokarmowego, żadna z nich nie uległa też uszkodzeniu. W ciągu tygodnia kobieta wydaliła pięć baterii, jednak niedługo później sytuacja uległa zmianie.
Po dwóch tygodniach pacjentka zaczęła się skarżyć na silny, rozlany ból brzucha, a medycy podjęli decyzję o laparotomii. Nacięcie w jamie brzusznej ujawniło, że znakomita większość ciał obcych znajduje się w żołądku, który to pod ich ciężarem rozciągnął się znacznie, aż do obszaru nad kością łonową.
2. Mogło dojść do groźnych powikłań
Zespół chirurgów usunął z żołądka kobiety 46 baterii, a z okrężnicy – kolejne cztery. Łącznie naliczono ich aż 55, co wprawiło w zdumienie lekarzy. Przyznali, że dotychczas nie mieli do czynienia z taką sytuacją. Na szczęście nie odnotowano żadnych komplikacji, a pacjentka wróciła do zdrowia. Kobieta, jak napisano w raporcie, połknęła baterie celowo.
Autorzy raportu przyznają, że przypadki baterii w przewodzie pokarmowym nie są rzadkie, jednak zazwyczaj dotyczą one dzieci, które połykają tzw. baterie guzikowe.
Stanowią one duże zagrożenie bynajmniej nie z uwagi na ryzyko zadławienia. Pod wpływem śliny lub soków żołądkowych może dojść do przepływu prądu uszkadzającego tkanki. Co więcej, wnętrze baterii skrywa elektrolit o działaniu silnie żrącym. Skutkiem połknięcia baterii, niezależnie od jej rodzaju, jak tłumaczą autorzy artykułu, jest m.in. niedrożność, uszkodzenie błony śluzowej wyściełającej drogi pokarmowe czy perforacja. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do zgonu.
"Nie należy lekceważyć potencjału baterii w nagłych przypadkach chirurgicznych" – ostrzegają autorzy opisu przypadku.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.