Polscy chirurdzy dokonali przełomowego przeszczepu dłoni

Polscy chirurdzy dokonali pierwszego w historii medycyny przeszczepu dłoni dorosłemu mężczyźnie, który urodził się bez niej. Zespół chirurgów pod kierownictwem doktora Adama Domanasiewicza z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu przeprowadził tę przełomową operację. Pacjent jest w dobrym stanie i może już poruszać palcami.

Dr Adam Domanasiewicz z Kliniki Chirurgii Urazowej i Chirurgii Ręki USK opowiedział w rozmowie z PAP o 13-godzinnym pionierskim zabiegu, który wykonano 15 grudnia. Z jego relacji wynika, że po pierwszych dniach od samej operacji nie ma jeszcze oznak odrzucenia przeszczepu.

Ręka pacjenta jest wciąż unieruchomiona, jednak jest on już w stanie poruszać palcami, co stanowi dobrą prognozę na przyszłość. Z dnia na dzień rośnie szansa, że przeszczep zakończy się powodzeniem.

Dawcą dłoni, którą zespół dr Domanasiewicza przezczepił 32-letniemu pacjentowi był zmarły mężczyzna. Lekarz wyjaśnił także, dlaczego przeszczep kończyny w przypadku pacjenta z wadą rozwojową jest wyjątkowo trudny. Chirurdzy nie mają łatwego dostępu do pewnych słabo wykształconych tkanek, takich jak naczynia krwionośne, nerwy czy kości.

Dr Domanasiewicz tłumaczy, że poszczególne tkanki znajdują się na różnym poziomie rozwoju. Przykładem mogą być naczynia krwionośne, które są cienkie, atroficzne, dlatego zdarza się, że problemem jest połączenie struktur tkanek.

Chirurdzy połączyli kości powyżej nadgarstka. Zarówno znikome nerwy biorcy, jak i cienkie naczynia krwionośne musiały zostać połączone znacznie wyżej - mniej więcej na wysokości przedramienia. Dr Domanasiewicz dodaje, że kolejną przeszkodą podczas transplantacji u osób z wrodzoną wadą jest reprezentacja korowa w mózgu danej kończyny.

5 zaskakujących rodzajów przeszczepów

Przeszczep nerki, wątroby, trzustki czy serca to wspaniałe osiągnięcia medycyny, które w dzisiejszych czasach nikogo już nie zaskakują. Niewiele osób jednak...

Reprezentacja korowa odpowiednia za konkretną kończynę zanika w momencie, gdy osoba traci kończynę. Czasami pole ruchowe ręki może zostać przejęte przez inną kończynę, tak jak w przypadku osób, które po utracie ręki malują stopą.

Inaczej sprawa wygląda w przypadku osoby, która od urodzenia nie miała ręki. Wtedy istnieje prawdopodobieństwo, że nie posiada ona w mózgu odpowiedniej dla tej kończyny reprezentacji korowej, a mózg nie będzie w stanie jej wykształcić. Fakt, że pacjent może już poruszać palcami, rozwiewa potencjalne obawy na temat ograniczeń mózgu.

Lekarz podkreślił, że zabieg ten jest pierwszym przypadkiem przeszczepienia ręki u dorosłej osoby, która urodziła się bez tej kończyny. Zaznaczył również, że dwie operacje o zbliżonym przebiegu wykonano już w Indonezji oraz Kanadzie, u noworodków, jako etap rozdzielania bliźniąt syjamskich.

Nie były to zabiegi alotransplantacyjne, czyli takie, w których kończynę przeszczepia się od dawcy niezgodnego genetycznie. Bliźnięta miały bowiem taki sam kod genetyczny. Był to inny przypadek medyczny, chirurdzy musieli bowiem poświęcić jedno z dzieci, aby uratować życie drugiego.

Zabieg przeszczepienia dłoni to pierwszy etap programu transplantacji, który dr Domanasiewicz chce realizować po roku pracy w Klinice Chirurgii Urazowej i Chirurgii Ręki Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Rafał Szewczyk, 6 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Nowa terapia dla pacjentów z zaawansowanym rakiem płuc

Pembrolizumab może stać się nową opcją w leczeniu pierwszej linii u pacjentów z zaawansowanym rakiem płuc i wysoką ekspresją PD-L1, w zależności od wyników fazy III testów. Jest to wniosek badań, które zaprezentowane zostały na Kongresie ESMO w Kopenhadze...

Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Czy wszystkie leki będzie można podawać przez skórę?

Naukowcy z Japonii prawdopodobnie wykonali milowy krok w sposobie dystrybucji leków w naszym organizmie. Odnaleźli drogę, jak przygotować skórę, aby była ****bardziej przepuszczalna dla leków. Skóra człowieka jest nieprzepuszczalną barierą dla środowiska,...

Newsy

Związek raka z chorobami serca

Nowe badania sugerują związek wieku w którym zdiagnozowano chorobę nowotworową z możliwym przewidzeniem wystąpienia chorób serca. Według autorów, osoby zdiagnozowane w młodszym wieku mogą być narażone na większe ryzyko zdarzeń sercowych w ciągu swojego...

Newsy

Beta blokery niewskazane u osób z demencją?

Beta blokery to grupa leków, która często stosowana jest u osób, u których wystąpił epizod zawału serca. Według najnowszych badań, nie powinne być one lekami pierwszego rzutu u osób, które cierpią na demencję. Eksperymenty wykazały, że przyjmowanie leków...