Polscy chirurdzy dokonali przełomowego przeszczepu dłoni

Polscy chirurdzy dokonali pierwszego w historii medycyny przeszczepu dłoni dorosłemu mężczyźnie, który urodził się bez niej. Zespół chirurgów pod kierownictwem doktora Adama Domanasiewicza z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu przeprowadził tę przełomową operację. Pacjent jest w dobrym stanie i może już poruszać palcami.

Dr Adam Domanasiewicz z Kliniki Chirurgii Urazowej i Chirurgii Ręki USK opowiedział w rozmowie z PAP o 13-godzinnym pionierskim zabiegu, który wykonano 15 grudnia. Z jego relacji wynika, że po pierwszych dniach od samej operacji nie ma jeszcze oznak odrzucenia przeszczepu.

Ręka pacjenta jest wciąż unieruchomiona, jednak jest on już w stanie poruszać palcami, co stanowi dobrą prognozę na przyszłość. Z dnia na dzień rośnie szansa, że przeszczep zakończy się powodzeniem.

Dawcą dłoni, którą zespół dr Domanasiewicza przezczepił 32-letniemu pacjentowi był zmarły mężczyzna. Lekarz wyjaśnił także, dlaczego przeszczep kończyny w przypadku pacjenta z wadą rozwojową jest wyjątkowo trudny. Chirurdzy nie mają łatwego dostępu do pewnych słabo wykształconych tkanek, takich jak naczynia krwionośne, nerwy czy kości.

Dr Domanasiewicz tłumaczy, że poszczególne tkanki znajdują się na różnym poziomie rozwoju. Przykładem mogą być naczynia krwionośne, które są cienkie, atroficzne, dlatego zdarza się, że problemem jest połączenie struktur tkanek.

Chirurdzy połączyli kości powyżej nadgarstka. Zarówno znikome nerwy biorcy, jak i cienkie naczynia krwionośne musiały zostać połączone znacznie wyżej - mniej więcej na wysokości przedramienia. Dr Domanasiewicz dodaje, że kolejną przeszkodą podczas transplantacji u osób z wrodzoną wadą jest reprezentacja korowa w mózgu danej kończyny.

5 zaskakujących rodzajów przeszczepów

Przeszczep nerki, wątroby, trzustki czy serca to wspaniałe osiągnięcia medycyny, które w dzisiejszych czasach nikogo już nie zaskakują. Niewiele osób jednak...

Reprezentacja korowa odpowiednia za konkretną kończynę zanika w momencie, gdy osoba traci kończynę. Czasami pole ruchowe ręki może zostać przejęte przez inną kończynę, tak jak w przypadku osób, które po utracie ręki malują stopą.

Inaczej sprawa wygląda w przypadku osoby, która od urodzenia nie miała ręki. Wtedy istnieje prawdopodobieństwo, że nie posiada ona w mózgu odpowiedniej dla tej kończyny reprezentacji korowej, a mózg nie będzie w stanie jej wykształcić. Fakt, że pacjent może już poruszać palcami, rozwiewa potencjalne obawy na temat ograniczeń mózgu.

Lekarz podkreślił, że zabieg ten jest pierwszym przypadkiem przeszczepienia ręki u dorosłej osoby, która urodziła się bez tej kończyny. Zaznaczył również, że dwie operacje o zbliżonym przebiegu wykonano już w Indonezji oraz Kanadzie, u noworodków, jako etap rozdzielania bliźniąt syjamskich.

Nie były to zabiegi alotransplantacyjne, czyli takie, w których kończynę przeszczepia się od dawcy niezgodnego genetycznie. Bliźnięta miały bowiem taki sam kod genetyczny. Był to inny przypadek medyczny, chirurdzy musieli bowiem poświęcić jedno z dzieci, aby uratować życie drugiego.

Zabieg przeszczepienia dłoni to pierwszy etap programu transplantacji, który dr Domanasiewicz chce realizować po roku pracy w Klinice Chirurgii Urazowej i Chirurgii Ręki Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Rafał Szewczyk, 4 miesiące temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Dr Bachański wrócił do Centrum Zdrowia Dziecka

Dr Bachański wrócił do Centrum Zdrowia Dziecka Odtwórz wideo

Sąd nakazał przywrócenie do pracy dr. Marka Bachańskiego, który w Centrum Zdrowia Dziecka w leczeniu swoich pacjentów stosował medyczną marihuanę. Czy neurochirurg będzie nadal stosował taką terapię? Jak wyglądały jego pierwsze dni w pracy? Powiedziała...

Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Depresja może być leczona lekami przeciwzapalnymi

Po ustaleniu, że układ immunologiczny odgrywa ważną rolę w ochronie zdrowia psychicznego, badacze uzyskali kolejne dowody, że leki, które redukują stan zapalny w wielu chorobach autoimmunologicznych, mogą również pomóc w leczeniu objawów depresji. Kierownik...

Newsy

Czy kręgarz przyniesie ulgę w migrenie?

Ludzie cierpiący z powodu migreny często poszukują pomocy u kręgarza, ale nowe badanie sugeruje, że ulga w bólu może być efektem placebo. Kiedy badacze zastosowali na pacjentach prawdziwą formę chiropraktyki (kręgarstwa) oraz jej fałszywą wersję,...