Przejdź na WP

Polscy chirurdzy dokonali przełomowego przeszczepu dłoni

Polscy chirurdzy dokonali pierwszego w historii medycyny przeszczepu dłoni dorosłemu mężczyźnie, który urodził się bez niej. Zespół chirurgów pod kierownictwem doktora Adama Domanasiewicza z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu przeprowadził tę przełomową operację. Pacjent jest w dobrym stanie i może już poruszać palcami.

Dr Adam Domanasiewicz z Kliniki Chirurgii Urazowej i Chirurgii Ręki USK opowiedział w rozmowie z PAP o 13-godzinnym pionierskim zabiegu, który wykonano 15 grudnia. Z jego relacji wynika, że po pierwszych dniach od samej operacji nie ma jeszcze oznak odrzucenia przeszczepu.

Ręka pacjenta jest wciąż unieruchomiona, jednak jest on już w stanie poruszać palcami, co stanowi dobrą prognozę na przyszłość. Z dnia na dzień rośnie szansa, że przeszczep zakończy się powodzeniem.

Dawcą dłoni, którą zespół dr Domanasiewicza przezczepił 32-letniemu pacjentowi był zmarły mężczyzna. Lekarz wyjaśnił także, dlaczego przeszczep kończyny w przypadku pacjenta z wadą rozwojową jest wyjątkowo trudny. Chirurdzy nie mają łatwego dostępu do pewnych słabo wykształconych tkanek, takich jak naczynia krwionośne, nerwy czy kości.

Chirurgom z Wrocławia udało się dokonać przełomowego przeszczepu dłoni
Chirurgom z Wrocławia udało się dokonać przełomowego przeszczepu dłoni (123RF)

Dr Domanasiewicz tłumaczy, że poszczególne tkanki znajdują się na różnym poziomie rozwoju. Przykładem mogą być naczynia krwionośne, które są cienkie, atroficzne, dlatego zdarza się, że problemem jest połączenie struktur tkanek.

Chirurdzy połączyli kości powyżej nadgarstka. Zarówno znikome nerwy biorcy, jak i cienkie naczynia krwionośne musiały zostać połączone znacznie wyżej - mniej więcej na wysokości przedramienia. Dr Domanasiewicz dodaje, że kolejną przeszkodą podczas transplantacji u osób z wrodzoną wadą jest reprezentacja korowa w mózgu danej kończyny.

5 zaskakujących rodzajów przeszczepów
5 zaskakujących rodzajów przeszczepów [5 zdjęć]

Przeszczep nerki, wątroby, trzustki czy serca to wspaniałe osiągnięcia medycyny, które w dzisiejszych...

zobacz galerię

Reprezentacja korowa odpowiednia za konkretną kończynę zanika w momencie, gdy osoba traci kończynę. Czasami pole ruchowe ręki może zostać przejęte przez inną kończynę, tak jak w przypadku osób, które po utracie ręki malują stopą.

Inaczej sprawa wygląda w przypadku osoby, która od urodzenia nie miała ręki. Wtedy istnieje prawdopodobieństwo, że nie posiada ona w mózgu odpowiedniej dla tej kończyny reprezentacji korowej, a mózg nie będzie w stanie jej wykształcić. Fakt, że pacjent może już poruszać palcami, rozwiewa potencjalne obawy na temat ograniczeń mózgu.

Koniecznie przeczytaj

Lekarz podkreślił, że zabieg ten jest pierwszym przypadkiem przeszczepienia ręki u dorosłej osoby, która urodziła się bez tej kończyny. Zaznaczył również, że dwie operacje o zbliżonym przebiegu wykonano już w Indonezji oraz Kanadzie, u noworodków, jako etap rozdzielania bliźniąt syjamskich.

Nie były to zabiegi alotransplantacyjne, czyli takie, w których kończynę przeszczepia się od dawcy niezgodnego genetycznie. Bliźnięta miały bowiem taki sam kod genetyczny. Był to inny przypadek medyczny, chirurdzy musieli bowiem poświęcić jedno z dzieci, aby uratować życie drugiego.

Zabieg przeszczepienia dłoni to pierwszy etap programu transplantacji, który dr Domanasiewicz chce realizować po roku pracy w Klinice Chirurgii Urazowej i Chirurgii Ręki Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy