Trwa ładowanie...

Polscy lekarze docenieni za granicą. Ich wynalazek może zmienić oblicze medycyny

Avatar placeholder
18.02.2020 15:06
Polscy lekarze docenieni za granicą. Ich wynalazek może zmienić oblicze medycyny
Polscy lekarze docenieni za granicą. Ich wynalazek może zmienić oblicze medycyny (Youtube)

Naukowcy z Lublina zostali docenieni przez międzynarodową telewizję Euronews. Nadawca z siedzibą w Lyonie poświęcił naszym ekspertom felieton. Zdaniem francuskich dziennikarzy innowacyjna technologia wymyślona w Lublinie może ułatwić życie setkom ludzi na całym świecie.

1. Polska technologia FlexiOss zastąpi ludzkie kości

Naukowcy ze wschodniej Polski zostali docenieni za wynalezienie technologii sztucznych kości, która może pomóc uniknąć amputacji wielu osobom na całym świecie. Chodzi o technologię FlexiOss, nad którą naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie pracowali od 2004 roku. Jest to biomateriał, który ma zdolności zastąpienia ludzkiej kości. Wynalazek jest już opatentowany. Udało się też przeprowadzić pierwsze operacje z użyciem FlexiOss.

FlexiOss powstał na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie (Youtube)
FlexiOss powstał na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie (Youtube)

Zobacz także Objawy nowotworu kości

Zobacz film: "Biopsja szpiku kostnego u dzieci bez znieczulenia"

Jednym z pierwszych pacjentów, którzy mogli się przekonać w praktyce, jak działa technologia, był Daniel Bardega. Po wypadku motocyklowym mężczyzna stanął przed trudnym wyborem: amputacja prawej nogi lub wzięcie udziału w eksperymentalnej procedurze leczniczej. Bardega zdecydował się na wzięcie udziału w testach, mimo iż nie było pewności, czy organizm przyjmie sztuczny materiał.

Wskutek wypadku, duża część kości udowej Bardegi została całkowicie zniszczona. Na szczęście pacjent trafił do dr. Adama Nogalskiego, który podjął się próby rekonstrukcji kości. Używając do tego biomateriału oraz metalowej płytki lekarzowi udało się odbudować aż siedem centymetrów kości. Jak podkreśla lekarz, największy ubytek został uzupełniony dzięki sztucznej kości, która została zainstalowana w kilku małych fragmentach.

Pracami nad FlexiOss kierowała prof. Grażyna Ginalska (Youtube)
Pracami nad FlexiOss kierowała prof. Grażyna Ginalska (Youtube)

Zobacz także Jak wygląda odbudowa kości?

Od operacji minęło już osiem lat. Wyniki badań są coraz lepsze, a pacjent może chodzić samodzielnie, bez używania laski.

Największą zaletą nowego materiału są jego właściwości. FlexiOss można formować i przycinać do dowolnego kształtu, występuje bowiem w stanie stałym. Kiedy materiał zostanie nawilżony, zaczyna być plastyczny, dzięki czemu może idealnie wypełnić ubytki w tkance kostnej.

Na pierwszy rzut oka materiał przypomina pumeks (Youtube)
Na pierwszy rzut oka materiał przypomina pumeks (Youtube)

Materiał jest również wytwarzany ze sztucznych materiałów, a nie jak do tej pory z kości zwierzęcych. Dzięki temu lekarze mają nadzieję na zmniejszenie ryzyka odrzucenia przez organizm takiego implantu.

Do tej pory, dzięki FlexiOss udało się przeprowadzić 41 operacji uzupełnienia kości.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze