Trwa ładowanie...

Polscy naukowcy dają nadzieje chorym na SM

Stwardnienie rozsiane to autoimmunologiczna choroba, na którą do tej pory nie wynaleziono skutecznego leku. Przeprowadzono już wiele badań mających na celu choćby zatrzymanie postępów tej choroby. Teraz polscy naukowcy dają nadzieję chorym na SM.

Wczesne objawy choroby Alzheimera
Wczesne objawy choroby Alzheimera [7 zdjęć]

Badania kliniczne potwierdzają, że osoby, u których szwankuje pamięć, są podatne na rozwój choroby Alzheimera.

zobacz galerię

1. Co to jest SM?

SM to choroba autoimmunologiczna. Co to oznacza? Organizm zaczyna atakować sam siebie. W przypadku stwardnienia rozsianego własne limfocyty zaczynają atakować komórki nerwowe, niszcząc ich mielinową otoczkę. Odpowiedzialna jest ona za przekazywanie bodźców oraz pełni rolę izolatora komórek nerwowych. Jej uszkodzenie prowadzi do zaburzeńpracy układu nerwowego. Na tę poważną chorobę najczęściej zapadają ludzie w kwiecie wieku, pomiędzy 20 a 40 rokiem życia.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

2. Obiecujące badania.

Naukowcy z Wydziału Biologii UW przeprowadzili eksperyment na myszach z udziałem leukocytów pobranych od gryzoni, u których zaobserwowano remisję choroby po zarażeniu ich pasożytem jelitowym. Białe krwinki myszy były przenoszone do układu krwionośnego gryzoni, które nie miały pasożytów. Efektem takiego działania było zahamowanie objawów choroby po upływie 9 dni.

Pasożyty jelitowe mają zdolność do "oszukiwania odpowiedzi immunologicznej organizmu", po zasiedleniu hamują rozwój stanu zapalnego. Po wprowadzeniu ich do organizmu, mogą zredukować nadmierną reakcję zapalną, a przez to złagodzić objawy chorób autoimmunologicznych, np. SM.

Przeczytaj także:

Odkrycie to może mieć wpływ nie tylko na leczenie chorych na SM, ale także na inne schorzenia, jak np. choroba Alzheimera. Aby sprawdzić, czy taki sam mechanizm zadziała u ludzi, potrzebne są dalsze badania, które wymagają bardzo dużego nakładu finansowego. Na pierwszą ewentualną terapię i leki należy poczekać mniej więcej 10 lat.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Doustny lek na stwardnienie rozsiane
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza