Trwa ładowanie...

Nowy ranking najzdrowszych narodów na świecie

Nowy ranking najzdrowszych narodów na świecie
Nowy ranking najzdrowszych narodów na świecie

Zdecydowanie wyprzedzili nas Włosi, którzy zajęli pierwsze miejsce. Jesteśmy za Kubą i Libanem. Polska nie należy do najzdrowszych narodów świata – tak wynika z najnowszego raportu Bloomberg Global Health, w którym uplasowaliśmy się dopiero na 39. pozycji.

1. Zdrowa kuchnia

Raport powstał na podstawie analizy wielu czynników. Jego autorzy brali pod uwagę długość życia, jakość żywności, stan zdrowia psychicznego, zagrożenia wynikające z palenia tytoniu, wysokie ciśnienie krwi i zatrucie środowiska. W tegorocznej edycji rankingu zwyciężyli Włosi - pokonali 163 inne kraje.

Dlaczego właśnie oni są najzdrowszym narodem świata? Wpływ ma na to m.in świeża żywność, z której mieszkańcy Italii przygotowują dania oraz dieta śródziemnomorska, jedna z najzdrowszych na świecie. Bogata jest w błonnik, kwasy tłuszczowe omega-3, pełne ziarna, związki mineralne oraz witaminy.

Przeczytaj także:

2. Pogoda ducha i aktywność fizyczna

Zobacz film: "Dieta śródziemnomorska"

Sposób odżywiania to niejedyny parametr, który zadecydował o wynikach. Włosi żyją dłużej, bo zmienili styl życia. Znacznie zmniejszyła się liczba palaczy i osób pijących alkohol. Włosi mogą też pochwalić się mniejszym odsetkiem otyłych dzieci.

Przekonali się do sportu i stali się bardziej aktywni fizycznie. W zachowaniu zdrowia pomaga im pogodne i optymistycznie usposobienie oraz słoneczny i ciepły klimat.

3. Polska na 39. miejscu

Włosi zostawili w tyle narody, które do tej pory słynęły z długowieczności: Japonię, Islandię, Szwecję czy Singapur. Za nimi w rankingu jest Szwajcaria, Hiszpania, Luksembug, Francja, Niemcy i Dania. Polska zajmuje w rankingu 39 miejsce.

- Polacy długo nie zajmą wysokiej lokaty, póki nie zmienią stylu życia, diety, sposobu myślenia i podejścia do świata i ludzi - tłumaczy WP abcZdrowie dr Barbara Smoczyńska, trenerka rozwoju osobistego.

I dodaje: - Wpływ na to ma wiele czynników - gospodarka, a także jakość opieki medycznej. Polska nie jest krajem dostatnim, nie możemy porównywać się do Włoch. Wciąż gonimy za dobrami materialnymi, transformacja gospodarczo-ekonomiczna była dla nas trudna.

4. Smakować życie

Włosi uwielbiają spotykać się z bliskimi, wspólnie świętują. Polakom brakuje radości życia. Słyniemy z gościnności, ale okazjonalnej. Wesela, chrzciny, komunie - to główne i często jedyne momenty, kiedy rodzina spotyka się ze sobą.

- Postrzegani jesteśmy jako naród narzekający, myślący katastroficznie, bo taka jest wspólnota, do której należymy. Musimy się więc do niej dostroić - tłumaczy Smoczyńska.

Specjalistka uważa, że nie jesteśmy też uprzejmi, a gdy spojrzymy się na przeciętnego mieszkańca Polski, zobaczymy smutną, nierzadko zaciętą twarz. Jej zdaniem musimy się jeszcze wiele nauczyć - w jaki sposób zachować balans między pracą a życiem zawodowym. Dostrzec, że ważna jest duchowość i pasja. Na nasze dobre samopoczucie, a przez to też stan zdrowia, wpływają też szczere relacje z przyjaciółmi.

Specjaliści dostrzegają jednak zmiany na lepsze. - Zauważam znaczną rożnicę między pokoleniem Y, Z a starszymi generacjami. Młodzi dbają o jakość życia, lepiej się odżywiają, uprawiają sport, cenią przyjaźn, są otwarci. To dobrze wróży - ocenia ekspertka.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze