Trwa ładowanie...

Miał zawał serca, mówił, że już nigdy nie zagra w piłkę. Jak to możliwe, że Eriksen gra na mundialu?

Christian Eriksen bierze udział w mistrzostwach świata. To o tyle zaskakujące, że półtora roku temu przeszedł zawał serca
Christian Eriksen bierze udział w mistrzostwach świata. To o tyle zaskakujące, że półtora roku temu przeszedł zawał serca (Getty Images)

W 43. minucie spotkania Dania-Finlandia w trakcie Euro 2020 Christian Eriksen nagle osunął się na ziemię. Później okazało się, że to był zawał serca. 17 miesięcy temu były obawy nie tylko o jego zdrowie, ale i życie. Tymczasem duński piłkarz wrócił na murawę i zadeklarował, że poprowadzi swoją drużynę do sukcesów podczas mistrzostw świata w Katarze.

spis treści

1. Piłkarz miał zawał serca, mimo to wrócił do zawodowego sportu

Sytuacja podczas meczu na Euro 2020 wyglądała dramatycznie. Kiedy trwała reanimacja koledzy z drużyny otoczyli go kordonem. Przez kilka minut wszyscy nerwowo wyczekiwali na informacje o stanie zdrowia Christiana Eriksena.

Na szczęście jeszcze na stadionie piłkarz odzyskał przytomność. Okazało się, że przeszedł zawał serca. Jego stan był poważny. W drodze do szpitala mówił swojej partnerce, że prawdopodobnie już nigdy nie zagra w piłkę nożną. Wielu lekarzy wypowiadało się w podobnym tonie, że jest mało prawdopodobne, by Eriksen mógł wrócić do zawodowego sportu.

Zobacz film: "Objawy zawału serca mogą różnić się w zależności od płci"
Christian Eriksen ma wszczepiony kardiowerter-defibrylator
Christian Eriksen ma wszczepiony kardiowerter-defibrylator (Getty Images)

Ku zaskoczeniu kibiców po ośmiu miesiącach piłkarz wrócił na murawę, a po siedemnastu - pojechał na mundial. Eriksen ma wszczepiony kardiowerter-defibrylator - czyli urządzenie, które przywróci akcję serca, w przypadku kolejnego takiego incydentu. Urządzenie jest wszczepiane pod skórę i działa jak zewnętrzny defibrylator.

"Byłem martwy przez pięć minut. To, że tu jestem, jest dla mnie czymś wyjątkowym. Zawsze chciałem wrócić i być tym człowiekiem, którym byłem wcześniej. Ale najważniejsze jest dla mnie to, żeby być dobrym przyjacielem i ojcem. Nauczyłem się w pełni doceniać samo to, że nadal żyję i mogę być razem z rodziną" – powiedział Eriksen przed jednym z treningów.

2. W przypadku kolejnego ataku ma go uratować kardiowerter-defibrylator

Eksperci podkreślają, że zawodnik jest na pewno pod czujnym okiem specjalistów. Nie wiadomo dokładnie, co było przyczyną wydarzeń podczas Euro 2020, czy zawodnik ma jakieś dodatkowe obciążania, wady, być może incydent na Euro był powikłaniem po jakieś infekcji.

Kardiolog sportowy prof. Łukasz Małek w rozmowie z "Radiem Zet" przypomina, że do nie dawna przepisy wykluczały możliwość powrotu do zawodowego sportu po wszczepieniu kardiowerter-defibrylator. Takie zasady medyczne wciąż obowiązują m.in. we Włoszech, w związku z tym Eriksen nie mógł wrócić do klubu Inter Mediolan, z którym był związany przed wypadkiem.

- W sporcie amatorskim z tego typu urządzeniem rzadko uprawia się sport wyczynowo. W przypadku sportowców zawodowych czynione są różnego rodzaju wyjątki, przy rozumieniu ryzyka. Decyzja należy do nich - wyjaśniał kardiolog.

Czy Erisken powinien brać udział w mundialu? Czy to bezpieczne dla jego organizmu? Lekarz przyznaje, że mimo że sztab specjalistów czuwa nad jego bezpieczeństwa, zawsze istnieje ryzyko.

- U holenderskiego zawodnika Daleya Blinda doszło kiedyś do nieprawidłowego wyładowania defibrylatora-kardiowertera w trakcie meczu. To duży szok dla organizmu. Najczęściej wiąże się z chwilową utratą przytomności. Naraża też zawodnika na uraz - przypomina lekarz.

Katarzyna Grzęda-Łozicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

źródło: wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze