Trwa ładowanie...

Polucje nocne - przyczyny, występowanie, częstotliwość zmazów nocnych, mity

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
12.05.2021 09:09
Polucje nocne to mimowolny wytrysk w czasie snu.
Polucje nocne to mimowolny wytrysk w czasie snu. (gettyimages)

Polucje nocne to mimowolny wytrysk nasienia w czasie snu. Zmazy nocne są charakterystyczne dla mężczyzn w okresie dojrzewania, którzy nie uprawiają seksu (organizm mężczyzny pozbywa się wyprodukowanej spermy w czasie gdy nie dochodzi do współżycia seksualnego). Niektórzy mężczyźni doświadczają polucji nocnych przez całe życie. Z jaką częstotliwością pojawiają się zmazy nocne? Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

spis treści

1. Czym są polucje nocne?

Polucje nocne (zmazy nocne) to niekontrolowane wytryski nasienia w czasie snu. Zwykle pojawiają się w okresie dojrzewania, ale mogą powtarzać się aż do później starości. Polucje nocne mogą znacznie częściej pojawiać się również u mężczyzn, zachowujących wstrzemięźliwość seksualną.

Polucje nocne są normalnym procesem fizjologicznym. Organizm zdrowego mężczyzny jest w stanie wyprodukować około 3000 plemników na sekundę. Produkcja spermy odbywa się nieustannie, dlatego też jej nadmiar musi być usunięty. Odbywa się to w trakcie polucji nocnej. W jaki sposób objawiają się zmazy nocne? Organizm dążący do samoregulacji oraz oczyszczenia wydala nadmiar plemników podczas polucji nocnych. Zazwyczaj zjawisko to można rozpoznać po mokrej bieliźnie, czy mokrych plamach na pościeli.

Zobacz film: "Jak często uprawiamy seks?"

W trakcie nocnych polucji organizm mężczyzny pozbywa się wyprodukowanej spermy w czasie gdy nie dochodzi do współżycia seksualnego. Takie rozładowanie napięcia seksualnego jest zdrowe, konieczne i naturalne.

2. Przyczyny polucji nocnych

Polucje nocne, nazywane również zmazami nocnymi po raz pierwszy pojawiają się w czasie dojrzewania, przed rozpoczęciem regularnej aktywności seksualnej. Statystycznie jest to przedział od dwunastego do osiemnastego roku życia. Najwcześniej mogą się one pojawić około jedenastego, dwunastego roku życia.

Podczas snu dochodzi do wydzielania gonadoliberyny, stymulującej przysadkę mózgową do produkcji takich hormonów jak lutropina czy folikulotropina. Lutropina odpowiedzialna jest za funkcjonowanie komórek śródmiąższowych jąder, odpowiedzialnych za produkcję testosteronu. Folikulotropina odpowiada z kolei za pobudzanie procesu spermatogenezy oraz produkcji plemników. Podwyższony poziom wyżej wymienionych hormonów powoduje, że u mężczyzn pojawia się mimowolna ejakulacja w trakcie snu.

Statystyki pokazują, że zmazy nocne pojawiają się regularnie u ponad pięćdziesięciu procent piętnastolatków. Pierwsza polucja uznawana jest zwykle za oznakę osiągnięcia dojrzałości płciowej u młodego mężczyzny. Zmazom nocnym mogą towarzyszyć sny o treści erotycznej.

Polucji nocnych doświadcza zdecydowana większość mężczyzn (60-80%). Polucje nocne to naturalna reakcja na napięcie seksualne, szczególnie w okresie wzmożonej produkcji plemników. Występowanie polucji jest również samoregulacją organizmu męskiego, na skutek przerw w regularnym współżyciu seksualnym bądź masturbacji.

Mężczyźni, którzy nie uprawiają seksu i nie masturbują się najczęściej doświadczają zmazów nocnych, nie jest to jednak reguła. Brak polucji nocnych nie powinien być interpretowany jako oznaka choroby.

Z wiekiem, gdy życie erotyczne mężczyzny się stabilizuje, zmazy nocne mogą występować znacznie rzadziej lub całkowicie zaniknąć. Warto nadmienić, że niektóre osoby doświadczają ich aż do starości.

3. Kiedy występują polucje nocne?

Polucje nocne pojawiają się w czasie snu w fazie REM, którą wyróżniają marzenia senne. W okresie dojrzewania występują sny erotyczne, które prowadzą do orgazmu i ejakulacji. Sny o charakterze seksualnym nie są konieczne do wystąpienia polucji, ponieważ czasami wytrysk ma miejsce tuż po obudzeniu się.

4. Częstotliwość polucji nocnych

Częstotliwość jest zależna od wielu czynników. Raport Kinseya dowiód, że zmazy pojawiają się dwa razy częściej u 15-latków (0,36 razy na tydzień) niż u 40-latków (0,18 razy na tydzień).

Ważnym kryterium jest też aktywność seksualna. Polucje są częstsze u osób, które nie uprawiają seksu. Zgromadzono również dane, które mówią, że współczynnik polucji u 19-letnich żonatych mężczyzn wynosi 0,23 razy dziennie, a u żonatych 50-latków - 0,15 razy dziennie.

Częstotliwość zmniejsza też regularna masturbacja. Na występowanie polucji ma wpływ również dieta oraz uwarunkowania genetyczne. Niektórzy mogą doświadczać niekontrolowych wytrysków nawet kilka razy w ciągu tygodnia.

Warto skonsultowac się z urologiem, jeżeli poza częstymi polucjami nocnymi pojawiają się nudności, bóle głowy i wymioty. Może to świadczyć o problemach z produkcją plemników i nieprawidłowym poziomem hormonów.

5. Mity na temat polucji nocnych

Na temat polucji nocnych powstało mnóstwo nieprawdziwych mitów. Starożytni Grecy uważali, że zmazy nocne odpowiadają za wyniszczanie organizmu i mają związek z neurastenią. Mieszkańcy starożytnej Grecji byli pewni, że nocne polucje mają niezwykle szkodliwy wpływ na organizm mężczyzny, ponieważ prowadzą do wysuszenia rdzenia kręgowego. Skąd taki pogląd? Nasi starożytni przodkowie uważali, że za produkcja spermy odbywa się... w mózgu, a za jej transport do męskiego członka odpowiada rdzeń kręgowy.

Polucje nocne, choć są zjawiskiem całkowicie naturalnym, przez naszych przodków uznawane były za groźną chorobę. Niektóre osoby żyjące w wieku XIX były przekonane, że występowanie polucji nocnych może prowadzić do obniżenia odporności i wyniszczenia organizmu.

Istnieje jeszcze jeden mit dotyczący polucji nocnych. Dotyczy on sposobów zapobiegania polucji nocnych. Czy zmazom nocnym rzeczywiście można zapobiec? Okazuje się, że nie do końca. Oczywiście, bycie aktywnym seksualnie rzutuje na częstotliwość występowania polucji nocnych, nie da się jednak wpłynąć całkowicie na organizm ludzki i wyeliminować tego zjawiska. Aktywność seksualna nie zawsze prowadzi do całkowitego wyeliminowania zmaz nocnych u mężczyzny.

6. Polucje nocne a wizyta u lekarza

Czy polucje nocne powinny skłonić mężczyznę do wizyty u lekarza? O ile zmazom nocnym nie towarzyszą inne, niepokojące objawy, wizyta nie będzie konieczna. W takiej sytuacji zmazy nocne należy interpretować jako coś całkowicie naturalnego. Wizytę u lekarza powinni rozważyć mężczyźni, u których, oprócz polucji nocnych pojawiają się również inne symptomy np. mdłości, bóle czy zawroty głowy, ciągłe zmęczenie, wymioty.

Taki stan może być powodowany przez choroby związane z nadprodukcją plemników. Konsekwencją takiego stanu może być bezpłodność.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze