Trwa ładowanie...

Polucje nocne - przyczyny, występowanie, częstotliwość zmazów nocnych

Polucje nocne to mimowolny wytrysk nasienia w czasie snu. Zmazy nocne są charakterystyczne dla mężczyzn w okresie dojrzewania, którzy nie uprawiają seksu. Są jednak osoby, którzy doświadczają ejakulacji w nocy przez całe życie. Co warto wiedzieć o polucjach nocnych?

Zobacz film: "Jak często uprawiamy seks?"

spis treści

1. Czym są polucje nocne?

Polucje nocne (zmazy nocne) to niekontrolowane wytryski nasienia w czasie snu. Zwykle pojawiają się w okresie dojrzewania, ale mogą powtarzać się aż do później starości. Polucje często są dużym dyskomfortem dla mężczyzny, ponieważ mokra pościel i bielizna nie należy do najprzyjemniejszych doświadczeń.

Zmazy nocne są naturalne i nie powinny być powodem do niepokoju. Jedynie w starożytnej Grecji uważano, że polucje odpowiadają za wyniszczanie organizmu i mają związek z neurastenią.

2. Przyczyny polucji nocnych

Polucji nocnych doświadcza zdecydowana większość mężczyzn (60-80%). Najczęściej po raz pierwszy pojawiają się w czasie dojrzewania, przed rozpoczęciem regularnej aktywności seksualnym. Statystycznie jest to przedział od 12. do 18. roku życia.

Zmazy nocne u dorosłych występują stosunkowo rzadko, ale niektóre osoby doświadczają ich aż do starości. Polucje nocne to naturalna reakcja na napięcie seksualne, szczególnie w okresie wzmożonej produkcji plemników. Mężczyźni, którzy nie uprawiają seksu i nie masturbują się najczęściej doświadczają zmazów, ale nie jest to reguła.

Zobacz także:

3. Kiedy występują polucje nocne?

Polucje nocne pojawiają się w czasie snu w fazie REM, którą wyróżniają marzenia senne. W okresie dojrzewania występują sny erotyczne, które prowadzą do orgazmu i ejakulacji. Sny o charakterze seksualnym nie są konieczne do wystąpienia polucji, ponieważ czasami wytrysk ma miejsce tuż po obudzeniu się.

4. Częstotliwość polucji nocnych

Częstotliwość jest zależna od wielu czynników. Raport Kinseya dowiód, że zmazy pojawiają się dwa razy częściej u 15-latków (0,36 razy na tydzień) niż u 40-latków (0,18 razy na tydzień).

Ważnym kryterium jest też aktywność seksualna. Polucje są częstsze u osób, które nie uprawiają seksu. Zgromadzono również dane, które mówią, że współczynnik polucji u 19-letnich żonatych mężczyzn wynosi 0,23 razy dziennie, a u żonatych 50-latków - 0,15 razy dziennie.

Częstotliwość zmniejsza też regularna masturbacja. Na występowanie polucji ma wpływ również dieta oraz uwarunkowania genetyczne. Niektórzy mogą doświadczać niekontrolowych wytrysków nawet kilka razy w ciągu tygodnia.

Warto skonsultowac się z urologiem, jeżeli poza częstymi polucjami nocnymi pojawiają się nudności, bóle głowy i wymioty. Może to świadczyć o problemach z produkcją plemników i nieprawidłowym poziomem hormonów.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.