Trwa ładowanie...

Pomaganie się opłaca: Ludzie, którzy dbają o innych żyją dłużej

Avatar placeholder
27.12.2016 09:42
Pomaganie się opłaca: Ludzie, którzy dbają o innych żyją dłużej
Pomaganie się opłaca: Ludzie, którzy dbają o innych żyją dłużej

Starsi ludzie, którzy pomagają i wspierają innych, żyją dłużej. Są to wyniki badań opublikowanych w czasopiśmie "Evolution and Human Behavior", przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu w Bazylei, Uniwersytetu Edith Cowan, Uniwersytetu Western Australia, Uniwersytetu Humboldta w Berlinie oraz Instytutu Rozwoju Ludzkiego Maxa Plancka w Berlinie.

Starsi ludzie, którzy pomagają i wspierają innych, robią przysługę również sobie.

Międzynarodowy zespół badawczy odkrył, że dziadkowie, którzy opiekują się wnukami, średnio żyją dłużej od dziadków, którzy tego nie robią. Naukowcy przeprowadzili analizę przeżycia ponad 500 osób w wieku pomiędzy 70, a 103 lat, opierając się na danych pochodzących z Berlińskiego Badania Nad Starzeniem zebranych w latach 1990 i 2009.

W przeciwieństwie do większości wcześniejszych badań na ten temat, naukowcy celowo nie objęli dziadków, którzy byli pierwotnymi lub prawnymi opiekunami dziecka. Zamiast tego, porównano dziadków, którzy zapewniali opiekę okolicznościową z dziadkami, którzy tego nie robili, a także osób starszych, które nie mają dzieci ani wnuków, ale którzy pełnią opiekę dla innymi w swojej sieci społecznościowej.

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"
Opieka nad wnukami może być sposobem na dłuższe życie
Opieka nad wnukami może być sposobem na dłuższe życie (123rf)

Wyniki ich analiz wykazały, że tego rodzaju sprawowanie opieki może mieć pozytywny wpływ na umieralność opiekunów. Połowa dziadków, którzy opiekowali się wnukami żyło nadal około 10 lat po pierwszym wywiadzie w 1990 roku. To samo dotyczyło uczestników, którzy nie mają wnuków, ale którzy wspierali swoje dzieci, na przykład poprzez pomoc w pracach domowych. W przeciwieństwie do tego, około połowa z tych, którzy nie pomagali innym, zmarła w ciągu pięciu lat.

Naukowcy byli w stanie wykazać, że ten pozytywny wpływ sprawowania opieki na śmiertelność nie ograniczał się do pomocy i opiekuńczości w rodzinie. Analiza danych wykazała, że bezdzietne osoby starsze, które na przykład dostarczały innym wsparcia emocjonalnego, również na tym skorzystały. Połowa z tych osób żyła przez kolejne siedem lat, podczas gdy osoby niepomagające średnio żyły, tylko kolejne cztery lata.

ZOBACZ TAKŻE:

"Jednak pomoc, nie powinna być źle rozumiana jako sposób na dłuższe życie" - mówi Ralph Hertwig, dyrektor Center for Adaptive Rationality w Instytucie Rozwoju Ludzkiego Maxa Plancka. "Umiarkowany poziom zaangażowania w opiekę wydaje się mieć pozytywny wpływ na zdrowie. Ale wcześniejsze badania wykazały, że bardziej intensywne zaangażowanie powoduje stres, co ma negatywne skutki dla zdrowia fizycznego i psychicznego" - mówi Hertwig.

Naukowcy wiążą to zjawisko z prospołecznymi zachowaniami pierwotnie zakorzenionymi w rodzinie.

"Wydaje się prawdopodobne, że rozwój u rodziców i dziadków prospołecznych zachowań wobec swoich krewnych pozostawił swoje piętno na organizmie człowieka w kategorii systemu nerwowego i hormonalnego, który następnie daje podwaliny dla rozwoju współpracy i zachowań altruistycznych wobec osób, które nie są naszymi krewnymi " - mówi główny autor Sonja Hilbrand, doktorantka w Zakładzie Psychologii na Uniwersytecie w Bazylei.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze